Co jsou a jak fungují antioxidanty?
Antioxidanty jsou veškeré důležité vitamíny, minerály a další zdraví prospěšné látky, které jsou schopné chránit buňky lidského těla před poškozením volnými radikály. Ty vznikají v našem organismu při zpracování vnějších vlivů, jako jsou např. nezdravé či nevhodné potraviny, znečištěné ovzduší, stres atd. Antioxidanty neutralizují volné radikály dříve, než v lidském těle nadělají paseku a způsobí nežádoucí chemické reakce, jež vedou k nejrůznějším(zejména srdečním, cévním a některým typům rakoviny), mohou za stárnutím pokožky atd.
V jakých potravinách antioxidanty najdete?
Nejznámějšími antioxidanty jsou např. vitamín A, E, C, B3, karotenoidy, flavonoidy, některé sloučeniny selenu, zinku, manganu, mědi aj. V potravinách je najdete zejména v:
- Bobulovitém ovoci – ostružiny a maliny patří mezi největší antioxidační zázraky. Doporučuje se je jíst syrové. Při tepelné úpravě se účinek antioxidantů snižuje.
- Kakaových bobech – nepražené kakaové boby např. ve vysokoprocentní čokoládě patří k nejkoncentrovanějším zdrojům antioxidantů s vysokým obsahem hořčíku.
- Víně – sklenička červeného vína denně je ideální prevencí proti kornatění cév a vzniku trombózy. Zároveň se podílí i na snížení cholesterolu.
- Zeleném čaji – kvalitní zelený čaj obsahuje velmi silný antioxidant zvaný EGCG. Ten má zároveň i silné protirakovinné účinky. Na výběru čaje si ale dejte skutečně záležet. Vybírejte sypaný čaj, nikoliv drcený v sáčcích.
Rizika antioxidantů
Přemíra antioxidantů může ale i škodit. Tlumí přirozené oxidační procesy v těle, které naopak lidskému zdraví pomáhají. Proto to s antioxidačním detoxem nepřehánějte. V případě rakoviny odborníci dokonce doporučují antioxidanty ze stravy vynechávat. Podle výzkumů totiž rakovinným buňkám pomáhají více než normálním, čímž snižují účinnost léčby a pomáhají k rychlejšímu šíření metastáz.
Antioxidační detox jednou za čas tělu rozhodně neuškodí. Naopak. Vitamínová bomba vás povzbudí nejen fyzicky, ale i psychicky.
Antioxidační džus k snídani
Pro přípravu džusu budete potřebovat:
- 2 granátová jablka
- 2 pomeranče
- červený či modrý hroznový džus
Postup:
- V citrusovači nebo odšťavňovači vyždímejte granátová jablka a pomeranče.
- Přilijte hroznový džus, promíchejte a podávejte.
Antioxidační chia smoothie k obědu
Pro přípravu chia smoothie budete potřebovat:
- 150 g borůvek, malin či ostružin (nebo mix všeho)
- 100 ml šťávy z granátového jablka
- 100 ml vody
- 1 lžíci chia semínek
Postup:
- Bobulovité ovoce omyjte a dejte do smoothie makeru nebo mixéru.
- Přidejte šťávu z granátového jablka, vodu a chia semínka.
- Vše důkladně rozmixujte a podávejte.
Chia semínka díky tekutinám ve smoothie velmi dobře bobtnají. Naplní vám žaludek a na dlouho zasytí.
Antioxidační salát k večeři
Pro přípravu salátu budete potřebovat:
- listovou zeleninu
- sladké papriky
- zelí
- řeřichu
- rajčata
- mrkev
- kvalitní olivový olej
- sůl, pepř
- citrón
Postup:
1. V sekáčku si nastrouhejte a nasekejte všechny potřebné ingredience. V kreativitě se meze nekladou. Proto do doporučených ingrediencí přidejte klidně i svou oblíbenou zeleninu, kterou jsme v receptu vynechali.
2. Zeleninu smíchejte, dochuťte solí, pepřem, zakapejte olivovým olejem a citrónem.
TIP: Jezte tento salát i mimo detox – jen do něj přidejte kuřecí maso nebo vejce.
Máte rádi ovoce či zeleninu? Podělte se s námi v komentářích, bez jakého druhu byste si nedokázali představit svůj jídelníček.