Na citlivou miminkovskou pokožku myslete už při nákupu výbavičky a sáhněte po oblečcích z bavlny nebo bambusových vláken – takové kousky neobsahují umělé látky a kůži miminka nepodráždí.
Na praní se vrhněte ještě před tím, než se miminko narodí. Heslo „co je nové, to je čisté” totiž v případě dětského oblečení neplatí. V čerstvě nakoupeném oblečení se mohou ukrývat zbytky barev nebo chemikálií z výroby, a ty je potřeba dostat pryč.
Jak na to? Dodržujte při praní následující pravidla:
1. Perte na 40–60 °C
Zapomeňte na praní v ruce. Vaší hedvábné halence možná prospěje, ale pro dětské kabátky a punčochy není to pravé. Chcete-li oblečení skutečně zbavit všech bakterií, dejte jej do pračky.
Ideálně koš na prádlo předem protřiďte a dětské oblečení perte zvlášť – nepřidávejte k němu svoje prádlo. Naše babičky ještě každý kousek vyvářely. To už dnes není potřeba, perte na 40–60 °C a všech choroboplodných zárodků i roztočů se zbavíte. Berte přitom ale v potaz i materiál, ze kterého je oblečení vyrobené, a vždy se raději podívejte na štítek.
Vyvařovat byste měli pouze látkové pleny.
2. Vybírejte prací prášek pro děti
Má-li být oblečení pro miminko nezávadné, nestačí jen sáhnout do vašich domácích zásob a použít běžný prací prášek. Podívejte se v obchodě po pracích prostředcích, které jsou určené přímo na dětské oblečení. Většinou je poznáte podle nápisu „sensitive” nebo označení „pro citlivou pokožku”.
Takové prací prášky jsou bez parfemace a nehrozí, že z nich děti dostanou ekzém nebo vyrážku.
Jestli je oblečení hodně špinavé a bojíte se, že dětský prací prášek nic nezmůže, sáhněte po žlučovém mýdlu. To mají vyzkoušené maminky mnoha generací – poradí si s fleky od příkrmů i proteklé plenky:
- naneste mýdlo na mokré oblečení a vetřete ho do látky na špinavém místě,
- nechte prádlo odmočit,
- nakonec ho vyperte.
>> Prací prášky pro citlivou pokožku najdete na MALL.cz. <<
3. Máchejte a zase máchejte
Během praní se prací prášek usazuje na oblečení. Běžné máchání si s ním vždycky neporadí. Pokud chcete mít jistotu, že se na dětské tělíčko nedostanou zbytky prášku, přidejte jedno máchání navíc.
Náš tip: Některé moderní pračky jsou rovnou vybavené speciálním programem na praní prádla pro děti a alergiky. Prozkoumejte svou pračku, zda tuto funkci má.
4. Vynechejte aviváž
Krásně voní a prádlo změkčuje, takže je v něm potom jpříjemně. To ale platí jen u svršků pro dospěláky. U dětského oblečení s aviváží zacházejte opatrně a nejlépe ji úplně vynechejte. Alespoň při praní prádla a lůžkovin pro děti do jednoho roku.
Náš tip: Jestli chcete prádlo osvěžit, použijte místo aviváže ocet – přidejte ho do vody při praní. Nebojte se, že bude po vyprání oblečení cítit octově. Kyselý odér vyprchá, ale oblečení bude jemné a hebké.
>> Chcete-li používat aviváž, najděte si tu pro citlivou pokožku. <<
5. Nastartujte žehličku
Ne proto, aby byly overálky bez jediného žmolku a záhybu, ale abyste se zbavili případných bakterií. Kdyby po vyprání přece jen v dětském oblečení nějaké zůstaly, vysoké teploty a pára je spolehlivě zahubí. A navíc – žehlením oblečení krásně změkne, takže pak bude miminko v pohodlí.
Jestli se vám do žehlení mini košilek a kabátků nechce, vydržte to alespoň v šestinedělí, kdy je miminko nejnáchylnější k nemocem.
Na co dál myslet?
Kromě bodyček nebo dupaček nezapomeňte při praní ani na další dětskou výbavičku. Před prvním použitím hoďte do pračky také:
- povlečení z postýlky,
- polštářek a deku z kočárku
- nebo textilní hračky.
Jak chystáte výbavičku pro miminko vy? Napište nám do komentářů vaše tipy na praní dětského oblečení.