Jasná pravidla neexistují
Hned na začátku je důležité si uvědomit, že žádné univerzálně platné pravidlo v příkrmech neexistuje. Neupínejte se proto pouze na poučky od doktorů, z knih nebo internetu. Jak totiž zjistíte, každý doktor zastává trochu odlišný přístup a další zdroje si často i protiřečí.
Nejlepší ukazatel, tabulka a studnice moudrosti sedí přímo před vámi s obřím bryndákem kolem krku.
Vše je nové, začínejte pomalu
Podle posledních studií doporučují doktoři s příkrmy začít kolem 4. měsíce bez ohledu na to, jestli je dítě kojené nebo ne.
Začínejte se zeleninou a nejprve nemíchejte více druhů. Pro první zkušenosti se zeleninou se doporučují příkrmy z:
Až když zjistíte, že miminko na konkrétní druh zeleniny reaguje dobře - tedy nemá alergickou reakci ani bolení bříška, můžete začít ozkoušenou zeleninu kombinovat.
I mezi příkrmy si vaše dítě najde své favority a méně oblíbené. Ačkoliv se preference liší, většina kojenců si oblíbí sladké chutě - mrkev, batáty nebo dýně.
Malé porce k obědu
Začněte s co nejřidší konzistencí a servírujte v době oběda. Nebuďte na sebe přísní - je naprosto v pořádku, že začátky s příkrmy nejsou snadné. Pro vašeho drobečka jsou všechny chutě úplně nové.
Navíc si dítě musí zvyknout na jiný styl stravování, jazyk vynakládá větší úsilí, aby sousta přepravil a jídlo má mnohem hutnější konzistenci, než na kterou bylo do té doby zvyklé.
Při prvních pokusech stačí, když ochutná 2 - 3 lžičky příkrmu.
Nebuďte nervózní, snažte se být uvolnění a nikdy nenuťte příkrm silou.
Přidejte na jídelníček ovoce, kaše i maso
Po zeleninových příkrmech přidávejte na jídelníček také příkrmy ovocné.
Postupujte stejně jako se zeleninovými - nejprve jeden druh a až následně kombinovat. Na první zkušenosti s ovocnými svačinkami se skvěle hodí například:
K večeři přidávejte postupně kaše. Podle návodu je řeďte vodou nebo mlékem. Přidat do nich můžete i mléko mateřské.
Přibližně v 8. měsíci můžete malému strávníkovi servírovat k obědovému příkrmu zeleninu i s masem. Možná vašemu dítěti zachutná příkrm s:
Pokud se rozhodnete držet se vegetariánského nebo veganského jídelníčku, určitě se poraďte s doktorem a vymyslete alternativy pro získání všech potřebných živin a látek pro zdravý růst.
Bez koření, soli a cukru
Děti do jednoho roku by v příkrmech neměly mít žádné koření, sůl nebo přidaný cukr. Naopak přidejte do příkrmu kapku olivového oleje, díky kterému se ze stravy vstřebají i vitamíny rozpustné pouze v tucích.
Pokud si chystáte příkrmy sami doma, dbejte na vysokou kvalitu surovin. Přibližně od 8. měsíce můžete v příkrmech nechávat i nepatrně větší kousky - ovoce nebo zeleninu už nemusíte mixovat, ale pouze rozmačkat šťouchadlem nebo vidličkou.