Zapomeňte na karafiáty. Oslavte MDŽ moderně | Blog Mall.cz

Zapomeňte na karafiáty. Oslavte MDŽ moderně

Rudé karafiáty, ručně vyrobená přáníčka a okoralé chlebíčky. I když mají oslavy MDŽ různé podoby, tyhle tři věci k nim od dob socialistické éry neodmyslitelně patří. Vezměte letos 8. březen do svých rukou! Tradiční symboly ženského svátku mohou vypadat i jinak. Inspirujte se.

Když se řekne MDŽ, většina z nás si vybaví rudé karafiáty a období minulého režimu. Za socialismu se totiž pořádaly oslavy svátku žen ve velkém. Ženy dostávaly červené květiny, děti pro ně ve školách povinně vyráběly přáníčka a muži oslavovali víc než kdo jiný.

Ve skutečnosti má přitom MDŽ mnohem hlubší kořeny. Poprvé se slavil už na začátku 20. století, kdy ženy bojovaly za své volební právo. Postupně se 8. březen stal významným mezinárodním dnem, který má projevit ženám úctu a lásku.

I když socialistická sváteční trojice karafiát, přáníčko a chlebíček – zůstane v naší paměti, nic nebrání tomu vdechnout jí novou podobu. Originálnější.

Zatímco v době socialismu slavily MDŽ především muži, v současnosti by měl být 8. březen dnem, který si užívají hlavně ženy.Zatímco v době socialismu slavily MDŽ především muži, v současnosti by měl být 8. březen dnem, který si užívají hlavně ženy.

1. Řekněte to květinou…. a květináčem

Květina potěší snad každou ženu. Chcete-li udělat své partnerce nebo třeba mamince radost a milují-li karafiáty, jděte po nich. Jinak ale daleko víc zabodujete s živou rostlinkou v květináči. Vydrží déle a při správné péči může dělat radost ještě spoustu let.

Nezáleží na tom, jestli vyberete fialky, orchideje nebo vzrostlý fikus. Zelená rostlinka přinese do bytu jaro a rozveselí nejen interiér, ale i obdarovanou ženu. A o to jde.

Záležet si dejte i na výběru květináče – i kdyby nakonec květina uvedla, květináč může domov zkrášlovat dál.

Kromě řezaných pugétů vybírejte mezi rostlinami v květináčích – vydrží déle a jsou hezkým jarním doplňkem do každého bytu.Kromě řezaných pugétů vybírejte mezi rostlinami v květináčích – vydrží déle a jsou hezkým jarním doplňkem do každého bytu.

2. Přání trochu jinak – na lednici i v mobilu

Doby, kdy musely děti ve škole povinně vyrábět přání pro maminky a babičky, už jsou pryč. Tradiční přáníčka však mají i něco do sebe – vykouzlí úsměv na tváři a připomenou obdarované, co pro vás znamená.

Najděte si čas a vraťte se na chvíli do školních let. Nemusíte zrovna kreslit obrázky nebo vymýšlet básničky. Potěší i zamilovaný dopis nebo krátký vzkaz na ledničku. Své vyznání schovejte vyvolené do tašky nebo do kapsy od bundy. A jestli nestíháte, pošlete jí alespoň přes den milou SMS zprávu. Uvidíte, že budete slavit úspěch.

Nezapomínejte ale na vzkazy ani v průběhu roku. Čas od času napište vyznání svým blízkým jen tak. Stačí pochválit výbornou večeři, nový účes nebo připomenout, jak je máte rádi.

Nešetřete si milý vzkaz jen na oslavy MDŽ nebo jiné svátky. Vyznáním potěšte své blízké i jindy během roku.Nešetřete si milý vzkaz jen na oslavy MDŽ nebo jiné svátky. Vyznáním potěšte své blízké i jindy během roku.

3. Ovládněte kuchyni a připravte malé chuťovky

Tradiční chlebíčky nebo jednohubky zná každý. A k oslavám dne žen patřily za minulého režimu stejně jako cukroví k Vánocům. Překvapte letos na MDŽ něčím novýmkanapkami.

Kanapky jsou malé chuťovky, které se servírují jako občerstvení na různých oslavách. Jejich základem je celozrnné pečivo nakrájené na menší kousky nebo slané krekry. A zdobí se kdečím – možností je nekonečně.

Zvolte třeba avokádové kanapky nebo se odvažte a nachystejte jejich ovocnou variantu. Příprava vám zabere jen pár minut.

Avokádové kanapky s oříšky

Připravte si na ně:

 • avokádo,
 • 400 gramů tvarohu,
 • celozrnný chléb,
 • sůl a pepř,
 • rukolu,
 • šťávu z citronu,
 • rajčata,
 • vlašské ořechy.
 1. Avokádo rozmačkejte vidličkou a smíchejte s tvarohem. Ochuťte solí, pepřem a pár kapkami citronové šťávy.
 2. Celozrnný chléb nakrájejte na menší kousky nebo z něj vykrajujte vykrajovátky na cukroví malá kolečka.
 3. Pečivo natřete avokádovou pomazánkou, navrch ozdobte rukolou, kousky rajčat a vlašskými ořechy.

Dobroty z avokáda jsou nejen chutné, ale i zdravé. Tohle zelené ovoce totiž obsahuje pořádnou nálož vitamínů a minerálů.Dobroty z avokáda jsou nejen chutné, ale i zdravé. Tohle zelené ovoce totiž obsahuje pořádnou nálož vitamínů a minerálů.

Melounovo-sýrové kanapky

Pokud se chcete trochu odvázat, využijte ovoce a zkuste slano-sladkou kombinaci. Nachystejte si:

 • meloun (vodní nebo žlutý podle chuti),
 • balkánský sýr,
 • černé olivy,
 • mátu.
 1. Meloun nakrájejte na malé kousky a zbavte ho pecek.
 2. Položte na něj kousek balkánského sýru, olivu a lístek máty.
 3. Aby vám všechno drželo pohromadě, můžete všechny dobroty propíchnout párátkem.

A pokud nejste zrovna kuchařští přeborníci, kupte žlutý meloun a parmskou šunku. Přípravu občerstvení budete mít skoro bez práce a s geniální kombinací chutí zaválíte.A pokud nejste zrovna kuchařští přeborníci, kupte žlutý meloun a parmskou šunku. Přípravu občerstvení budete mít skoro bez práce a s geniální kombinací chutí zaválíte.

Další recepty na originální chuťovky jsme pro vás dali dohromady v tipech na párty občerstvení. Dobrou chuť!

A jak slavíte MDŽ vy? Podělte se s námi na Facebooku

 
 • +420 296 245 025