Mléko je pokrm novorozenců
Kojené dítě = zdravé dítě. Taky už jste to někdy slyšeli? Složení mateřského mléka se totiž od mléka ostatních savců výrazně liší. Je v něm přibližně 3× méně bílkovin než v kravském mléku a naopak více aminokyselin - například aminokyseliny taurin je v mateřském mléku až 30× více.
Díky svému složení posiluje mateřské mléko imunitu dítěte a dodává mu všechny důležité látky a živiny. Ne vždy ale může maminka kojit. Pak přichází na řadu otázka, čím dítě krmit.
Pro novorozence jsou nejlepší dětská sušená mléka. Svým složením se totiž podobají mateřskému mléku.
Základem sušených mlék pro novorozence je kravské mléko. Nepředstavujte si to ale jako sklenici mléka z krabice, kterou si přinesete ze supermarketu. Neupravené kravské mléko může dítěti způsobovat průjmy, problémy s ledvinami či alergie.
Ve výživě pro novorozence je kravské mléko speciálně upravené a testované. Díky tomu mají sušené dětské mléko a mateřské mléko velmi podobný poměr
- bílkovin,
- tuků,
- cukrů,
- vitaminů
- nebo i minerálních látek.
Co dělat, když kojeným dětem do 1 roku nestačí mateřské mléko
Vidíte, že by vaše dítě ještě jedlo, ale vy už nemáte tolik mléka? Nepřehlédnutelných signálů, že miminku už kojení nestačí, je hned několik:
- přestane přibírat na váze,
- pláče a je neklidné,
- špatně spí.
Miminkům přestává kojení stačit většinou v rozmezí 4. až 12. měsíce. Přibližně do 9. měsíce je v takovém případě vhodné přikrmovat sušenou sušeným dětským mlékem.
Od 9. do 12. měsíce už můžete zkoušet miminku dávat po troškách kravské mléko. Ještě jím ale plně nenahrazujte dětská sušená mléka.
Pokud máte možnost získat mléko přímo od chovatele, nebojte se ho dítěti připravit. Protože ale takové mléko obsahuje mikroorganismy, nezapomeňte ho nejprve upravit pasterizací.
3 typy pasterizace
- Dlouhá: mléko vařte 30 minut na 63 stupňů Celsia
- Šetrná: mléko vařte 15 až 30 vteřin na 72 stupňů
- Vysoká: mléko vařte 1 sekundu na 135 až 150 stupňů
Pro dospělé není vždy nutné mléko pasterizovat. Malým dětem ho ale raději upravte zahřátím.
Čím vyšší teplota, tím více špatných i dobrých mikroorganismů zničíte. Šetrná a vysoká pasterizace se používá nejčastěji kvůli průmyslovému zpracování a prodloužení trvanlivosti, vám v domácích podmínkách stačí dlouhá pasterizace na nejnižší teplotu.
Kdy začít s kozím nebo ovčím mlékem
Mléka jiných savců jako koz a ovcí obsahují zpravidla více bílkovin a minerálů než mléko mateřské nebo kravské. To ale není žádná výhra - vysoký obsah bílkovin a minerálů zatěžuje ledviny a dětem také hrozí alergie při přechodu na mléko.
Proto je vhodnější zkoušet klasické kravské mléko až po prvních narozeninách a kozí nebo ovčí až po dvou letech. Nikdy ale neuděláte chybu, když se ještě zeptáte pediatra, co by doporučil právě pro vaše dítě.
Rostlinná mléka? Připravte dětem domácí
S mlékem savců mají rostlinná mléka společný paradoxně jen název. Nejsou živočišného původu a vyrábí se například ze:
- sóji,
- rýže,
- obilnin,
- máku
- nebo ořechů.
Pro malé kojence jsou rostlinná mléka nevhodná, protože některé přísady mohou způsobovat alergie - například ořechy nebo sója. Většinou začínají děti pít rostlinná mléka přibližně od 3. roku. Jejich výhodou je, že:
- dětem obvykle chutnají,
- hodí se pro děti, které mají alergii na laktózu.
Rostlinná mléka koupíte v supermarketech, lékárnách nebo drogeriích, ale bez problémů je připravíte i doma.
Jestli chcete výrobu urychlit a zjednodušit, zkuste přístroj na výrobu rostlinného mléka. V něm dobře stlačíte zbylé nerozmixované kousky a ani kapka mléka nepřijde nazmar.
Přemýšlíte i o zeleninových a ovocných příkrmech pro děti? Určitě s nimi začnete dříve než s rostlinnými mléky. Jak nachystat domácí příkrmy si přečtěte v našem článku.