7 triků, jak pořídit povedené fotografie i s divokým raubířem | Blog Mall.cz

7 triků, jak pořídit povedené fotografie i s divokým raubířem

Máme pro vás ty nejlepší triky od profesionálů, jak udělat tu nejlepší fotku vašeho zlatíčka.

1. Správné časování

Vám by se asi také nechtělo fotit se ve tři ráno, kdy jste rozespalí, hladoví a nepříjemní. To samé platí pro vaše dítě, i když pro něj je takto šílených časů během dne více. Snažte se tedy focení naplánovat na dobu, kdy bude vaše děťátko odpočinuté, najedené, plné energie a také nálady si hrát. Pak to půjde samo.

2. Správná perspektiva

Kdepak, žádné ponižování se před někým. Myslíme tím: snižte se v kolenou! A k focení zaklekněte nebo rovnou zalehněte. Pro správnou fotku je totiž důležité dívat se na svět ze stejné perspektivy jako vaše ratolest. Jestliže fotíte batole, položte ho na bříško, aby se mohlo opírat o ručičky. Vy zaujměte stejnou polohu a uvidíte, že vám vzniknou kouzelné snímky! Už jen proto, že vaše zlatíčko určitě pobavíte tím, jak se soukáte na břicho.

3. Přirozenost

Fotky, kde dítě sedí v pozoru a má ústa od ucha k uchu ve snaze vyslovit sýr, jsou poněkud strojené. Co si budeme povídat... Můžete samozřejmě zinscenovat fotografování, ale samotné pořizování obrázků by mělo být přirozené. S dítětem si hrajte, protože tak z něj dostanete ten nejupřímnější úsměv. Jestliže ho fotíte na větší zrcadlovku, pravděpodobně se za ni schová většina vašeho obličeje. Takže na svou ratolest můžete zpoza foťáku bafat. Pak se vám určitě podaří zachytit ty nejkouzelnější úsměvy!

4. Kontakt

Je jedno, jestli fotíte vlastní děti nebo cizí. Dříve než zmáčknete tlačítko spouště, dejte se s nimi do rozhovoru. Ptejte se jich, co je baví, co mají rády, co dělaly ve školce... Až vám začnou vyprávět o svém světě fantazií, určitě se do toho natolik ponoří, že se začnou tvářit a chovat jako jejich superhrdinové. A to je ta pravá chvíle, kdy sáhnout po foťáku! Největší kouzlo tkví ve fotografiích, které jsou pořízeny skutečně zblízka. Tedy nemusíte dělat úplný detail, ale dítě by mělo zabírat většinu obrázku. Bez jakýchkoliv dalších objektů v dáli, které by jej přerůstaly. Docílili byste akorát toho, že by veškerá pozornost pozorovatele byla soustředěna na další objekt, a ne na vaše dítě – které by ale mělo být hlavním cílem focení. Vůbec se nebojte vyfotit třeba jen obličej zblízka!

5. Vhodné pozadí

Nemusíte před focením vygruntovat celou domácnost. Ale fotografie by měla být čistá. Není příliš pěkné, když dítěti z hlavy roste svícen nebo je v pozadí nějaký objekt, který rozptyluje oko pozorovatele. Ovšem dejte si pozor i na rozptylování z druhé strany! Pohlídejte si, aby za vašimi zády nebylo něco, co by upoutalo pozornost dítěte, takže by místo vás vnímalo třeba zapnutou televizi.

6. Oblečení

Děti bude mnohem více bavit, pokud je obléknete do něčeho, co nenosí každý den. Neznamená to ale, že jim dáte malý fráček a kravatu. I to je pro ně sice neobvyklé, ale spíš se spoléhejte na něco barevného nebo na nějaký kostým, po kterém prahne každý malý raubíř, ať už je to kovbojský klobouk nebo drsná pirátská páska přes oko. U holčiček většinou zabodujete s princeznami a různými šatičkami. Pokud se v oblečení bude dítě cítit šťastné, pak vás obdaruje těmi nejfotogeničtějšími úsměvy, jaké si jen můžete přát! 

7. Exteriéry

Fotky ale nemusí být pouze strojené někde v ateliéru. Krásné snímky získáte i venku, pokud s dítětem budete provádět nejrůznější alotria. Jen si tentokrát nastavte na fotoaparátu sportovní režim, který má tak rychlou závěrku, že fotky v pohybu nebudou rozmazané, a vám se tak podaří zachytit každý detail. Pokud to váš přístroj zvládá, vyzkoušejte i kontinuální snímky, kdy vám na jedno cvaknutí vyjde několik fotek. Poté už jen stačí vybrat tu nejlepší.