Paddleboarding? Skvělá posilovna i zábava pro celou rodinu | Blog Mall.cz

Paddleboarding? Skvělá posilovna i zábava pro celou rodinu

Až budete v létě přemýšlet, jak naložíte s víkendovým dnem, vezměte svou rodinu na takzvaný stand up paddleboarding. Jednoduchý vodní sport, při kterém stojíte na širokém surfařském prkně a pádlujete, dostanete do ruky za pár minut. Navíc při něm posílíte celé tělo, zabavíte sebe i děti a užijete si parádní den v přírodě. To stojí za zkoušku, co říkáte?

Co je to paddleboarding

Paddleboarding údajně vznikl už v 60. letech na Havaji, nicméně v Česku jeho popularita roste teprve posledních pár let. Při tomto sportu stojíte na speciálním surfařském prkně (respektive plováku) a pádlujete. Plovák je přitom mnohem širší než prkno na surf, takže na něm snadno udržíte stabilitu. Obvykle stačí jen pár minut tréninku a už jezdíte jako zkušený vodák.

S paddleboardem navíc nemusíte létat k moři a čekat na příhodné vlny. Můžete jezdit na rybníce, na přehradě nebo na řece. Vždy si vyberete takové místo, které odpovídá vašim zkušenostem – ze začátku nejspíš oceníte klidné stojaté vody, postupně pak přejdete na divočejší sjezdy.

Paddleboarding je jednoduchý, základní postoj se naučíte už po pár minutách.

Při jízdě na paddleboardu také skvěle procvičíte své tělo. Do práce se při pádlování zapojují lýtka, záda, břicho i ruce. A je to rozhodně příjemnější než se trápit někde v posilovně.

Jak s paddleboardem začít

Pokud jste na paddleboardu ještě nikdy nestáli, bude nejlepší, když si ho nejprve vyzkoušíte. V Česku najdete stovky půjčoven, kde vám půjčí plovák, pádlo i vestu.

Při první jízdě vždy začínejte vkleče, naučte se pracovat s pádlem a zjistěte, jak plovák reaguje na vaše pohyby. Teprve po chvíli se opatrně postavte. Ze začátku se vám možná budou třepat kolena, ale uvidíte, že to brzy přejde. A hlavně – pokud náhodou spadnete do vody, vůbec nic se neděje. Každý jednou začínal.

V začátcích jezděte na klidné vodě a pádlujte vkleče.

Jak vybrat paddleboard a vybavení

Při výběru plováku platí jednoduchá poučka – čím širší, tím stabilnější, bezpečnější a pomalejší. Jako začínající paddleboardisté byste měli sáhnout po plováku alespoň 80 cm širokém. To stejné platí, pokud budete sjíždět divočejší vody. V takových případech zkrátka potřebujete stabilní základnu.

Pádlo by mělo být asi o 20 cm vyšší, než jste vy, abyste i vestoje bez problémů dosáhli do vody a mohli pořádně zabrat. Ideální pádlo se při záběru nesmí moc prohýbat, na druhou stranu ale nesmí být úplně tuhé. V prvním případě by dobře nezabíralo, v tom druhém by vás z pádlování brzy bolely klouby.

Na výlety s paddleboardem si s sebou rozhodněte vezměte i vestu. V chladnějším počasí vás příjemně zahřeje a také přijde vhod při pádu do divočejší vody. Pro děti je pak vesta naprostou samozřejmostí, do kapes si navíc můžou schovat nějakou sladkost.

Už jste někdy zkusili stand up paddleboarding? A bavilo vás to? Dejte nám vědět do komentářů.