Jak na ztvrdlé paty? | Blog Mall.cz

Jak na ztvrdlé paty?

Stydíte se v létě chodit v otevřených sandálkách, protože vaše paty vypadají na první pohled zanedbaně? Prozradíme vám, proč paty v létě tvrdnou a poradíme, jak se o chodidla v létě starat, abyste se jimi mohly chlubit.

Proč paty tvrdnou nejvíce v létě?

I když by se mohlo zdát, že otevřené boty nohám prospívají (pokožka na nohách může více větrat), opak je pravdou. Žabky, sandály, balerínky a další oblíbená obuv na léto chodidlům neprospívá. Neposkytuje takovou oporu, jakou by nohy potřebovaly, a tak v kombinaci s prachem a žárem slunce paty rychleji tvrdnou.

Dalším důvodem tvrdnutí pat může být i nedostatečně hydratovaná pokožka, nedostatek zinku, železa, omega-3 mastných kyselin nebo dokonce plísňové onemocnění. Proto nezapomeňte hodně pít, jíst více ryb, zeleniny i ovoce nebo navštívit kožního lékaře. 

Pravidelná pedikúra není jen prevence ztvrdlých pat, ale také úžasná relaxace.Pravidelná pedikúra není jen prevence ztvrdlých pat, ale také úžasná relaxace.

Pravidelná pedikúra je základ

Aby vaše paty vypadaly zdravě a krásně, potřebují důkladnou a pravidelnou péči. Že nemáte čas chodit do kosmetického salónu? Otevřete si pedikúru doma v koupelně. O vaše paty se postarají:

  • Škrabka na paty – nejprve odmočte nohy v lázni s koupelovou solí, na ztvrdlá místa aplikujte alkalický roztok a po 15 minutách je obruste manuální škrabkou na paty. Škrabku můžete také použít třeba při koupání. Na závěr vyhlaďte paty pemzou nebo pomocí pilníku.
  • Elektrický pilník na chodidla – rotační škrabka zabudovaná v elektrickém pilníku se o paty postará sama. Některé elektrické pilníky můžete dokonce použít i na suchá chodidla, což vám ušetří čas i práci.
  • Pemza – pokud toužíte po dokonalých chodidlech, používejte pravidelně pemzu.
  • Krémy na nohy – báječné jsou různé druhy krémů určené přímo na nohy. Používají se zpravidla na noc, chodidla zvláční i zjemní.

Používejte krém nebo gel na nohy každý večer před spaním.Používejte krém nebo gel na nohy každý večer před spaním.

Babské rady proti ztvrdlým patám

Máte doma citron, banán nebo tvaroh? Pak se můžete pustit do přípravy některého z babských receptů na ztvrdlé paty. Poradíme vám, jak na to.

Babská rada č. 1: Citronová šťáva

Odmočte nohy v teplé vodě. Jakmile vám kůže na patách změkne, vetřete do ní směs vazelíny a citronové šťávy. Nechte působit, dokud se směs nevsákne.

Babská rada č. 2: Banán

Rozmačkejte banán vidličkou nebo ho rozmixujte. Ze vzniklé hmoty vytvořte zábal. Nechte ho působit minimálně 10 minut a poté nohy opláchněte.

Babská rada č. 3. Tvaroh

Paty zabalte do tvarohu. Přikryjte nohy igelitem a dejte je do ponožek. Nechte působit přes noc a ráno nohy opláchněte vlažnou vodou s mýdlem.

Noční zábal z heřmánku nebo vepřového sádla? Musíte vyzkoušet!Noční zábal z heřmánku nebo vepřového sádla? Musíte vyzkoušet!

Babská rada č. 4: Kůže z bůčku

Postupujte stejně jako u tvarohu. Kůži přiložte jako zábal, překryjte igelitem a nechte působit přes noc v ponožkách. Promaštěné nohy po ránu omyjte vlažnou vodou s mýdlem. Stejně tak můžete použít i vepřové sádlo.

Babská rada č. 5: Heřmánek

Udělejte si odvar z heřmánku a namočte do něj nohy. Nechte koupel působit minimálně půl hodiny a po koupeli upravte paty pemzou.

Jaká metoda funguje proti ztvrdlým patám vám? Podělte se s námi o tipy v komentářích.