K čemu slouží roušky a jak je správně používat | Blog Mall.cz

Roušky: zjistěte, k čemu slouží a jak je správně používat

Kvůli epidemii nového koronaviru začali Češi masivně vykupovat papírové a látkové roušky. Spousta lidí ale ve skutečnosti neví, k čemu roušky slouží a jak je správně používat. A jaký je rozdíl mezi rouškou a respirátorem? Poradíme vám v článku.

Velké množství lidí si myslí, že je papírové nebo látkové roušky ochrání před nákazou. To je velký omyl. Roušky neslouží k tomu, aby vás před viry ochránily. Naopak slouží k tomu, abyste vy nenakazili ostatní, pokud už jste nemocní.

Pokud nemocný zakašle nebo kýchne, vypustí kapénky s viry do vzdálenosti až 1,5 metru. Roušky slouží k tomu, aby virům v takto širokém rozletu zabránily. Nakažený přes roušku při zakašlání viry stále vypustí, ale v omezeném množství. Z toho důvodu rouška neslouží jako ochrana před viry – pokud se viry dostanou přes roušku ven, dostanou se i dovnitř.

Jinak je to s bakteriemi. Ty jsou totiž větší než viry, a proto je rouška bez problému zachytí ven i dovnitř. Mezi bakterie patří například angína nebo borelióza a rouška vás před nimi ochrání. Viry jako chřipka nebo nový koronavirus však rouškou proniknou.

Kdy roušku nosit

Podle pokynů Světové zdravotnické organizace noste roušku, když:

 • kašlete nebo kýcháte, abyste omezili přenos kapének obsahujících viry,
 • jste v pravidelném kontaktu s nemocnou osobou – v tomto případě je rouška lepší než žádná ochrana,
 • se vrátíte z oblasti, kde právě probíhá epidemie, a jste doma v izolaci s dalšími lidmi. V tomto případě pro větší účinnost noste také rukavice a ochranné brýle.

Ty chráníš mě, já chráním tebe

Během pandemie nového koronaviru COVID-19 ale lékaři doporučují nosit roušky neustále, i když na sobě žádné příznaky necítíte. Virus je totiž u spousty lidí bezpříznakový, nebo se projeví až postupně. Proto ho můžete šířit, i když o tom nevíte, a ohrožujete tím zdraví lidí v rizikových skupinách, jako jsou starší 65 let nebo lidé s oslabeným imunitním systémem.

Chovejte se proto zodpovědně a nevycházejte z domu nebo bytu bez roušky, i když jdete nakoupit, vyzvednout zásilku od kurýra nebo jen vyhodit koš. Čím víc lidí bude roušky nosit, tím dříve je budeme moci všichni odložit.

>> Podívejte se na náš návod a ušijte si roušku doma. <<

Pozor: Pokud máte podezření, že jste se novým koronavirem nakazili (máte příznaky jako kašel, teplotu nad 38 stupňů nebo bolesti svalů), v žádném případě nechoďte ven mezi lidi a zavolejte:

 • svému praktickému lékaři,
 • linku 112
 • nebo infolinku státního zdravotnického ústavu na číslech 724 810 106 a 725 191 367.

Nošení roušky omezuje šíření virů jen v případě, že si spolu s ním správně myjete ruce. Doporučený postup mytí rukou podle Světové zdravotnické organizace se dozvíte v tomto článku.

Jak bezpečně zacházet s rouškou

 1. Nejprve si umyjte nebo dezinfikujte ruce, ať viry zachycené na rukou nepřenesete na roušku.
 2. Rouškou si zakryjte nos a ústa a přesvědčte se, že mezi vaším obličejem a rouškou nejsou žádné mezery.
 3. Během nošení se roušky nedotýkejte. Pokud se jí dotknete, hned si ruce umyjte nebo vydezinfikujte. Rouška slouží jako filtr a kapénky s virem se do ní zachytávají.
 4. Jakmile rouška zvlhne, vyhoďte ji do uzavřeného koše a vezměte si novou. Roušky na jedno použití nikdy nepoužívejte znovu.
 5. Roušku sundávejte zezadu a nedotýkejte se přední části. Poté si umyjte nebo vydezinfikujte ruce.

Papírové roušky mají účinnost pouze desítky minut. Jakmile zvlhnou, jejich ochranná funkce klesá. Proto roušky pravidelně vyměňujte.

Správné mytí rukou je proti šíření viru nejúčinnější obrana. • 

Roušky vs. respirátory

Jak už bylo řečeno, roušky slouží k tomu, abyste nemoc nešířili dál. Jako aktivní obrana proti virům naopak slouží respirátory z nanovláken s filtrační třídou FFP3 a částečně FFP2. Čím vyšší FFP, tím vyšší ochranu respirátor poskytuje.

 • Respirátory FFP1 ochrání před většími pevnými částicemi, například uhličitanem vápenatým. Proto se používají jako ochranná pomůcka ve stavebnictví.
 • FFP2 zabrání vdechnutí dráždivých látek v pevném a kapalném skupenství, například uhličitanu sodného, který se používá pro zvyšování pH v bazénu,
 • FFP3 ochrání před viry, radioaktivními látkami a vysoce toxickými látkami, proto je nosí například lékaři.

Respirátory dělíme také podle filtrační účinnosti, to znamená kolik % látek odfiltrují:

 • FFP1 odfiltruje 80 % látek,
 • FFP2 zamezí vnikutí 94 % látek
 • a FFP3 odfiltruje 99 % látek.

Respirátory ale v současnosti nejsou veřejnosti dostupné a přístup k nim má pouze zdravotnický personál.

>> Potraviny, mýdlo a další zásoby z MALL.CZ vám přivezeme až domů. <<

A aby vám nic neuniklo, sledujte nás na sociálních sítích – jsme na Facebooku, Instagramu i na YouTube.