8 tipů, jak bojovat se zamrzlým autem a zvítězit | Blog Mall.cz

8 tipů, jak bojovat se zamrzlým autem a zvítězit

Šálek kávy, čerstvé noviny nebo hygiena nejsou jediné ranní rituály. V zimě se k nim pravidelně přidává ještě dobývání se do zamrzlého auta. Hoďte lomcování s klikou i náročné škrábání skla za hlavu. Poradíme, jak se námrazy zbavit jednoduše a za pár minut.

Ráno spěcháte do práce na důležitou schůzku nebo s lyžemi na sjezdovku, ale auto stávkuje. Přes noc se totiž obalilo ledem. Mrazíky často potrápí i sebezkušenější řidiče. Jak auto na mrazy připravit a jak se ledového nánosu na autě zbavit?

Většina účinných „zbraní“ jsou drobnosti, které najdete doma. Pokud vyrážíte s dětmi na prázdninovou lyžovačku, nezapomeňte si je přibalit do kufru.

1. Bublinky nebo deka. Přikrývejte sklo na noc

Když je zima až praští, sami si obléknete o vrstvu navíc. Udělejte to samé i pro vaše auto. Stačí večer zvenku sklo přikrýt kartonem, dekou nebo plachtou. Podobně poslouží i bublinková fólie.

Přikrývku uchyťte na skle pomocí stěračů. Funguje jako bariéra, která nepustí mráz dovnitř a okno nezamrzne.

2. Zahřívejte a přelepujte zámky

Po promrzlé noci by se do auta nedostal ani nejšikovnější zloděj – přimrzlé zámky totiž dovnitř nepustí nikoho. Pokud nemáte po ruce rozmrazovač, zkuste klíč zahřát na tělesnou teplotu, aby ledovou klíčovou dírku prorazil.

Pokud je zima opravdu velká, použijte zapalovač a kovovou část klíče lehce nahřejte. Buďte opatrní, abyste neroztavili plastovou část.

Nejlepší je ale vždy myslet na prevenci. Zkuste na noc přelepit klíčovou dírku lepicí páskou. Ta chladu a vlhkosti zabrání, aby se dostaly dovnitř.

Nejlepším pomocníkem při dobývání zmrzlého zámku jsou speciální rozmrazovače. Pokud je zrovna nemáte po ruce, pomůže vám třeba zapalovač.

3. Ponožky nad zlato

Řadu řidičů trápí zamlžená vnitřní skla nebo námraza uvnitř auta. Může za to hlavně vlhkost, která se v zimě v autě drží. K řešení vám přitom postačí:

Do jedné ponožky nasypte krystaly, zavažte ji a zabalte do druhé. Pak celý balíček umístěte kamkoli do auta. Stelivo bude vstřebávat vlhkost a okna se budou mlžit méně.

4. Spěchejte pomalu a rozmrazujte sprejem

Někdo si chce proces rozmrazování co nejvíc urychlit, a tak čelní sklo polévá horkou vodou. To je ale chyba. Sklo se tím sice krátkodobě prohřeje, brzy ale zas vychladne a jste tam, kde jste byli. Teplotním šokem navíc může prasknout.

Pořiďte si raději speciální rozmrazovače na auto. Seženete je na každé benzínce nebo v autopotřebách. Směs stačí nastříkat na sklo nebo zámky a za minutu je led pryč.

Kromě chemických prostředků vám v rozmrazování auta pomůžou i přírodní látky.

5. Ťuk, ťuk, ťuk. Proklepávejte dveře

I když se vám podaří obměkčit zámek, hlavu si mohou postavit i zamrzlé dveře. Nikdy se je nesnažte otevřít násilím, mohli byste poškodit těsnění. Proklepejte dlaní dveře po obvodu – většinou se uvolní.

Pokud máte v autě centrální zamykání, vyzkoušejte všechny dveře. Některé mohou být méně zamrzlé a dostanete se jimi do auta snáz.

Nesnažte se přes zamrzlé dveře dostat násilím, mohli byste autu ublížit. Většinou pomůže jen poklepání po obvodu dveří.

6. Osolte to mrazu

Sůl led rozpouští a zabraňuje vytváření námrazy. Máte-li doma lichou ponožku, nevyhazujte ji. Naplňte ji obyčejnou kuchyňskou solí. Pokud čekáte, že bude v noci mrznout, přetřete večer ponožkou okna.

7. Nenoste sníh do auta

Led zvenčí auta není jediné, co vás v zimě může potrápit. Někdy se totiž námraza dostane i dovnitř a promění palubku i vnitřní skla v lednici. Na vině je vlhkost, která se v autě drží. Jak na ni vyzrát?

  • Pokud se vracíte z hor, nenechávejte v autě lyže ani lyžáky. I po očištění na nich vždy trochu sněhu zůstane a v autě vytváří příznivé klima pro vznik námrazy.
  • Než vlezete dovnitř, oklepejte si boty. Rozpuštěný sníh zanechává v autě mokré kaluže, které mají tendenci zmrznout.
  • A jestli už vám auto zevnitř namrzlo, pak platí jediné pravidlo – auto na pár dní odstavte do garáže a všechno pořádně vysušte.

Neoklepaný sníh z bot se rozpouští na koberečcích v autě a vytváří vlhkost. Preventivně v zimě vyměňte tkané koberečky třeba za gumové rohože, ve kterých se voda nedrží.

8. Pěkně do tepla! Šetřete baterku

Otočení klíčku a… nic. Pokud auto v zimě odmítne nastartovat, může za to většinou autobaterie, která v mrazech dostává pořádně zabrat. U starších typů často stačí auto roztlačit.

Při roztlačování otočte klíčkem v zapalování, vyřaďte na neutrál a až se auto rozjede, zařaďte vyšší převodový stupeň. Jízdou se pak baterie znovu nabije. V moderních vozech s sebou pro všechny případy vozte startovací kabely. Bez nich se v takových případech neobejdete.

Mráz se vyhýbá připraveným. Čekáte teploty hluboko pod bodem mrazu? Vytáhněte raději baterii ven z auta a schovejte ji na noc v teplém bytě.

Máte vlastní vychytávky, jak se vypořádat se zamrzlým autem? Podělte se s námi o svoje tipy na Facebooku.

>>> Nezbytná výbava do auta na MALL.cz