Hydratujte nejen z venku, ale i zevnitř
Rty jsou takovým indikátorem nedostatečného pitného režimu, takže pokud vám osychají a praskají, pak věřte, že byste se měli napít. Ideální množství tekutin, mezi které patří čistá voda, bylinné čaje a ředěné ovocné či zeleninové šťávy, kterou byste měli během podzimu a zimy vypít je 2,5 litrů vody.
Potřebujete dostatek vitamínu B
Nedostatek vitamínu B se nejprve projeví na špatném stavu vaší pokožky a může být příčinou šupinatých nebo dokonce bolestivě rozpraskaných rtů. Proto do svého jídelníčku zařaďte dostatečné množství ořechů, luštěnin, masa a čerstvé zeleniny.
Neolizujte si rty
Olizování rtů je vůbec to nejhorší, co můžete jejich jemné pokožce udělat. Po chvilkové úlevě od jejich suchosti bohužel následuje palčivější bolest a horší stav. Sliny, které se z povrchu rtů vypařují, obsahují trávicí enzymy, a ty rty ještě více vysouší.
Dejte rty do pořádku peelingem
Suché a rozpraskané rty nevyléčíte, dokud je nezbavíte suchých šupinek odumřelé kůže. Na pomoc si vezměte měkký zubní kartáček a krouživými pohyby jím obrušujte rty. Začněte od středu rtů k jejich koutkům. Rty zároveň pěkně namasírujete a prokrvíte, takže budou pak lépe vstřebávat pečující prostředky.
Domácí léčba medem
Med je ideální a nepřekonatelný lék na rozpraskané rty. Naneste jeho tenkou vrstvu rovnoměrně na ústa a nechte 20 minut působit. Nakonec omyjte teplou vodou. Nakonec naneste lékařskou vazelínu.
Okurková maska
Skvělé léčebné účinky má i obyčejná salátová okurka. Nastrouhejte na jemno okurku a naneste na rty. Nechte působit 20 minut, pak sundejte, osušte a naneste vazelínu nebo jelení lůj.