Kolonožky fungují na podobném principu jako známá vozítka Segway. Oproti nim jsou ale:
- výrazně levnější,
- menší a lehčí
- a nemají řidítka.
Kolonožka tak opravdu působí jako z budoucnosti a na první pohled si můžete lámat hlavu, jak se taková věcička asi řídí. Tajemství se skrývá v rovnováze a náklonech jezdce.
Balanc, kterému rychle přijdete na chuť
Na kolonožce se pohybujete stejně jako na zmiňovaném Segway vozítku. Držíte balanc a náklonem určujete směr i rychlost.
Zabudované gyroskopy určují polohu podložky oproti ose kolonožky. Nejde ale o žádné velké výkyvy, stačí přenést váhu na špičky, paty nebo do boční hrany chodidla.
Potrénuje mozek a zpevní střed těla
Pohyb na kolonožce se těžce přirovnává k jiným činnostem. Díky neobvyklému pohybu ale skvěle trénuje mozek a celé tělo. Ačkoliv se na ní vezete, stále držíte balanc, a proto příjemně zpevňujete mnohdy opomíjený střed těla.
Rychlý pohled „pod kapotu”
Vozítko popohání tichý elektromotor, který roztáčí zabudované dobíjecí baterky. Ty mají na svědomí i hlavní část váhy kolonožky. Výkonnější typy s větší výdrží se proto více pronesou – těžší terénní modely váží i 14 kg.
Rychlost i dojezdová vzdálenost se u jednotlivých modelů liší. Maximální rychlost se pohybuje mezi 15–20 km/h a váš cíl se může nacházet 7–15 km daleko.
Příjemně vás překvapí nabíječka kolonožky, která je přibližně stejně velká jako adaptér na notebook. Ani delší trasy s dobitím na půli cesty tak nejsou problém a za 2–3 hodiny můžete vyrazit zase ven.
Jak vybrat kolonožku (nejen) pod stromeček
Zamyslete se hlavně nad tím, jak daleko do školy nebo do práce bude majitel nové kolonožky jezdit. A také, s jakým terénem se jezdec bude potýkat.
Zatímco standardní kolonožky si nejlépe rozumí s hladkým povrchem chodníků nebo cyklostezek, jejich terénní parťáci (najdete je pod označením offroad) zvládnou i lesní pěšiny nebo rozviklané kočičí hlavy na silnicích.
>> Vyberte ideální kolonožku. <<
Patří podle zákona kolonožky na chodník?
Protože kolonožky nejsou podle platných paragrafů motorovým ani nemotorovým vozidlem, jsou jejich jezdci považováni za chodce. Vztahuje se na ně Zákon o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů číslo 361/200 Sbírky.
Svojí jízdou tak nesmíte ohrozit ani omezit ostatní chodce, ale na chodník s kolonožkou patříte.
Chystáte se darovat nějaké vozítko vašim dětem nebo třeba partnerovi? Pro malé jezdce i méně zkušené dospělé nezapomeňte přibalit i přilbu a sadu chráničů. Napište nám do komentářů, jestli se s kolonožkou u vás letos Ježíšek zastaví.