Jak využijete měsíček lékařský | Blog Mall.cz

Měsíček uleví od přeplněného žaludku i od zanícených nehtů

Výrazná letnička dříve zdobila každou předzahrádku. Okvětní lístky měsíčku lékařského jsou sytě oranžové nebo žluté, vydrží svěží i delší dobu po otrhání a mají neutrální chuť. To z nich dělá skvělou ozdobu salátů, polévek i dezertů. Květy ale využijete nejen v kuchyni, vybavíte si s nimi i domácí lékárničku. Přečtěte si, jak na to.

Sbírejte jen dokonale oschlé květy

Na některé recepty využijete celé květy, do jiných otrháte pouze okvětní lístky. V obou případech si na sběr vyberte suchý a slunný den. Měsíček sklízejte kolem pravého poledne, kdy budou květy krásně rozvinuté a oschlé od ranní rosy.

Náš tip: Pokud máte na zahradě automatickou závlahu, která by květy měsíčku před utrhnutím namočila, vypněte ji. Vlhké květy by vám při sušení mohly zplesnivět.

Měsíček láká včely i motýly. V květech se často ukrývají drobní broučci. Kvítka proto před dalším zpracováním důkladně prohlédněte.Měsíček láká včely i motýly. V květech se často ukrývají drobní broučci. Kvítka proto před dalším zpracováním důkladně prohlédněte.

Měsíčková mast z oleje a včelího vosku

Masti i tinktury vyžadují čas, blahodárné látky z bylinek se totiž musí uvolnit. Měsíčkovou mastičkou se namažete nejdříve po třech týdnech čekání, příprava ale zabere jen pár minut.

Potřebujete:

 • 4 hrsti květu měsíčku (ideálně čerstvého, ale můžete použít i sušený),
 • 8 deka včelího vosku,
 • 0,4 litru panenského olivového oleje.

Postup:

 1. Květy měsíčku vložte do pečlivě vyčištěné uzavíratelné sklenice a zajite olivovým olejem, aby byly ponořené.
 2. Nechte dva až tři týdny odstát.
 3. Přeceďte měsíčkový olej, zahřejte ho v hrnci přibližně na 50 °C a přidejte do něj včelí vosk.
 4. Udržujte teplotu a míchejte, dokud se vosk nerozpustí.
 5. Jakmile bude směs tekutá, okamžitě sporák vypněte a hrnec odstavte.
 6. Mast je hotová. Přelejte ji do nádobek nebo ozdobných skleniček a skladujte v lednici. Vydrží vám až půl roku.

>> Pořiďte si krásné skleničky nejen na masti na MALL.cz. <<

Příprava měsíčkové tinktury není žádná věda a vyrobíte si ji za pár korun.Příprava měsíčkové tinktury není žádná věda a vyrobíte si ji za pár korun. • 

Mast z měsíčku urychluje hojení a zklidňuje podrážděnou kůži. Poradí si se silničním lišejem po pádu z kola i s rozbolavěnými bradavkami při kojení.

Měsíčková tinktura

Do uzavíratelné nádoby vložte květy měsíčku a zalijte čirým alkoholem. Ideálně použijte alespoň 70% alkohol. Ujistěte se, že květy jsou zcela ponořené a uložte lahev na tmavé chladné místo.

Nádobou každý den trochu zakružte, aby se obsah promíchal. Směs měsíc louhujte a následně zceďte a rozdělte do malých lahviček.

Příprava měsíčkové tinktury není žádná věda a vyrobíte si ji za pár korun.Příprava měsíčkové tinktury není žádná věda a vyrobíte si ji za pár korun.

Tinkturu využijete podobně jako mast – tedy k potírání poraněných nebo podrážděných míst. Na rozdíl od masti ji ale můžete užívat i vnitřně. Připravte si z ní kloktání při zánětech v puse nebo v krku nebo pět kapek rozmíchejte ve sklenici vlažné vody a vypijte při problémech s trávením.

Domácí lék na popáleniny

Měsíček si skvěle rozumí i s dalšími rostlinami. Zkombinujte ho třeba s téměř nesmrtelnou aloe. Jejich kombinací připravíte domácí gel na popáleniny.

Potřebujete:

 • 3 velké listy aloe,
 • okvětní lístky z 10 květů měsíčku,
 • formičky na led.

Postup:

 1. Seřízněte ostré hrany listu aloe a škrabkou nebo malým nožíkem stáhněte zelenou slupku listu.
 2. Průhlednou dužinu aloe vložte do mixéru společně s lístky měsíčku.
 3. Směs mixujte, dokud není zcela hladká.
 4. Hotový gel rozdělte do formiček a zamrazte.

Gel používejte při popáleninách nebo podráždění kůže. Mírně rozmrzlou kostičkou chlaďte postižené místo. Aloe poškozenou kůži příjemně zchladí a zregeneruje, měsíček podpoří hojení.

Hojivé účinky výrobků z měsíčku ocení všichni, kteří mají popraskanou nebo okousanou kůžičku kolem nehtů. Měsíčkové masti, tinktury i gely ji pomohou rychle zacelit.Hojivé účinky výrobků z měsíčku ocení všichni, kteří mají popraskanou nebo okousanou kůžičku kolem nehtů. Měsíčkové masti, tinktury i gely ji pomohou rychle zacelit.

Čaj z měsíčku uleví od bolestí břicha

Letní čas grilovaček svádí k tomu, že jíme později, než jsme zvyklí a často si dopřejeme přehnaně velké porce. Nachystejte si bylinkovou směs, která vám od pocitu přeplněnosti uleví.

Smíchejte:

 • květy měsíčku, které podporují funkci jater,
 • uklidňující meduňku,
 • mátu, která směsi dodá příjemnou vůni
 • trochu řepíku
 • a pelyněk.

Poměr bylinek záleží na vaší chuti, pouze pelyňku by nikdy nemělo být více než přibližně 10 % z celkového objemu směsi. Ačkoliv je pro trávení dobrý, má velice trpkou chuť a zážitek z pití čaje by vám zkazil. Šetřete i s řepíkem – hlavní složku čaje by měl tvořit květ měsíčku a meduňka.

>> Pořiďte si vysněnou čajovou konvici na MALL.cz. <<

Okvětní lístky měsíčku oživí každou čajovou směs.Okvětní lístky měsíčku oživí každou čajovou směs.

Bylinková sůl pro potěchu oka

Díky tomu, že měsíček nemá výraznou chuť, prozáříte jeho lístky nejrůznější kořenící směsi a neovlivníte chuť ostatních bylinek.

A jak na domácí bylinkovou sůl? Sušený měsíček jemně rozmixujte společně s bazalkou, oregánem a trochou šalvěje, smíchejte s hrubou mořskou solí a darujte v průhledném mlýnku.

>> Pořiďte si luxusní mlýnek na domácí směsi koření z MALL.cz. <<

Jak úrodu měsíčku zpracujete vy? Napište nám do komentářů.

Sledujte nás i na sociálních sítích – jsme na Facebooku, Instagramu i na Youtube.