Sezóna klíšťat začíná, braňte své chlupaté miláčky | Blog Mall.cz

Sezóna klíšťat začíná, braňte své chlupaté miláčky

Krásné počasí přímo vybízí k dlouhým procházkám s vaším čtyřnohým kamarádem. Teplé počasí ale zároveň znamená začátek sezóny klíšťat. Ta nastupuje bez ohledu na tuhou zimu.

Nepříjemní parazité nečíhají jen na loukách a v lesích. Klíšťata stále častěji nachází cestu i do městských parků.

Způsobují nám i zvířatům řadu obtíží:

 • přenáší nemoci,
 • jsou původci alergických reakcí
 • a rány po jejich odstranění mohou vést k zánětům.

Sebe důkladným prohlédnutím dokážeme poměrně účinně chránit, ale zabořte se do kožíšku svého čtyřnohého přítele pokaždé, když se proběhne venku. To je téměř nemyslitelné. Nastupuje proto prevence v podobě antiparazitických přípravků. 

Tuhá zima klíšťatům nesvědčí. Vašeho mazlíčka ale stejně ohrozí.Tuhá zima klíšťatům nesvědčí. Vašeho mazlíčka ale stejně ohrozí.
Začněte s nimi hned na jaře a nepřestávejte až do prvních mrazíků.

Antiparazitické obojky

Jejich největší výhodou je, že vydrží i celou sezónu a nemusíte tedy počítat, kdy jste aplikovali poslední kapičku. Na trhu najdete také jejich čistě přírodní varianty, které sice mohou o trochu více zapáchat, ale představují jednu z nejbezpečnějších variant pro použití v domácnosti s dětmi.

Obojky kupujte vždy podle hmotnosti zvířete. Čtěte proto pečlivě popis zboží.Obojky kupujte vždy podle hmotnosti zvířete. Čtěte proto pečlivě popis zboží.

Pokud se pro obojek rozhodnete, nezapomínejte na správný výběr a nasazení:

 • nikdy nekupujte obojek pro většího psa, nebude účinnější,
 • obojek nasaďte tak, aby těsně přiléhal ke krku zvířete,
 • mezi obojkem a krkem by měla být mezera na dva prsty.

Málo známým faktem je, že obojky nepůsobí hned. Účinné látky se totiž nejprve musí po těle rozšířit. Účinek plně nastupuje až po prvním týdnu nošení obojku.

V žádném případě nekupujte delší obojek, který přestřihnete a rozdělíte mezi dvě menší zvířátka.

Údržba obojku

Pokud si váš pes nenechá ujít jedinou příležitost, aby se vymáchal v každé louži, nemusíte mít strach - koupání na většinu obojků nemá významnější vliv. Vodě se doporučuje vyhýbat v prvním týdnu po jeho nasazení.

Protože se z obojku účinné látky uvolňují postupně, je důležité občas obojek otřít vlhčeným hadříkem, aby byl čistý.

Antiparazitika pro psy nikdy nedávejte kočkám, mohou pro ně být nebezpečné.Antiparazitika pro psy nikdy nedávejte kočkám, mohou pro ně být nebezpečné.

Jedna kapka a je po starostech

Aplikaci pipet nebo také spot-on přípravků snadno zvládnete sami:

 • rozhrňte kožíšek zvířete na krku,
 • snažte se vybrat takové místo, kam si mazlíček obtížně dosáhne,
 • odstřihněte spodek pipety a kápněte přípravek na holou kůži zvířete.

Pokud máte hodně velkého psa, budete kapat antiparazitikum na více míst podél páteře.

Po aplikaci zvíře chvíli pozorujte a snažte se ho zabavit, aby si místo aplikace neškrabalo, nelízalo nebo nevytřelo do pelíšku. Pokud je to možné, týden po aplikaci omezte jeho koupání.

Pokud máte doma malé dítě, vyberte raději přírodní variantu antiparazitika.Pokud máte doma malé dítě, vyberte raději přírodní variantu antiparazitika.

Aby pipetka správně fungovala

Při používání spot-on přípravků je nutné dodržovat několik pravidel:

 • nikdy nepořizujte větší dávku (pro většího psa) s tím, že ji rozdělíte mezi dva menší psy, ohrožujete tím jejich zdraví,
 • na místo aplikace přípravku se snažte alespoň den nesahat,
 • rozhodně nezaměňujte přípravky pro psy a kočky a
 • vždy si důkladně přečtěte příbalový leták.

Aby jim už nepili krev

Před nasazením antiparazitických prostředků se vždy ujistěte, že váš pes nebo kočka žádná klíšťata či blechy nemá. Pokud ano, všech parazitů se zbavte. V rámci prevence ošetřete boudu či pelíšek speciálním sprejem.

Jestli nechcete používat obojky ani pipetky, zvolte při koupeli šampon proti vnějším parazitům. A pokud váš miláček vodu špatně snáší, můžete použít suchý šampon nebo sprej. Tento druh antiparazitik je také účinný, ale aplikaci je nutné často opakovat.

Několik rad na závěr

Při výběru antiparazitika se nenechte zlákat pouze nízkou cenou, vždy zkontrolujte, jak dlouho obojek nebo kapička působí a zda se vám daný přípravek skutečně vyplatí.

Pokud zkoušíte nový přípravek, vždy bedlivě svého mazlíčka sledujte, zda nedochází k alergické reakci. Dejte si také pozor, pokud v jedné domácnosti žije dohromady pes a kočka - některé přípravky pro psy jsou kočkám nebezpečné. O tom informují příbalové letáky.

Dbejte na prevenci, ale přesto své mazlíčky občas prohlédněte.Dbejte na prevenci, ale přesto své mazlíčky občas prohlédněte.

A především nezapomínejte, že žádný přípravek není účinný na 100 % a své čtyřnohé miláčky čas od času prohlédněte. Když inspekci po parazitech spojíte s drbáním, budou vám kožíšky nastavovat sami.

>>> Výběr antiparazitik pro pejsky na MALL.cz <<<

>>> Jak chránit svoje kočičky? <<< 

 
 • +420 296 245 025