Zdravá a chutná: jak a proč filtrovat vodu | Blog Mall.cz

Pozor na mikroplasty: naučte se správně filtrovat vodu

Hygienici v Česku pečlivě dbají na to, aby byla voda z kohoutku ve všech domácnostech zdravotně nezávadná. Jenže zdravá neznamená chutná. Doušek vody plné chloru a mikroplastů si moc neužijete. Začněte si vodu filtrovat a její chuť si zamilujete. Poradíme vám, jak na to.

Kohoutková voda zdraví neškodí, ale...

Ohledně kouhoutkové vody kolují různé mýty – prý je plná chemikálii, nemá dostatek minerálů nebo ucpává cévy. Nic z toho naštěstí není pravda. Hygienické stanice se řídí přísnými zdravotnickými normami a kohoutkovou vodu po celé České republice pravidelně testují. Veškerou vodu, která jejich podmínkami neprojde, okamžitě označí za nepitnou.

Pravdou však je, že zejména ve městech plavou ve vodovodních sítích stopové prvky těžkých kovů, jako je olovo nebo měď. Kvůli nim je voda těžká, způsobuje vodní kámen a má železitou příchuť. Chuť vody kazí i chlor, kterému se v nefiltrované kohoutkové vodě nevyhnete.

Jaké jsou výhody filtrování

Filtrování ocení všichni, kdo raději kupují balenou vodu, protože jim voda z kohoutku nechutná. Rychle poznáte, že se filtrovaná voda svou chutí balené vodě vyrovná a mnohdy ji i předčí (nehledě na to, že pro balenou vodu neexistují tak přísná hygienická pravidla jako pro vodu z kohoutku). Podle několika studií navíc filtrovaná voda prospívá pleti. V neposlední řadě pitím filtrované vody z kohoutku ušetříte peníze za balenou vodu.

Díky snadnému filtrování je balená voda dnes už přežitek. Zanechává zbytečně moc odpadu, znečišťuje planetu a je dražší. • 

Filtrování přijde vhod i všude mimo váš domov, kde nejste s kvalitou vody spokojení, například na dovolené nebo na chatě, kde berete vodu ze studny. Počítejte však s tím, že většina filtrování nezbaví vodu všech bakterií. Chcete-li vyčistit kontaminovanou vodu, využijte speciální filtry proti bakteriím.

Náš tip: Svěží filtrovanou vodu bez pachutí ocení i sportovci. Filtrovaná voda totiž zachová většinu prospěšných minerálních látek a víc osvěží.

Filtrování nezaměňujte s převařováním vody, které znáte od svých babiček. Převařením z vody sice odstraníte některé bakterie, ale chlor a pesticidy zůstanou. Těchto nečistot se jinak než filtrováním nezbavíte.

Vodu si doma vyfiltrujete několika způsoby, ukážeme vám ty nejčastější:

1. Filtrační konvice

Filtrační konvice mají podobu džbánů se speciálním čisticím zařízením. Lidé si konvice oblíbili, protože představují nejjednodušší a účinný způsob filtrování vody. Vodu z kohoutku napustíte do konvice a za chvilku se sama přefiltruje. Konvici můžete postavit na stůl, a až voda dojde, znovu ji napustíte. Filtr stačí jednou za měsíc vyměnit.

Doporučujeme například filtrační konvici Laica MikroPLASTIK-STOP, jejíž dvojí filtr odstraní z vody těžké kovy, chlor, vodní kámen, pesticidy a navíc i mikroplasty. Ty ve větším množství představují zdravotní riziko a kvůli plastovému znečištění přibývají ve vodě po celém světě. Tato konvice je aktuálně jedinou na trhu, která z vody mikroplasty odstraní.

>> Pořiďte si konvici Laica MikroPLASTIK-STOP na MALL.CZ. <<

Na jedno použití přefiltruje konvice Laica až 2 litry vody. • 

2. Filtry pod dřez

FIltry pod dřez vyžadují oproti konvicím instalaci do potrubí. V dřezu si tak vytvoříte nový kohoutek, ze kterého poteče filtrovaná voda. Případně si k filtru můžete pořídit i trojcestnou baterii, ze které vám poteče studená voda, teplá voda a filtrovaná voda. Nevýhodou oproti konvicím je, že si filtr pod dřez nemůžete vzít na chatu, dovolenou nebo služební cestu.

Náš tip: Nechcete-li zasahovat do potrubí, pořiďte si chytrou lednici s filtrem na vodu. Chlazenou filtrovanou vodu si v nich načepujete ze speciální přihrádky.

3. Změkčovače vody

V novostavbách jsou už standardem, ale jinak si tuto vychytávku namontujete kdekoliv – změkčovač stačí namontovat k hlavnímu uzávěru vody. Pomocí speciální soli odstraňuje z vody tvrdost, a proto už nenajdete vodní kámen nejen ve varných konvicích, ale rovnou v celé domácnosti. Namontovat změkčovač je náročný proces, proto ho neinstalujte sami, ale obraťte se na odborníka.

Změkčovač vody doporučujeme kombinovat s filtrační konvicí. Změkčovač odstraní tvrdost z celé domácnosti a konvice navíc vyčistí vodu v kuchyni od chloru a mikroplastů.  

A aby vám nic neuniklo, sledujte nás na sociálních sítích – jsme na Facebooku, Instagramu i na YouTube.

 

Instagram

@mall_czsk

Top 5