5 tipů, jak naučit psa poslouchat i bez cvičáku | Blog Mall.cz

5 tipů, jak naučit psa poslouchat i bez cvičáku

Každý zkušený pejskař vám doporučí, abyste psa seznámili s prvními povely doma. V prostředí, které zná a které ho nerozptyluje. Doma jej navíc naučíte i věci, které byste ho v parku nebo na cvičáku učili jen těžko – čtěte, jak na to.

Výcvik doma nebo na cvičáku?

Chození na cvičák bývá časově i finančně náročnější, takže ne každý si to může dovolit. Pejska ale zvládnete velmi dobře naučit povely i doma.

Domácí výcvik doporučují pejskaři hlavně pro psy, kteří s povely teprve začínají. Ale i se staršími vycvičenými pejsky pravidelně trénujte doma. Ve známém prostředí je totiž nic nerozptyluje, cítí se v bezpečí a věnují vám tak větší pozornost.

1. Základní povely zkoušejte nejdřív doma

Ať už chcete pejska naučit sednout, lehnout anebo na povel přijít k vám, začínejte s tím doma. Je to jednodušší, protože nemá kolem sebe tolik vjemů, ale také bezpečnější.

Jakmile vyslovíte povel ke mně, pohlídejte si, že ho pes opravdu splní a přiběhne. Lákejte jej na pamlsky či oblíbené hračky. Případně použijte výcvikové vodítko, abyste přitáhli psa k sobě, když poslechnout nechce. Pochvalami a odměnami nešetřete.

Výcvikové vodítko je perfektní hlavně pro trénink povelů ke mně a k noze. Máte s ním jistotu, že pejsek nakonec vždy bude muset přijít a příkaz uposlechnout, ale zároveň vás nijak neomezuje v nácviku jednotlivých povelů.Výcvikové vodítko je perfektní hlavně pro trénink povelů ke mně a k noze. Máte s ním jistotu, že pejsek nakonec vždy bude muset přijít a příkaz uposlechnout, ale zároveň vás nijak neomezuje v nácviku jednotlivých povelů.

2. S vodítkem začínejte v klidném prostředí

Doma si pejsek zvykne na chůzi u nohy nejlépe. Bez tahání a snahy očuchat každý patník nebo psa, co jde okolo. Chce to ale trpělivost. Trénujte doma denně aspoň dva týdny a teprve pak vezměte svého čtyřnohého kamaráda ven.

Nejprve choďte jen rovně tam a zpět. Později přidejte odbočky a otáčení. Až pejsek zvládne i zastavit, je připravený jít ven. Nesmíte nic uspíšit, jinak budete začínat zase od začátku.

Je naprosto zásadní, abyste neustupovali. Když už dáte povel k noze, pes musí chápat, že to znamená, že má jít u vaší pravé nebo levé nohy (žádné střídání). Nesmí tahat, předbíhat, ani se courat. Když zastavíte vy, zastaví i on. Díky poctivému výcviku doma si pak na procházce venku odpočine nejen váš pes, ale i vy.

3. Využijte věci, které v parku nenajdete

Schody bývají nejčastější slabinou psů. Potřebují si totiž osvojit rytmus chůze, aby bez problémů zvládli nastoupit i do vlaku nebo sejít eskalátory.

Dejte psovi postroj, chyťte jej za něj mezi lopatkami a projděte se s ním po pokoji. Tak získá důvěru, že ho nepustíte a na schodech se nebude bát. Respektujte jeho tempo a do ničeho jej nenuťte. Když to nepůjde dnes, zkuste to zase zítra.

Pokud se pejsek bojí, neutěšujte ho. Zkuste mu dodat sebevědomí a pocit bezpečí tím, že neznervózníte a budete dělat, že se nic neděje.Pokud se pejsek bojí, neutěšujte ho. Zkuste mu dodat sebevědomí a pocit bezpečí tím, že neznervózníte a budete dělat, že se nic neděje.

4. Pomůže vám vysavač

Zní to sice trochu zvláštně, ale je to tak. Pokud chcete pejska naučit, aby se nelekal nečekaných zvuků (nebo jej to odnaučit), nejlepší místo je doma. Abyste zvýšili jeho odolnost vůči nepříjemným zvukům:

  • začněte pouštěním sprchy,
  • zkuste bouchat pokličkami
  • a nakonec pusťte vysavač či mixér.

Odnaučit psa lekání je důležité, hlavně pokud s ním chcete chodit na procházky bez vodítka. Musíte se totiž spolehnout, že se nevyděsí a nerozběhne se pryč.

Nejlepší odměnou za správně provedený povel je stejně pořádné pomazlení. Ale nešetřete ani speciálními výcvikovými pamlsky. Po těch pejsek určitě nepřibere.Nejlepší odměnou za správně provedený povel je stejně pořádné pomazlení. Ale nešetřete ani speciálními výcvikovými pamlsky. Po těch pejsek určitě nepřibere.

5. Bez pamlsků, pochval a trpělivosti to nepůjde

Žádného pejska nevycvičíte, pokud z vás ucítí nervozitu nebo netrpělivost. Netlačte na něj a za každý úspěch ho náležitě odměňujte. Nadšeně ho chvalte a dejte mu oblíbený pamlsek nebo třeba pár granulí.

Hlavně na začátku výcviku budete odměňovat hodně, takže je lepší pořídit pamlsky, které jsou pro tyto účely určené. Mají totiž méně kalorií.

>> Pořiďte svému pejskovi pamlsky k výcviku.

Chodíte se svým pejskem na cvičák, nebo ho cvičíte sami doma? Napište nám do komentářů.

 
  • +420 296 245 025