Na psí hárání je těžká pomoc. Pár triků ale existuje | Blog Mall.cz

Na psí hárání je těžká pomoc. Pár triků ale existuje

Dvakrát do roka 14 až 21 dní – přibližně tak dlouho trvá psí hárání. Záleží na plemeni. U těch větších často fenky hárají jen jednou ročně. Ať tak či onak, pojďme se podívat, jak se svými čtyřnohými příteli přežít tento čas v pohodě.

Jak zvládnout hárající fenku

První psí říje nastává zpravidla mezi 7. a 10. měsícem života. V této době není březost žádoucí, fenka se stále vyvíjí. Doporučená doba prvního krytí je zhruba dva roky, poslední čtyři.

První hárání vás může vyděsit, věřte ale, že samotná fenka je vystrašená mnohem víc. Neví, co se s ní děje, krvácí a psi jí nedají pokoj. Je neklidná, podrážděná a smutná. 

Smutné fence v období hárání věnujte svůj čas a občas ji rozmazlete pamlskem.Smutné fence v období hárání věnujte svůj čas a občas ji rozmazlete pamlskem.

Povel sedni vás ochrání před nežádoucími návštěvníky

Psí slečny ze začátku neumí psy odehnat, protože ještě nechápou, co se s nimi děje. I když je feně přítomnost psa nepříjemná, neví, jak to dát najevo. Je dobré ji odmala učit, aby si sedla, když se k ní blíží pes. I tak doporučujeme nejen při hárání chodit s fenkou na vodítku.

Naučte vaši fenku, ať se vždy v blízkosti psa posadí. Ten se k ní pak nedostane. Během hárání nezapomeňte rovněž na dva pomocníky – obojek a vodítko.Naučte vaši fenku, ať se vždy v blízkosti psa posadí. Ten se k ní pak nedostane. Během hárání nezapomeňte rovněž na dva pomocníky – obojek a vodítko.

Odeženou psy a zaručí čistý domov: hárající kalhotky

Pokud máte v domácnosti psí slečnu, nesmí ve vaší výbavě chybět hárající kalhotky. I když ne cíleně, ochrání vás i před nechtěnými psími nápadníky. A pro zachování čistého pelíšku i domova představují doslova spásu.

Vyzkoušejte psuodpudivý sprej

Speciální sprej neutralizuje zápach hárající fenky a psům nevoní. Během hárání sprej nastříkáte fence na packy a ocas. Přírodní složení a neutrální pH zaručuje, že pejska sprej nijak nedráždí. Proto jej můžete použít i vícekrát denně.

Sprej na ochranu hárající fenky nejprve vyzkoušejte doma. Uvidíte, jak váš mazlík sprej zvládá. Když tak packy a ocásek omyjete a je to.Sprej na ochranu hárající fenky nejprve vyzkoušejte doma. Uvidíte, jak váš mazlík sprej zvládá. Když tak packy a ocásek omyjete a je to.

Kastraci pečlivě proberte s veterinářem

Pokud nechcete štěňata, stojí za to zvážit kastraci. Kastrace snižuje riziko výskytu nádorů mléčné žlázy:

  • před prvním háráním na 0,05 %,
  • mezi prvním a druhým háráním na 8 %
  • a po třetím na 26 %.

O zákroku se poraďte s veterinářem. Vždy záleží na konkrétním psu a okolnostech.

Jak udržet pejska, jakmile zavětří hárající fenku

Pokud to jde, od mala choďte na cvičák

Mají háravé fenky chodit na cvičák? Rozhodnutí závisí na konkrétním chovateli. Někdo říká jasné ne, jiný je pro. Pokud totiž cvičíte pejska v blízkosti hárající fenky, je pravděpodobné, že jej zvládnete vycepovat tak, ať poslechne vaše pokyny i v blízkosti háravky.

Máte vlastní tip, jak dobu hárání zvládnout? Podělte se s ostatními pejskaři na Facebooku.

 
  • +420 296 245 025