12 nápadů, které vám usnadní život na koleji | Blog Mall.cz

12 nápadů, které vám usnadní život na koleji

Chystáte se bydlet na studentské koleji? Hodně slabých povah takové spolubydlení vyděsí. S pár základními hacky si svůj nový domov ale rychle oblíbíte.

1. Doneste si svou výbavu

I když na koleji dostanete peřiny i s povlečením, doneste si obojí radši svoje. Je mnohem příjemnější, když spíte pod přikrývkou, kterou nepoužilo deset lidí před vámi. A také povlečení voňavé od maminčiny aviváže dokáže dokáže zpříjemnit první dny na obávané koleji.

Stejně tak si pořiďte vlastní hrnek a skleničku, které v žádném případě nenechávejte ve dřezu. Při bydlení s více lidmi se sluší, aby po sobě každý nádobí umýval hned. Mimo to, když svůj hrneček s pandou necháte v kuchyni, už ho tu třeba další den nenajdete.

K posteli si navíc pořiďte fotky svých blízkých nebo třeba psa a myslete na to, že už je o víkendu zase uvidíte.

>> Veselé povlečení pořídíte na MALL.cz. <<

Všímejte si lidí, se kterými se potkáváte na koleji na chodbě – zeptejte se každého na jméno i obor, který studuje. Můžete se pak třeba společně učit na zkoušku. Všímejte si lidí, se kterými se potkáváte na koleji na chodbě – zeptejte se každého na jméno i obor, který studuje. Můžete se pak třeba společně učit na zkoušku.

2. Pořiďte si kolejovou KPZ

Pro bydlení na koleji se vyplatí mít pár nezbytností vždycky u sebe:

  • špunty do uší,
  • masku na oči,
  • odpuzovač do zásuvky na případné breberky
  • a něco dobrého na zub, když se budete seznamovat s lidmi z vedlejších pokojů.

3. Domlouvejte se se spolubydlícím na tabuli

Pověste si do pokoje malou tabuli nebo nástěnku, kam si zapisujte, kdy je jaká párty, kdo má zrovna vytřít podlahu a kolik si navzájem dlužíte za nákup. Také sem vždycky můžete hodit nějaký milý vzkaz.

>>  Nástěnky a tabule koupíte na MALL.cz. <<

Komunikujte se svým spolubydlícím také přes internetové chaty. Můžete se informovat, kdy nebudete na pokoji, co je potřeba dokoupit a utužíte vztahy.Komunikujte se svým spolubydlícím také přes internetové chaty. Můžete se informovat, kdy nebudete na pokoji, co je potřeba dokoupit a utužíte vztahy.

4. Místo skříně větev

Skříň zabírá spoustu místa a to na koleji není. Proto věšte svoje oblečení chytře. Pokud to není u vedení koleje problém, navrtejte ke stropu dva háčky, pověste na ně provazy a na ty uvažte dřevěnou tyč. Sem věšte svoje modely ramínko po ramínku.

Náš tip: Pokud nemáte tyč, použijte větev – vaše doupě dostane hipsterský ráz.

5. Zakryjte výhled nanic

Podívejte se z okna. Vidíte popelnice, byty z protějšího domu a továrnu? Jednoduše přelepte spodní třetinu okna papírem nebo třeba plakátem s výhledem na moře. Využijte také tónovací fólie do auta, které výhled schovají, ale přitom propouští světlo. Mějte na mysli, že čím barevnější fólii pořídíte, tím to u vás bude veselejší.

>> Tónovací fólie seženete na MALL.cz. <<

6. Využijte prostor chytře

Vytvořte si šikovné úložné prostory, kde vás napadne:

  • Matraci postele hoďte na nízké skříně. Takhle budete mít postel a poličky v jednom. Ověřte si ale, že vás skříňky unesou.
  • Úzký regál postavte přímo na psací stůl.
  • Používejte háčky. Hodně háčků. Lepte je na dveře nebo na bok skříně a věšte na ně fén na vlasy nebo našpinené džíny.

Náš tip: Na stůl postavte malý květináč nebo hrnek a schovejte do něj všechny povalující se propisky.

Koleje vás naučí být minimalističtější, nenakupovat zbytečnosti a vystačit si s málem. Hodně věcí totiž prostě nebudete mít kam dát.Koleje vás naučí být minimalističtější, nenakupovat zbytečnosti a vystačit si s málem. Hodně věcí totiž prostě nebudete mít kam dát.

7. Pořiďte si deku

Zní to banálně, ale taková deka umí kouzla. Postel přemění v gauč během pár sekund. Když u vás přespí nečekaná návštěva, hned máte o peřinu navíc. A v pěkném počasí nabídne možnost udělat si na trávníku před kolejemi piknik.

>> Deky všech velikostí a barev seženete na MALL.cz. <<

8. Uklízejte pomocí toho, co máte po ruce

Nekupujte drahé čistící prostředky. Hodně vám pomůže obyčejná jedlá soda, které odstraňuje mastnotu, vodní kámen i zápach. Ucpaný odpad vyčistíte dávkou obyčejného octa, zašlé prkénko zase solí s citronovou šťávou. A pokud vám zbyla kola, použijte ji na čištění záchodu, oken, fleků a tak dál.

Pro cestu do koupelny si pořiďte boxík, ve kterém přenesete všechny nezbytnosti naráz.Pro cestu do koupelny si pořiďte boxík, ve kterém přenesete všechny nezbytnosti naráz.

9. Braňte jídlo proti krádeži

Sdílená lednička je pro vaše jídlo spása a zkáza zároveň. Ať už se vám to nelíbí sebevíc, může vám ho totiž kdokoli vzít. A studenti mívají velký hlad a žádné zábrany.

Nic se neděje, i proti tomu se dá bojovat šikovnými fígly.

  • Jídlo si pro začátek značkujte a nalepte na něj štítek se svým jménem. Zloděj se třeba slituje a radši sáhne po jídle, které je anonymní.
  • Pokud značkování nepomáhá, uchovávejte jídlo v barevných krabičkách, do kterých není vidět. Ledničkový nenechavec spíš sáhne po těch průhledných.
  • A když už ani to nefunguje, vezměte jeden zipový sáček, nakreslete na něj zvenčí zelenou a fialovou fixou něco, co připomíná plíseň, a jídlo prostě schovávejte do něj. Případné zloděje tím odstrašíte.

10. Ve špajzu bezpečně

Myslete na to, že kdykoli může někdo přitáhnout moly a ty napadnou i vaše jídlo. Proto si nakupte neprodyšné boxy, ve kterých uchovávejte sypké potraviny jako vločky nebo rýži.

11. Vařte s remoskou

Trouba v kuchyňce neviděla houbičku tak sto let? Pořiďte si elektrickou pánev Remosku. Je malá, skladná a není drahá. Navíc v ní nejenom uvaříte, ale i upečete. Po použití si ji ale vždycky vezměte zpátky s sebou na pokoj, aby se jednoho dne náhodou nevypařila.

>> Remosku pořídíte na MALL.cz. <<

12. Do pokoje hodně kytek

A poslední tečka na závěr. Nezapomeňte na kytky všech možných tvarů a velikostí. Prostě proto, že s nimi je každý pokoj hezčí. I ten kolejní.

Skvělá rostlina, která přežije snad všechno, je takzvaný Zamiokulkas. Skvělá rostlina, která přežije snad všechno, je takzvaný Zamiokulkas.

Co pomáhá ve společném bydlení na koleji vám? Napište nám své tipy do komentářů.

A aby vám nic neuniklo, sledujte nás na sociálních sítích – jsme na Facebooku, Instagramu i na Youtube.