5 rad, jak prát oblečení pro miminko | Blog Mall.cz

Maminkovský rádce: 5 tipů, jak prát oblečení pro miminko

Dětská pokožka je citlivá a snadno se podráždí – stačí jedno nevyprané bodyčko a svědivé neštěstí je na světě. Chcete-li mít spokojené miminko, začněte s péčí u oblečení. Čtěte, jak se správně starat o miminkovské prádlo, aby bylo vaše dítko jako v bavlnce.

Na citlivou miminkovskou pokožku myslete už při nákupu výbavičky a sáhněte po oblečcích z bavlny nebo bambusových vláken – takové kousky neobsahují umělé látky a kůži miminka nepodráždí.

Na praní se vrhněte ještě před tím, než se miminko narodí. Heslo „co je nové, to je čisté” totiž v případě dětského oblečení neplatí. V čerstvě nakoupeném oblečení se mohou ukrývat zbytky barev nebo chemikálií z výroby, a ty je potřeba dostat pryč.

Než miminko obléknete do nového bodyčka nebo overálku, vždycky je nejprve vyperte. Jen tak předejdete nepříjemným vyrážkám, ekzémům nebo alergiím.

Jak na to? Dodržujte při praní následující pravidla:

1. Perte na 40–60 °C

Zapomeňte na praní v ruce. Vaší hedvábné halence možná prospěje, ale pro dětské kabátky  a punčochy není to pravé. Chcete-li oblečení skutečně zbavit všech bakterií, dejte jej do pračky.

Ideálně koš na prádlo předem protřiďte a dětské oblečení perte zvlášť – nepřidávejte k němu svoje prádlo. Naše babičky ještě každý kousek vyvářely. To už dnes není potřeba, perte na 40–60 °C a všech choroboplodných zárodků i roztočů se zbavíte. Berte přitom ale v potaz i materiál, ze kterého je oblečení vyrobené, a vždy se raději podívejte na štítek.

Vyvařovat byste měli pouze látkové pleny.

Látkové pleny se vrací do módy. Pokud je používáte na přebalování miminka, naučte se je také správně prát.

2. Vybírejte prací prášek pro děti

Má-li být oblečení pro miminko nezávadné, nestačí jen sáhnout do vašich domácích zásob a použít běžný prací prášek. Podívejte se v obchodě po pracích prostředcích, které jsou určené přímo na dětské oblečení. Většinou je poznáte podle nápisu „sensitive” nebo označení „pro citlivou pokožku”.

Takové prací prášky jsou bez parfemace a nehrozí, že z nich děti dostanou ekzém nebo vyrážku.

Jestli je oblečení hodně špinavé a bojíte se, že dětský prací prášek nic nezmůže, sáhněte po žlučovém mýdlu. To mají vyzkoušené maminky mnoha generací – poradí si s fleky od příkrmů i proteklé plenky:

  • naneste mýdlo na mokré oblečení a vetřete ho do látky na špinavém místě,
  • nechte prádlo odmočit,
  • nakonec ho vyperte.

>> Prací prášky pro citlivou pokožku najdete na MALL.cz. <<

3. Máchejte a zase máchejte

Během praní se prací prášek usazuje na oblečení. Běžné máchání si s ním vždycky neporadí. Pokud chcete mít jistotu, že se na dětské tělíčko nedostanou zbytky prášku, přidejte jedno máchání navíc.

Náš tip: Některé moderní pračky jsou rovnou vybavené speciálním programem na praní prádla pro děti a alergiky. Prozkoumejte svou pračku, zda tuto funkci má.

Základem pracího úspěchu je máchání – ať už perete oblečení pro novorozence nebo větší batole, nastavte na pračce jedno máchání navíc.

4. Vynechejte aviváž

Krásně voní a prádlo změkčuje, takže je v něm potom jpříjemně. To ale platí jen u svršků pro dospěláky. U dětského oblečení s aviváží zacházejte opatrně a nejlépe ji úplně vynechejte. Alespoň při praní prádla a lůžkovin pro děti do jednoho roku.

Náš tip: Jestli chcete prádlo osvěžit, použijte místo aviváže ocet – přidejte ho do vody při praní. Nebojte se, že bude po vyprání oblečení cítit octově. Kyselý odér vyprchá, ale oblečení bude jemné a hebké.

>> Chcete-li používat aviváž, najděte si tu pro citlivou pokožku. <<

5. Nastartujte žehličku

Ne proto, aby byly overálky bez jediného žmolku a záhybu, ale abyste se zbavili případných bakterií. Kdyby po vyprání přece jen v dětském oblečení nějaké zůstaly, vysoké teploty a pára je spolehlivě zahubí. A navíc – žehlením oblečení krásně změkne, takže pak bude miminko v pohodlí.

Jestli se vám do žehlení mini košilek a kabátků nechce, vydržte to alespoň v šestinedělí, kdy je miminko nejnáchylnější k nemocem.

Se zničením mikrobů vám pomůže i sušička – máte-li ji doma, neváhejte do ní dětské oblečení dát.

Na co dál myslet?

Kromě bodyček nebo dupaček nezapomeňte při praní ani na další dětskou výbavičku. Před prvním použitím hoďte do pračky také:

Chcete-li prací prostředky bez přísad, připravte si domácí mýdlový sliz nebo perte s mýdlovými ořechy.

Jak chystáte výbavičku pro miminko vy? Napište nám do komentářů vaše tipy na praní dětského oblečení.