Neobvyklé menu: vylepšete si jídelníček jarními kvítky | Blog Mall.cz

Neobvyklé menu: vylepšete si jídelníček jarními kvítky

Nastartujte svůj organismus čerstvými rostlinami plnými vitamínů, enzymů a dalších tělu prospěšných látek. Neutratíte za ně ani korunu, stačí se sehnout a jarní poklady natrhat. Připravili jsme pro vás přehled bylin, za které vám znavené tělo poděkuje.

Rostliny sbírejte šetrně

Než se pustíte do prvního sběru, seznamte se s několika jednoduchými zásadami sběru bylinek:

 • I běžně se vyskytující rostliny trhejte v rozumné míře. Díky tomu si z louky odnese zelený úlovek i další kolemjdoucí a příští rok na stanovišti opět uspějete.
 • Bylinky trhejte bez kořínků, klidně si pomozte nůžkami.
 • Sklízejte jen takové množství, aby na místě několik rostlin zůstalo.
 • Z růžice listů utrhněte jen několik kousků – to platí především u stále oblíbenějšího medvědího česneku.

Pečlivě vybírejte i stanoviště, ze kterých si rostliny odnášíte. Nikdy netrhejte blízko silnic nebo chemicky ošetřovaných polí. Vyhýbejte se i místům, pod kterými se skrývá navážka odpadu.

Nevhodná jsou chemicky ošetřovaná pole, ale i golfová hřiště, jejichž trávník správci úzkostlivě ošetřují herbicidy.Nevhodná jsou chemicky ošetřovaná pole, ale i golfová hřiště, jejichž trávník správci úzkostlivě ošetřují herbicidy.

Sladká královna prvosenka

Primule nebo také petrklíče patří mezi první květiny, které zpestří na jaře váš jídelníček. Kvetou v těsném závěsu za sněženkami a bledulemi.

Špatně snáší uskladnění, proto je nikdy netrhejte do zásoby. Mladé lístky nasekejte a přidejte do salátů. Květy jsou choulostivé, jako ozdoba na teplých pokrmech rychle ztrácí svoji svěžest a krásu, proto se hodí spíše na dekoraci studených jídel.

Prvosenky na dlouhých stoncích se na loukách objevují až po svých přízemních kolegyních. V kuchyni s nimi zacházíme stejně.Prvosenky na dlouhých stoncích se na loukách objevují až po svých přízemních kolegyních. V kuchyni s nimi zacházíme stejně.

Příjemně sladké květy prvosenky můžete konzumovat i se zeleným lůžkem a nadělají velkou parádu na krémech muffinů, tvarohových dortech nebo ve šlehačkové roládě.

Orsej plná vitamínu C

Najdete ji na stinných místech s vlhkou půdou – podél příkopů potoků, ve křovích nebo lužních lesích. Roste ve velkých skupinách.

Aby se křehká rostlina bránila silným jarním paprskům, produkuje i na rostlinu nezvykle velké množství vitamínu C.

Orsej byla dříve nezbytným pomocníkem při boji proti kurdějím. Z jídelníčku ale postupně tato tuzemská superpotravina vymizela.Orsej byla dříve nezbytným pomocníkem při boji proti kurdějím. Z jídelníčku ale postupně tato tuzemská superpotravina vymizela.

Ke konzumaci se hodí pouze mladé listy. Čím je rostlina starší, tím hořčejší chuť má. Jakmile orsej rozkvete, její sezóna končí a dále ji nejezte.

Čerstvé mladé listy nakombinujte s jitrocelem, ptačincem žabincem, mladými kopřivami, několika lístky medvědího česneku a ledovým salátem. Přidejte libovolnou zálivku a máte nachystanou levnou a vitamíny překypující večeři.

Špenát našich předků – bršlice kozí noha

Této rostlině kvůli houževnatému okupování zahrádky nemohou mnozí zahrádkáři přijít na jméno. Ve skutečnosti ale bršlice nahradí i pracně vypiplanou jarní zeleninu. V její chuti totiž najdete jemné tóny mrkve, petrželky i celeru.

Vykvetlou bršlici jen stěží přehlédnete, dorůstá až jednoho metru. Neopomíjejte ji ale hlavně na jaře, dokud je malá a křehká.Vykvetlou bršlici jen stěží přehlédnete, dorůstá až jednoho metru. Neopomíjejte ji ale hlavně na jaře, dokud je malá a křehká.

Do kuchyně si doneste mladé, nejlépe ještě nerozvinuté lístky, pupeny i jemné stonky. Úprava je jednoduchá – bršlici použijte stejně jako špenát. Skvěle se hodí například do:

 • slaných koláčů nebo muffinů,
 • nádivek
 • nebo zeleninových polévek.

>> Opatřete si formu na slaný koláč na MALL.cz. <<

Mladou bršlici využijete i při výrobě lahodného pesta:

 • Mladé lístky i stonky bršlice vložte s olivovým olejem, namletými oříšky a utřeným česnekem do mixéru.
 • Přidejte sůl a pepř.
 • Najemno rozmixovanou zelenou hmotu uchovávejte v malých skleničkách v lednici.

Náš tip: Bršlici přidejte do smoothie. Díky vysokému obsahu draslíku povzbuzuje trávení.

Pestrá louka je zásobárnou vitamínů.Pestrá louka je zásobárnou vitamínů.

Na jaké neobvyklé bylinky nedáte dopustit? Napište nám do komentářů. 

 
 • +420 296 245 025