7 rad, jak skvěle fotit mobilem | Blog Mall.cz

Vymazlené snímky bez drahého foťáku: 7 tipů, jak skvěle fotit mobilem

Kvalitě zrcadlovek se sice mobilní foťáky nemohou rovnat, ale když víte jak na to, vykouzlíte i s telefonem snímky, které ozdobí každý rámeček nad krbovou římsou. Přečtěte si osvědčené tipy, jak s mobilem fotit jako profík.

1. Základem je správný úchop

Mobil většinu času držíte v jedné ruce, ale při focení přivolejte na pomoc i druhou. Chytněte telefon oběma rukama a pokrčte je tak, aby vaše lokty směřovaly k chodidlům. Největší stability dosáhnete, když si lokty opřete o břicho.

A jak mačkat spoušť? Pokud fotíte na výšku, vystačíte si s ťuknutím na displej. Při focení na šířku ale raději využijte tlačítko na boční straně telefonu – u většiny současných smartphonů pořídíte fotky tlačítkem pro ovládání hlasitosti. Bude se vám fotit pohodlněji a vyhnete se nepřirozenému kroucení prstu. Chcete-li dosáhnout maximální stability, pořiďte si stativ pro smartphony.

Než spoušť zmáčknete, nezapomeňte na displeji jemně ťuknout na objekt, který fotíte. Čočka na něj zaostří.

2. Přejděte blíž k tomu, co fotíte

Častou chybou amatérských fotografů je, že svůj terč fotí příliš z dálky. Návštěvy pak mají sto chutí vytáhnout lupu, aby z fotky něco měly. Pokud k fotografovanému objektu přijdete blíž, zachytíte zajímavé detaily, které by vám z dálky unikly – fotka bude působit živě.

Náš tip: Vyzkoušejte si tuto radu třeba při focení svých dětí v přírodě. Z dálky sotva uvidíte, co děti na fotce dělají, zatímco zblízka zachytíte jejich výrazy.

Pokud objekt fotíte zblízka, strhne veškerou pozornost na sebe.

3. Nejhezčí fotky pořídíte za světla

Smartphony mají malé čočky, a proto ve tmě nefotí kvalitně. Chcete-li pořídit snímky, kterými se budete moct pochlubit rodině, kamarádům i publiku na Instagramu, foťte je za denního světla. A blesk nepoužívejte vůbec, fotkám z mobilu ještě víc uškodí.

4. Nastavte si HDR a ISO

Koukněte, zda můžete na svém mobilním foťáku zapnout HDR. Tato funkce vyfotí rychle za sebou dvě až tři různě tmavé snímky a spojí je do jednoho. Výsledkem je krásně barevná fotka s jemným kontrastem tmavých a světlých míst. Proto zapínejte HDR například při focení odpolední krajiny, ve které se mísí světlo a stíny, a v dalších exteriérech.

ISO vám naopak pomůže s momentkami. Fotíte-li hrající si děti, zvířata nebo jiný objekt, který se rychle hýbe, zvedněte si v nastavení ISO. Foťák pak pořídí snímek v co nejkratším čase – jinými slovy snímek zachytí dřív, než se stihne rozmazat. Maximální hodnotu ISO ale raději nenastavujte, jinak se na fotce objeví šum.

Aby z vašich dětí nebyly rozmazané šmouhy, zvedněte v nastavení foťáku ISO.

5. Nepoužívejte digitální zoom

Stejně jako kompakty a zrcadlovky, i mobilní fotoaparáty mají zoom, kterým záběr přiblížíte. Raději ho ale vůbec nepoužívejte. Zoom výrazně snižuje kvalitu fotografie a zhoršuje stabilitu, takže je větší riziko, že bude snímek rozmazaný. Místo přibližování fotku pořiďte ve vysokém rozlišení a požadovanou část vyřízněte.

6. Dodržujte správnou kompozici

Ať už fotíte na mobilu, zrcadlovce nebo kompaktu, pravidla pro správnou kompozici platí stejná:

  • Dominantní objekt umístěte zhruba do třetiny snímku na levé nebo pravé straně, nikdy doprostřed. Vynikne tak objekt i pozadí.
  • Horizont umístěte zhruba do třetiny snímku v horní nebo spodní polovině, nikdy doprostřed.
  • Fotíte-li samostatnou budovu, musí být v záběru celá.
  • Pokud fotíte člověka před budovou, vyfoťte ho tak, aby zabíral větší část fotky. Na rozdíl od budovy nemusí být na fotce celý – stačí od pasu nahoru.

Pokud si s třetinami nevíte rady, využijte při focení mřížku. Do přesně vyznačených třetin snadno umístíte objekty i horizonty. Mřížku najdete v nastavení aplikace.

Nastavit správně horizont je díky mřížce hračka.

7. Hotové fotky nenechte zapadnout

Rizikem focení na mobilu je, že vám fotky mohou zapadnout ve změti stažených obrázků a fotek od kamarádů. Při ukazování návštěvám musíte fotky dlouho hledat a nešikovně je prohlížet na displeji mobilu.

Všem těmto problémům se vyhnete s mobilní mini tiskárnou, se kterou vytisknete fotky do alba rovnou z mobilu. Revoluční novinkou v oblasti tisknutí ze smartphonů je mobilní tiskárna Instax Mini Link. Přes Bluetooth ji propojíte s telefonem a stáhnete si speciální aplikaci. Rozhraní aplikace se mění podle toho, zda tiskárna leží, nebo stojí.

Mini tiskárnu v cool designu si můžete vybrat ve třech barvách.

Pokud tiskárna stojí, stačí, když vybranou fotku přetáhnete nahoru a okamžitě ji vytiskne. Na tiskárně také najdete tlačítko, kterým vzdáleně zmáčknete spoušť – to využijete třeba pro pohodlnější focení selfíček. Pomocí funkce Video print si pak vyberete libovolný okamžik z natočeného videa a vytisknete ho stejně jako klasickou fotku.

Pokud tiskárnu položíte, spustí se takzvaný Fun mode a v aplikaci uvidíte funkce jako úprava fotek, stříhání, rámečky nebo tvoření koláží. Pobavit se můžete i funkcí Match Test, která vyhodnotí, jak se k sobě s druhým člověkem na fotce hodíte.

Na jedno nabití vám Instax Mini Link vytiskne až 100 snímků a jedna fotka mu zabere 12 vteřin. Odnáší si tak titul nejrychlejší tiskárny ve své kategorii.

>> Vytiskněte si fotky snadno a rychle s tiskárnou Instax Mini Link. << 

Fotíte raději mobilem, nebo upřednostňujete klasické fotoaparáty? Napište nám to do komentářů.

A aby vám nic neuniklo, sledujte nás na sociálních sítích – jsme na Facebooku, Instagramu i na YouTube.