V prvních zhruba třech letech života si vaše děťátko buduje stravovací návyky a na vás je, abyste mu zajistili kvalitní a vyváženou stravu. Mnoho maminek proto v dobré víře připravuje domácí přesnídávky a odmítá ty kupované. Přitom právě hotové přesnídávky, které najdete v obchodech, jsou často pro děti to lepší.
Kupovaná výživa: sklenička plná zdraví
Požadavky na dětskou výživu jsou mnohem přísnější než na běžnou stravu. Ovoce, zelenina a další suroviny, ze kterých se dobroty pro nejmenší vyrábí, totiž musí splňovat přísné normy české i evropské legislativy.
Potraviny pro kojence a malé děti:
- mají několikanásobně nižší tolerovanou míra dusičnanů, pesticidů či těžkých kovů než běžné potraviny,
- neobsahují žádné konzervační látky ani umělá barviva,
mají konzistenci a nutriční složení přizpůsobené věku dítěte.
Do dětských příkrmů patří jen kontrolované ovoce
Například limit pro obsah zbytkových pesticidů u jablek, ze kterých se vyrábí dětská výživa, je až 1500× přísnější než pro běžná jablka. U mrkve pěstované do kojenecké výživy je dokonce 3000× přísnější.
Pokud tedy půjdete do obchodu a nakoupíte mrkev, kedluben a brambory, abyste doma připravili domácí pochoutku pro vašeho mrňouse, nikdy neseženete tak kvalitní a zdravé potraviny jako ty, které se dávají do kupovaných výživ.
Pečliví výrobci přesnídávek navíc suroviny kontrolují už během pěstování:
- Plodiny se pěstují na speciálně kontrolovaných místech, kde není nutné používat chemická hnojiva nebo postřiky.
- Půda polí a sadů neobsahuje těžké kovy ani dusičnany.
- Vše roste daleko od hlavních silnic i těžkého průmyslu, aby se minimalizovalo znečištění plodin a půdy.
Vitamínů má víc domácí přesnídavka
Na druhou stranu, dětská výživa ve skleničkách se často připravuje sterilizací, při které se ztrácí značná část vitamínů. Hledejte proto výživy připravované v páře. V těch vitamíny zůstávají stejně, jako kdybyste je připravovali doma.
>> Vyberte kvalitní dětské příkrmy na MALL.cz. <<
Domácí výživy: začněte zdravými ingrediencemi
Chcete-li přece jen dítku dopřát domácí stravu, sežeňte si na přípravu kvalitní suroviny – v běžných obchodech je ale nenajdete. Zárukou není ani pěstování na vlastní zahrádce. I když záhonky nehnojíte, škodliviny se k plodinám mohou dostat třeba z vody, kterou je zaléváte.
Větší množství sodíku nebo dusičnanů v potravinách pak může způsobit vysoký krevní tlak a zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění v dospělosti.
Nakupujte proto raději v bio obchodech nebo si najděte bio pěstitele ve svém okolí a jezděte pro ovoce a zeleninu přímo k němu. Vyjde vás to sice dráž, ale potraviny budou zdravější.
Přesnídávku vyrobíte podle vlastní chuti
Výhodou domácích výživ je, že je připravíte přesně tak, jak je má váš potomek nejraději – vyberete třeba jen jeho oblíbené druhy ovoce a zeleniny. A navíc přesně víte, v jakém poměru jste je do výživy dali.
Při přípravě přesnídávek ale dejte pozor na hygienu – hrozí totiž riziko kontaminace bakteriemi. Vařte jídlo dostatečně dlouho a vyhněte se dlouhému skladování. Jen tak bude jídlo bezpečné a miminko si na něm pochutná.
Vyrábíte dětem svačinku doma sami, nebo dáváte přednost kupované výživě? Napište nám své zkušenosti do komentářů.