Jak pořídit dechberoucí fotografie (nejen) z dovolené | Blog Mall.cz

Jak pořídit dechberoucí fotografie (nejen) z dovolené

Chcete si z dovolené přivézt fotky, u kterých zbytek rodiny ani jednou nezívne a na sociálních sítích potečou lajky proudem? Máme pro vás osvědčené tipy od profesionálních fotografů.

Základním pravidlem každého dovolenkového fotografa je nevytahovat fotoaparát na všechno, co uvidíte. Pamatujte, že kvalita má přednost před kvantitou a prohlížet si doma tisícovku podobných fotek uspí lépe než počítání oveček. Vnímejte proto nová místa především vlastníma očima a foťák vytáhněte jen tam, kde to opravdu stojí zato.

Podobně zajímavá místa by ve vašem albu rozhodně neměla chybět.

Chcete-li objekt zachytit co nejlépe, vyfoťte ho několikrát. Doma si pak v klidu projděte paměťovou kartu a  nechejte si pouze verzi, která se vám líbí nejvíc. Mít v albu z dovolené několikrát tu samou fotografii je ztráta dat na disku i času při prohlížení.

Stoupni si támhle, babi

Každá okouzlující fotka musí mít správnou kompozici. Ať už fotíte babičku nebo vtipnou ceduli, neumísťujte ji do středu snímku. Pokud je dominantní objekt uprostřed, zanikne půvab pozadí.

Zlatým pravidlem je umístit objekt do zhruba třetiny snímku na levé nebo pravé straně. Vynikne objekt i pozadí. Tento známý trik používal na svých obrazech už Leonardo Da Vinci.

Ukázka správné kompozice. Lahodný drink je v pravé třetině snímku.

Jistě znáte situaci, kdy při procházce po městě narazíte na zajímavou budovu a chcete se u ní vyfotit. U tohoto typu fotky pamatujte na několik pravidel:

  • Budova musí být v záběru celá.
  • Člověk nesmí být miniaturní - postavte ho dál od budovy a vyfoťte ho tak, aby zabíral výraznou část fotky.
  • Na rozdíl od budovy, člověk nemusí být na fotografii celý, stačí od pasu nahoru.
  • Zkuste si dřepnout a srovnat výšku člověka a budovy. Díky tomu vyniknou na fotce oba.

Vdechněte fotkám život

Když na dovolené fotíte své blízké, pamatujte, že nefotíte v pozoru stojící a neutrálně se tvářící hradní stráž. Přesvědčte je, ať udělají zábavnou pózu. Pamatujte také, že není nutné, aby se dívali do objektivu nebo aby o fotografování vůbec věděli. Přirozené momentky skvěle zachytí situaci i náladu.

Fotíte-li děti nebo zvířata, necvakejte je z dálky ani ze své perspektivy obra. Dřepněte si k nim a získejte jejich pozornost. Výsledkem bude přirozené vykreslení postavy a lepší detail.

Držte se výše zmíněných pravidel a i vám se podaří získat podobně fešnou fotku.

Hrajte si s úhly. Většina fotek z dovolené vypadá podobně, protože je fotograf pořizuje ve stoje. Obcházejte objekt nebo si před ním zkuste dřepnout či dokonce lehnout. Objevíte jedinečné úhly, díky kterým fotku ozvláštníte.

Sluníčko je kámoš

Slunce sice dokáže fotografa pořádně potrápit, ale je mu také cenným spojencem. Přirozené sluneční světlo vytvoří výtečné podmínky pro fotografování, ale je potřeba pamatovat na pár pravidel.

Fotíte-li za plného slunce, dejte si pozor, aby se vám nezatoulalo do záběru. Fotografie by byla příliš kontrastní a z objektů by zbyly pouhé siluety. Vyberte takový úhel, ve kterém slunce zakryjete některým z focených objektů, například stromem nebo věžičkou. V ideálním případě foťte ke slunci zády.

Nejkrásnější fotografie vznikají během bájné zlaté hodinky. Jde o prvních 60 minut po východu slunce a posledních 60 minut před západem. V tuto dobu jsou silné barvy, nižší kontrast a méně temné stíny. Vydejte se ráno třeba na pláž a pořídíte snímek, který se každému vryje do paměti.

I takto může vypadat vaše fotografie pořízená během zlaté hodinky.

Pěkné fotokousky stvoříte nejen ve dne, ale i v noci. Chcete-li noční fotografii pořídit snadno a rychle, nastavte si na fotoaparátu či na telefonu noční režim. Pomůže, když foťák položíte na pevný podklad (případně na stativ).

>>> Vyberte si na MALL.cz perfektní foťák nejen na dovolenou <<<

Máte další tipy, jak na dovolené pořídit fotografický majstrštyk? Napište nám je do komentářů nebo na Facebook.