Oproti otvíráku jsou možná některé metody méně pohodlné, ale v případě nouze vám pomohou. Nevěšte hlavu, když se vám otevření nepovede hned napoprvé, chce to cvik. Zkoušejte různé úhly a sklony.
Co můžete použít k otevření piva?
1. Pásek od kalhot
K osvěžení zlatavým mokem vám pomůže obyčejný opasek. Vytáhněte ho z kalhot a sponu přiložte k zátce stejně jako otvírák. Ale pozor, musí být dost široká, jinak do ní zátku nechytnete. A nakonec ji vypačte.
Máte-li v batohu karabinu, použijte místo pásku klidně ji – funguje přesně jako klasický otvírák.
2. Zapalovač
Pomůže vám rozdělat oheň v kempu a navíc se šikne i při otevírání piva. Chytněte zapalovač tak, abyste měli vrchní část schovanou v dlani. Spodní hranu umístěte pod okraj zátky, zapřete ji a pohybem dolů zátku vystřelte.
3. Prsten
Pokud nemáte po kapsách zapalovač ani jste si na dovolenou nepřibalili pásek, pomůže vám prsten. Jak na to:
- Prsten nesundávejte, ale nechte ho na prstě.
- Na zátku položte dlaň a zahákněte za ni prstýnek.
- Prstenem zátku vypáčíte. Dávejte ale pozor, ať si neublížíte.
Náš tip: Nezkoušejte to s tenkými prstýnky ze zlata. Lepší je masivní kroužek z chirurgické oceli, kterému páčení neublíží.
4. Klíče
I ty vám pomohou uhasit žízeň. Užší stranou zajeďte pod okraj zátky a vyviklejte ji, špičkou klíče pak zátku nadobro odstraňte. Tuto metodu ale používejte jen v případě nouze, ať si klíč nezkřivíte. Vždy také dávejte pozor, abyste ho nezlomili.
Náš tip: Nosíte-li u sebe klíčů víc, využijte kroužek, na kterém jsou zavěšené – musí být dost velký. Navlékněte jej z boku na zátku jako otvírák a začněte páčit.
Stejně dobře vám jako otvírák poslouží i desetikoruna, šroubovák nebo obyčejná lžíce – vždy je napasujte pod okraj zátky, párkrát zaviklejte, abyste zátku uvolnili, a doušek piva je váš.
5. Podpatek
K této variantě jsou potřeba dva:
- Jeden si nazuje botu s podpatkem. Nohu pak položí na židli nebo jinou stabilní podložku tak, aby podpatek přesahoval do prostoru. Špička nohy musí směřovat nahoru.
- Druhý pak vezme láhev piva, zátkou ji přiloží na botu, aby podpatek zajel pod okraj zátky. A teď prudce trhněte pivem přes podpatek, zátku o něj urazíte.
6. Papír
Zní to jako vtip, ale i obyčejným listem papíru pivo otevřete. Vezměte si formát A4 a složte ho do tvaru malého obdélníku – překládejte papír vždy napůl a znovu napůl, až vám vznikne pevné páčidlo. S ním pak hravě zátku odstraníte, stejně jako třeba se zapalovačem.
7. Druhá láhev
Houbaři říkají, že kde je jedna houba, roste jich zpravidla víc. Pokud to máte stejně s pivem a vždy máte zásobu několika lahví, využijte je navzájem, abyste se k nápoji dostali. Zapřete zátky o sebe a hrdlem jedné láhve vypačte tu druhou.
Náš tip: Pokud nemáte další pivo, ale třeba jiné pití v plechovce, zátku vypáčíte i tak – okrajem plechovky.
8. Nábytek
Když je nejhůř, poslouží vám nábytek s ostrými hranami – stůl, kuchyňská linka nebo třeba zábradlí či lavička v parku. To všechno jsou potenciální otvíráky:
- Láhev přiložte z boku k hraně stolu.
- Zátku nechte okrajem zaseklou o stůl.
- Zaberte lahví směrem dolů nebo si pomozte bouchnutím dlaní o zátku a o hranu ji uražte.
Buďte při tom opatrní. Dřevo byste mohli snadno poškrábat a zničit.
9. Cédéčko
Někteří pivaři zvládají otevřít láhev se svým oblíbeným nápojem i cédéčkem. Láhev pevně držte jednou rukou, druhou rukou se rozmáchněte a diskem zátku odsekněte. Podobně, jako to dělají milovníci sektu při otevírání šampaňského šavlí.
Tahle metoda ale vyžaduje cvik a preciznost, ne vždy se povede. Odsekávání si proto natrénujte a vylaďte správný úhel cédéčka – držte ho nejprve vodorovně, pak jej mírně nakloňte směrem nahoru, aby vám hrana CD zajela pod okraj zátky a odsekla ji.
Máte vlastní osvědčené metody, kterými si pivo otevřít? Napište nám je do komentářů.