Kaštany 3× jinak: vyrobte z nich prací prostředek i léčivou mast | Blog Mall.cz

Kaštany 3× jinak: vyrobte z nich prací prostředek i léčivou mast

Kaštany poctivě sbíráte od října a už nevíte co s nimi? Plody jírovce maďalu šikovně využijete v domácnosti i jinak než jako dekoraci. Vyrobte si z něj šetrný prací gel nebo léčivé přípravky. Je to zadarmo a ještě navíc bez chemikálií.

1. Léčivá kaštanová tinktura

Babky kořenářky využívaly kaštany k léčbě revmatických potíží, zánětů i křečových žil. Zlepšují prokrvení orgánů i končetin, snižují hladinu cholesterolu v krvi, pomáhají při cukrovce i jaterních potížích. Skvěle zabírají i jako první pomoc při akné.

Na výrobu kaštanové tinktury potřebujete:

 • 20 až 30 kaštanů,
 • 500 ml 40% alkoholu (ideálně vodky nebo slivovice, aby krásně voněla),
 • mixér nebo paličku na maso,
 • zavařovací sklenici se šroubovacím víčkem,
 • cedník
 • a láhev se zátkou.

Kaštany oloupejte a rozdrťte v mixéru. Stejně dobře vám poslouží i palička na maso. Kaštany vložte do sáčku, ten zabalte ještě do utěrky, a tlučte. Čím menší kousky se vám podaří udělat, tím lépe se z kaštanů uvolní účinné látky.

Kaštanovou drť přesypte do zavařovací sklenice, zalijte alkoholem a v uzavřené sklenici nechte asi 3 až 4 týdny odpočívat ve spíži. Občas sklenici protřepejte nebo promíchejte. Když je tinktura vyluhovaná, sceďte ji do čisté láhve s uzávěrem. Dobře zavřenou  ji pak skladujte v temnu a chladu, nejlépe v lednici.

Hotovou tinkturu jemně vmasírujte na postižené místo nebo ji klidně užívejte i vnitřně. Ovlivňuje však činnost nadledvinek, proto byste to s ní neměli přehánět. Asi po 2 měsících užívání si vždy dejte měsíc pauzu.

Kaštanová tinktura rozlitá do menších lahviček udělá radost babičkám i dědečkům jako drobný vánoční dárek.Kaštanová tinktura rozlitá do menších lahviček udělá radost babičkám i dědečkům jako drobný vánoční dárek.

2. Voňavá kaštanová mast

Trošku pracnější na přípravu, ale voňavější a snadněji aplikovatelná, je kaštanová gelová mast. Pro její výrobu potřebujete připravenou kaštanovou tinkturu, takže má i stejné léčivé účinky.

Na její přípravu si nachystejte:

 • 300 ml kaštanové tinktury,
 • 3 čajové lžičky agaru (to je želatina z mořských řas, kterou najdete ve zdravé výživě),
 • 3 čajové lžičky esenciálního oleje (třeba levandulového),
 • 2 čajové lžičky kafrového oleje,
 • olivový olej podle potřeby,
 • misku na ztuhnutí,
 • mixér
 • a šroubovací skleničku od jogurtu.

Agar nasypte do hrnce, přidejte tinkturu a uvařte podle návodu na přípravu agaru. Až směs zhoustne, odstavte ji z plamene a nechte trochu zchladnout. Směs přelejte do misky, ovoňte ji esenciálním i kafrovým olejem a nechte úplně ztuhnout.

Pak vezměte mixér a hmotu šlehejte, dokud se nezmění v hladký jemný krém. Takové konzistence docílíte opatrným přidáváním olivového oleje během šlehání. V dobře těsnicí nádobě uložené v lednici vydrží mast až 3 měsíce.

Kaštanová mast může vonět klidně po růžích. Záleží totiž jen na vás, jaký vonný olej do ní přidáte.Kaštanová mast může vonět klidně po růžích. Záleží totiž jen na vás, jaký vonný olej do ní přidáte.

3. Šetrný prací prostředek z kaštanů

Nadrcené kaštany nemají jen léčivý efekt, ale fungují i jako účinný přírodní prostředek na praní. Jejich dužina totiž obsahuje aktivní čisticí látky, které ve styku s vodou pění. Navíc také změkčují vodu, rozpouštějí tuky a odstraňují nečistoty.

Prací gel z kaštanů nedráždí pokožku, takže je skvělý pro děti, alergiky i lidi s citlivou pokožkou.

Na kaštanový prací prostředek pro 1 až 2 praní potřebujete:

 • 5 až 10 čerstvých kaštanů,
 • 1 litr vlažné vody,
 • paličku na maso nebo kladívko,
 • sítko
 • a středně velkou sklenici s uzávěrem.

Kaštany nejdříve pečlivě umyjte. Musíte je zbavit všech nečistot, které se na ně venku nachytaly. Určitě nesbírejte kaštany u frekventované silnice, kde je spousta výparů z aut.

Abyste se dostali k dužině, vložte kaštany do sáčku, zabalte ho do utěrky a tlučte paličkou na maso nebo kladívkem. Čím menší kousky, tím účinnější praní. Kaštanovou drť přesypte do sklenice a zalejte vlažnou vodou. Když sklenicí zatřepete, hned se vytvoří mýdlová pěna. Sklenici pak nechte několik hodin odležet. Nakonec směs přeceďte přes sítko do uzavíratelné lahve a kousky kaštanů vyhoďte.

Kaštanový prací přípravek je šetrný k přírodě i vaší kůži, ale s takovými skvrnami si už sám neporadí.Kaštanový prací přípravek je šetrný k přírodě i vaší kůži, ale s takovými skvrnami si už sám neporadí.

Před praním nalejte gel rovnou do bubnu pračky. Nejlepšího pracího účinku docílíte při praní mezi 30 a 60 °C. Silné znečištění a fleky ale budou před praním s kaštanovým prostředkem potřebovat ještě pomoc vhodným přípravkem.

V lednici vám kaštanový prací gel vydrží až 3 dny. A pokud se vám jej nechce připravovat před každým praním, připravte si kaštanovou drť do zásoby a usušte ji. Pak už jen stačí zalít usušenou drť vodou a pokračovat podle návodu výše.

Náš tip: Pokud chcete, aby prádlo krásně vonělo, přidejte do bubnu pračky látkový pytlíček s kaštanovou drtí a pár kapkami éterického oleje.

Jak se chystáte zužitkovat kaštany vy? Napište nám do komentářů.