Jak uklidíte sníh okolo domu a nesedřete se u toho | Blog Mall.cz

Jak uklidíte sníh okolo domu a nesedřete se u toho

Sněhová nadílka s sebou přináší kromě zimních radovánek i námahu spojenou s jejím odklízením. Jestli máte před domem vlastní příjezdovou cestu, chodník nebo schody, týká se úklid sněhu i vás. Zjistěte, jaké pomůcky vám shrnování usnadní a kdy raději odlehčit zádům a pořídit frézu.

Připravte svaly a kvalitní ruční nářadí na úklid sněhu

Čas i námahu vám při odklízení sněhu ušetří profesionální a kvalitní náčiní. Sníh odklidíte i s klasickou lopatou, ale nadřete se jako kůň. Proto doporučujeme například značku Fiskars a jejich nářadí jako

 • lopaty, hrabla a škrabky, se kterými odhrnete i namrzlou pokrývku,
 • a smetáky a sekáčky na led, které pohnou i se spodní vrstvou ledu.

Pokud sklízíte kolem domu jen pár metrů chodníku, vystačíte si s jednoruční lopatou. Dejte jen pozor, aby měla spodní ocelovou hranu, se kterou si bez větší námahy poradíte i s ledem. Taky se zaměřte na pevnou a lehkou násadu – nejlépe z tvrzeného hliníku, aby vydržela i hrubé zacházení. Celá lopata by neměla vážit více než 1,5 kila.

Na delší příjezdovou cestu zvolte široké hrablo. Ovládá se oběma rukama a díky tomu se do něj zapřete celou vahou těla. Hrablo se skládacím držadlem vám ušetří místo v garáži, hrablo s kolečky zase ušetří námahu, protože se lépe se ovládá. Jen počítejte s tím, že shrnovač s koly váží i 10 kilo a ženám se s ním hůře manipuluje.

Na úklid sněhu se teple oblečte a nezapomeňte na pořádnou obuv. Obujte třeba pracovní šněrovačky s pogumovaným povrchem. • 

>> Zabavte děti mezitím, co odklízíte sníh: 6 her do zasněžených svahů. <<

Posypové materiály: zvolte podle podloží

Na posyp odklizených chodníků, příjezdových cest i parkovišť se nejčastěji používá

 • štěrk,
 • písek,
 • popel,
 • piliny
 • nebo posypová sůl.

Kromě soli na jaře všechny materiály jen zametete a schováte klidně na další sezónu. Štěrk a písek vám pomůže na nezpevněných cestách. Na asfaltu a betonu klidně zvolte jen piliny nebo popel.

Sůl oproti drsným materiálům rozpustí namrzlou vrstvu sněhu, ale v mnoha regionech je zakázaná. Poškozuje totiž rostliny a životní prostředí. Nešetří ani obuv, tlapky vašich domácích mazlíčků, nebo ocelové konstrukce plotů. Proto zvažte, zda sůl k posypu vůbec použijete.

Abyste při sypání nemuseli chodit s těžkým pytlem a lopatkou, pořiďte si za pár korun ruční sypač, nebo posypový vozík, který pak v létě využijete při hnojení zahrádky.

>> Dostaňte otravnou sůl z bot. Pomůžou vám věci, které máte doma ve spíži. <<

Když nestačí hrablo, nastoupí fréza

Na velké plochy u firem, hospodářství nebo parkoviště si pořiďte sněhovou frézu. Než se pustíte do jejího nákupu, zvažte

 • jakou plochu s ní chcete odklízet (asfalt, nezpevněná plocha, svah, apod.),
 • jaký typ sněhu nejčastěji sklízíte (čerstvý, mokrý, namrzlý),
 • velikost plochy, kterou budete odklízet,
 • zda s frézou bude zacházet i žena
 • nebo jestli sklízíte sníh i v noci a potřebujete na ní světlomet.

Čerstvý sníh na pevné a maximálně 40 metrů dlouhé cestě, kde můžete vést elektrický kabel, odklidíte s elektrickou frézou. Na větších plochách pak doporučujeme benzínovou frézu.

Benzínové frézy si poradí se zmrzlou, mokrou i vysokou nadílkou sněhu. Odhazují ho s rychlostí až 1,5 tuny za minutu. Benzínové frézy nabírají sníh plechovou soustavou lopatek a vyhazují ho přes odvodové potrubí až do vzdálenosti 10 metrů. Seženete je ve variantě jednostupňové a dvoustupňové, která sníh podrcený ocelovým šnekem odhazuje rotujícími lopatkami ještě rychleji. Jednostupňová má díky jedné soustavě lopatek lehčí váhu a práci s ní zvládne i žena. Dvoustupňová si poradí i se sněhovými kalamitami, svahy a nezpevněnými cestami.

Odkliďte sníh a rampouchy na střeše

Sníh na střeše se s postupným oteplováním stává nebezpečným. Když taje, nebo je ho na střeše moc, padá a ohrožuje tak kolemjdoucí. Až se pustíte do jeho odklízení, buďte maximálně opatrní. A pokud se na to necítíte, požádejte raději o pomoc sousedy, nebo odbornou firmu. Na shrnování sněhu, ledových kusů i rampouchů si připravte:

 • lopatu nebo sněžné hrablo,
 • žebřík, případně horolezeckou techniku,
 • koště nebo smeták s dlouhou rukojetí,
 • pracovní rukavice a helmu
 • a pevnou pracovní obuv s protiskluzovou podrážkou.

Sníh na sklenících shrnete lehčím hrablem, které seženete i ve sportovních potřebách. Stejné se totiž používá i na vyrovnání povrchu antukových hřišť. • 

Nejprve odstraňte nánosy sněhu. Pusťte se na to ze střechy s horolezeckým jištěním nebo ze země, z žebříku.

 1. Prostor kolem domu viditelně ohraničte, zabráníte tak úrazům kolemjdoucích.
 2. Na rušnějších místech mějte po ruce hlídače, který nepozorné chodce na odklízení upozorní.
 3. Sníh odklízejte rovnoměrně. Postupně shrňte malou část z jedné strany střechy a stejné množství pak z druhé. Lépe vám to půjde ve dvou, nemusíte přeskakovat z jedné strany na druhou.
 4. Nenahrnujte velké množství sněhu na jedno místo, jeho váha by mohla poškodit konstrukci střechy.
 5. Ve finále neodstraňujte všechen sníh, tenká vrstva vám totiž na střeše vytvoří přirozenou ochranu před povětrnostními vlivy i izolaci.

Poté rozbijte rampouchy a opatrně odstraňte nánosy sněhu a ledu z okapů. Na velké kusy ledu si přizvěte specializovanou firmu. Tlustý led se totiž nerozbíjí, aby se nepoškodila střecha, ale odřezává se speciálními pilami.

>> Přečtěte si i 8 tipů, jak bojovat se zamrzlým autem a zvítězit. <<

A aby vám nic neuniklo, sledujte nás na sociálních sítích – jsme na Facebooku, Instagramu i na YouTube.