Vánoce s úsměvem v 8 krocích, které skutečně fungují | Blog Mall.cz

Vánoce s úsměvem v 8 krocích, které skutečně fungují

Letos slavíme Vánoce v klidu. Bez zbytečných stresů a obklopeni jen lidmi, věcmi a činnostmi, které jsou pro nás opravdu důležité. Zkrátka s úsměvem. Poradíme vám jak na to.

1. S plánem jde všechno lépe

Není slastnějšího pocitu než škrtnutí hotového úkolu. V předvánočním čase to platí dvakrát. Když totiž nevíte, kde vám hlava stojí, pohled do plánu vám vrátí myšlenky na správnou kolej. Navíc nemusíte vymýšlet úkoly každý den znovu a přesně víte, co a kdy udělat, aby se do Vánoc všechno stihlo.

Můžete si udělat jeden velký vánoční plán nebo si vyrobit více menších na úklid, pečení i nákup dárků.

2. Nepřehánějte to s úklidem

Řekneme vám tajemství – Ježíšek nekontroluje šuplíky ani sklepy. Samozřejmě když na Štědrý den svítí čistotou i poslední komora, je to krásné, ale nestojí to za stres. Uvědomte si, co je pro vás opravdu důležité a pokud řadíte čas s rodinou před nablýskaný porcelán, přizpůsobte tomu svůj plán příprav.

3. Každý večer buďte za něco vděční

V předvánočním shonu máme často sklony nadávat na množství práce s úklidem, pečením nebo nákupy. Méně často už si ale uvědomujeme, že pokud máme domov, který můžeme uklízet, a rodinu, pro kterou pečeme a sháníme dárky, máme obrovské štěstí.

Zkuste v období adventu jednoduché cvičení, v podstatě obrácený adventní kalendář. Každý večer se zamyslete nad uplynulým dnem a zapište si do deníku nebo kalendáře tři věci, které vám dnes udělaly radost nebo za které jste vděční. Garantujeme, že půjdete spát s úsměvem.

Uvědomte si, co je na pozadí předvánočního sprintu. Právě to je důležité.

4. Nepřehánějte to s pečením

„Letos upeču fakt jen tři druhy cukroví.“ Tak zní nejčastější vánoční lež, protože to nakonec žádné hospodyňce nedá a upeče minimálně dvakrát tolik druhů. Cukroví pak ale leží na tácech a po Vánocích už na něj nikdo nemá chuť.

Co tedy raději vyhlásit rodinnou anketu, každému upéct jeho nejoblíbenější druh a hotovo?

5. Vytvořte si doma atmosféru

Když bytem voní skořice, na gauči leží hebká červeno-bílá deka a na stole hoří svíčka, jdou vánoční přípravy nebo relaxace mnohem lépe. A nepotřebujete k tomu hromady dekorací, které po zbytek roku budou ležet na půdě.

Při vytváření domácí atmosféry stačí drobnosti a inspirace skutečnými odborníky – Dány. Jejich hygge je zárukou klidného a spokojené domova i za dlouhých zimních večerů.

Atmosféru vytvoří vůně, teplé světlo svíček a pár vánočních drobností.

6. Udělejte si čas na rodinu...

Advent se často zvrhne na nekonečné pobíhání po obchodech, pečení, uklízení a často nakonec nemáte čas na to nejdůležitější – čas s rodinou. Pokud je to i váš případ, zkuste do svého plánu zařadit právě tyto činnosti.

Rodinné návštěvy také zkuste nevnímat jako nutné zlo, ale vytáhněte třeba staré fotky a zavzpomínejte nebo si společně zahrajte deskovou hru.

7. … i sami na sebe

Každý rok běží v televizi vaše milovaná Popelka, v poklusu mezi vařením a balením dárků ji ale nikdy nestihnete. Letos to zkuste jinak a vyhraďte si čas jen pro sebe. Odpočineku televize nebo s novou knížkou není hřích, naopak je to jeden z pilířů pohodových Vánoc.

Vánoční svátky jsou ideální čas pro lenošení, ale musíte to sami sobě dovolit.

8. Nepřehánějte to s dárky

Druhá nejčastější vánoční lež se týká dárků a jejich množství. Hromada balíčků pod stromečkem sice vypadá luxusně, ale možná se vám při pohledu na ni vybaví vaše dětství a radost z jedné hračky a jedné knížky.

Opravdu každý z nás potřebuje tolik dárků?

Zkuste se doma letos domluvit, že si dáte dárků méně, ovšem promyšlenějších. Také můžete zkusit nastavení finančního limitu na každý dárek.

Inspiraci na dárky pro každého člena rodiny najdete v našem vánočním rádci, takže jednu položku z dnešního seznamu úkolů si můžete rovnou odškrtnout. Přejeme, ať jdou stejně hladce a s úsměvem i zbylé přípravy.