Určitě to znáte: vy nebo děti se mazlíte s vaším psem nebo kočkou a ať už to svému chlupatému mazlíkovi dovolíte, nebo ne, rád tráví čas v posteli nebo na gauči. Pak si ale všimnete, že má zvíře blechu nebo klíště – nejběžnější vnější parazity – a problém je na světě.
Invaze parazitů skrz chlupatého mazlíka může dvounohým členům vaší domácnosti způsobit:
- kožní problémy a další alergické reakce,
- boreliózu či zánět mozkových blan,
- zánět po kousnutí parazitem.
I když je váš mazlík profíkem na dělání psích očí, „trápení” antiparazitiky mu neodpouštějte. 1 bleška nalezená v jeho kožichu totiž znamená, že se po vaší domácnosti mohou pohybovat další stovky blech. • MALL.cz
Prevence má smysl
S prevencí je nejlepší začít hned v březnu – hlavně když víte, že žijete v oblasti se zvýšeným rizikem nakažených klíšťat. Do karet vám sice hraje mrazivý přelom února a března, který zpomalí aktivitu klíšťat i blech, jenže parazité jsou čím dál odolnější.
Ideální je začít lehkým repelentem s:
- tea tree olejem,
- rozmarýnou
- nebo třeba citronelou.
Repelent z tea tree oleje vám sice může příjemně vonět, ale blechy a klíšťata odpuzuje nepříjemným zápachem.
Tea tree olej je velmi koncentrovaný a pro vašeho mazlíka může být v nezředěné formě nebezpečný. Ani na malá místečka napadená blechami či klíšťaty nepoužívejte nezředěný olej. • MALL.cz
Také můžete přidat pár kapek oleje do šamponu, kterým zvíře umýváte, nebo rovnou pořídit tea tree šampon pro psy. Pro zvířata, která se nekoupou, použijte práškový šampon s repelentem.
Pokud máte obavy, že nedokážete svému psovi nebo kočce zabránit v kousání do srsti a olizování, raději mu stříkněte za krk pipetu s antiparazitikem nebo pořiďte obojek. Tea tree olej by vašemu mazlíkovi dobře v břichu neudělal.
Oblíbeným psím antiparazitikem je i rozmarýnový repelent, který ale musíte povařit. Ideální je postříkat psa vždy před venčením: na nohy a hřbet nebo na šátek, který mu uvážete vedle obojku.
Rozmarýn má antioxidační účinky a obsahuje železo, vápník a vitamín B6 a doporučuje se i jako součást krmiva psů. Takže když váš pes olízne kůži nebo chlupy postříkané repelentem, nic se neděje. • MALL.cz
Domácí antiparazitika využijte jenom jako doplněk v oblastech se zvýšeným výskytem nemocí z klíšťat. Kvůli riziku boreliózy či zánětu mozkových blan se vyplatí aplikovat klasická antiparazitika, která mají v hlavní sezoně parazitů vyšší účinnost.
Přírodní obojky odradí parazity
Domácí antiparazitika jsou ideální pro start sezony parazitů nebo jako doplňková prevence. Na každého psa či kočku totiž bylinky působí různě a nemusí být na rozdíl od klasických antiparazitik dostatečně silné.
Kromě domácího repelentu tak svému mazlíčkovi pořiďte také spot-on kapky nebo antiparazitický obojek. I ten může být přírodní.
Přírodní obojky jsou ideální, když máte doma malé děti nebo se obáváte reakce vašeho mazlíka na klasický obojek proti klíšťatům a blechám. Navíc je vhodný i pro štěně nebo kotě a také pro březí feny a kočky.
Přírodní obojky jsou nejčastěji založené na silicích z indického stromu margósy. Jeho kůra, olej nebo i listy jsou oblíbené pro antibakteriální a antiparazitické účinky. • MALL.cz
Jediné, co by vás mohlo překvapit, je silné aroma. Obojky fungují díky přírodním látkám, které mají docela intenzivní vůni.
Pokud jste na vůně hákliví, rozhlédněte se mezi klasickými antiparazitiky.
Tip: Po procházce nezapomeňte svého psa prohlédnout. Přečtěte si v článku, na co při prohlídce nezapomenout a jak klíště správně vytáhnout.
Kočky jsou velmi čistotné, takže si mohou slízat i repelent. Proto je pro ně nejlepší variantou obojek. • MALL.cz