Psí obleček není jen módní záležitost | Blog Mall.cz

Psí obleček není jen módní záležitost: udržte pejsky v teple správnou garderobou

Až půjdete na zimní procházku, klidně svého čtyřnohého mazlíčka vymóděte. Vhodně vybraný obleček totiž ochrání psa před chladem a navíc pomůže předejít nastydnutí ledvin či kloubů. Přečtěte si, v jakých případech chlupáče ven oblékat a jak psa správně změřit, aby mu obleček padnul.

Pokud jde o psí oblečení, existují mezi pejskaři dva tábory. Jedni psí oblečení odmítají, protože ho podle nich pes nepotřebuje – na počasí si navykne a proti zimě se sám obrní. Jiní jsou naopak zastánci psí módy a tvrdí, že stejně jako se v zimě víc oblékají lidé, měli by se do chladu nabalit i pejsci.

Takže oblékat, či neoblékat?

Psí srst má od od přírody termoregulační funkci, takže chlupáče chrání před chladem i horkem. Ale zatímco dřív žili psi spíš venku ve vlastní boudě a na chlad byli zvyklí, dnes žijí mnohem častěji s páníčkem v bytě a na nízké teploty jsou choulostivější.

Časté střídání teplot (z vyhřátého bytu na procházku a zase zpátky) navíc dává termoregulaci pořádně zabrat a pejsci už nejsou na pobyt v mrazech vyšlechtění tak jako dřív. 

To, zda psovi pořídíte obleček, ovlivňuje třeba velikost psa, jeho osrstění, otužilost i kondice. Například severská plemena s hustou srstí, jako je husky nebo špic, oblékat nepotřebují.

Důležitá je také otužilost vašeho pejska

Pokud zvažujete nákup psího oblečku, nerozmýšlejte se jen podle velikosti svého psa nebo plemene. Platí sice, že menší psi s kratšíma nohama (jako jezevčíci) prochladnou rychleji, ale i velká plemena někdy potřebují v chladných měsících zahřát. 

Vezměte v potaz i to, jestli je chlupáč zvyklý na pobyt venku v chladu – pokud tráví většinu času ve vyhřátém bytě, v zimě choďte jen na krátké procházky a raději mu pořiďte psí obleček, který ho udrží v teple a navíc ho ochrání i před plískanicemi a ušpiněním.

Záleží i na osrstění

Klíčová je také srst vašeho mazlíka. Psům vyrůstá z jednoho kožního póru jeden silnější chlup (takzvaný pesík) a 5–20 jemnějších chlupů podsady. Právě podsada zajišťuje tepelnou izolaci psa – zadržuje v sobě vzduch, který se zahřívá a drží tělesné teplo.

Obecně platí, že pejsci bez podsady nejsou proti chladu a vlhkosti tak dobře chránění a obleček potřebují. Týká se to hladkosrstých plemen a „naháčů”, jako jsou:

 • dobrmani,
 • jezevčíci,
 • mopsíci,
 • čivavy,
 • jorkšíři,
 • maltézáčci,
 • pudli,
 • bišonci
 • nebo třeba kokršpanělové.

Plemena s podsadou, jako je německý ovčák nebo labradorský retrívr, pak většinou oblečky nepotřebují.

Náš tip: Kromě oblečku psa v zimě ochráníte i tím, že ho nenecháte ostříhat nakrátko. Naplánujte si proto stříhání ideálně na jaro, aby měl pejsek v zimě srsti víc a neprochladl.

Pokud si nejste jistí, zda váš pes obleček potřebuje, všímejte si, jak se venku chová. Pokud se třese, i když se hýbe, ocení vrstvu navíc.

>> Co vám chce váš chlupáč povědět? Naučte se psí řeč těla. <<

Kdy tedy psa oblékat?

Odpověď je jednoduchá – když to opravdu potřebuje. Oblečení neberte jako módní záležitost, ale jako funkční řešení. Oblékejte:

 • Nemocné psy – pokud má váš mazlík nějaké zdravotní problémy, s nákupem oblečku neváhejte. Především problémům s páteří, krkem, klouby nebo ledvinami můžete ulevit, když psa udržíte v teple. Platí to také pro pejsky po operaci: zvlášť jestli má hafan vyholenou nějakou část těla, před zimou ji ochraňte oblečkem.
 • Staré psy – schopnost termoregulace u pejsků s věkem klesá. Navíc starý pes už není moc aktivní a pohybuje se pomalu, těžko se proto sám zahřeje prací svalů.
 • Psy po tréninku – i když má váš pes dostatečně huňatou srst a je zcela zdravý, na tréninkové odpoledne na cvičáku nebo závody ho raději oblečte. Při aktivitě se pes zahřeje, a kdybyste ho pak neudržovali v teple, svaly rychle vychladnou a zatuhnou.
 • Krátkosrstá plemena a „naháče” – pokud máte doma psa, který má málo srsti a v některých partiích dokonce prosvítá kůže, pořiďte mu na procházky vrstvu, která ho zahřeje. U bezsrstých plemen je pak obleček naprostou nutností.

S oblečením nezapomínejte ani na štěňata, která potřebují v chladných měsících zahřát dvojnásob.

Vyberte obleček, který psovi padne a zahřeje ho

Před zimou a promoknutím vašeho pejska ochrání jen takový obleček, který mu padne a zakryje všechny choulostivé části jeho těla.

K dostání jsou různé střihy, ideálně ale psovi pořiďte vestu – takový obleček ochrání záda, hrudník i břicho. Je bez nohavic, takže se snadno obléká a neomezuje psa v pohybu.

K dostání jsou i psí bundy, které vypadají podobně jako vesty, ale mají navíc nohavičky na přední tlapky. Kombinézy mají pak nohavice pro všechny čtyři nohy. Obě varianty střihů jsou ale spíš módní záležitostí a hůř se psovi oblékají.

„Při výběru střihu myslete hlavně na to, aby obleček psa neomezoval v pohybu a aby se dal dobře obléknout. Střihy jako bunda nebo kombinéza, které se nasazují i na nohy, bych pro psy nedoporučila. Je to jen módní výstřelek – pes nikdy nepotřebuje zahřát nohy, ale pouze záda.”

Kateřina Pudilová, střihačka psů, která se věnovala i šití psích oblečků

Důležitý je také materiál, ze kterého je obleček ušitý. Vybírejte kvalitní kousky z nepromokavých materiálů, které nenasáknou vodu – mokrá látka na těle by byla pro psa ještě horší, než kdyby byl úplně nahý. K dostání jsou i psí oblečky ze softshellu a termo materiálu, které jsou lehké a rychle schnou.

„Pokud je pejsek sportovec, pořiďte mu oblečení z funkčních materiálů, jako je softshell nebo Gore-Tex. Jestli máte doma klasického gaučáka, stačí mu pouze vesta s vyteplením třeba z vatelínu.”

Kateřina Pudilová, střihačka psů, která se věnovala i šití psích oblečků

Jak vybrat velikost: vezměte psovi míry

Na nákupy vyrazte nejlépe spolu se svým mazlíčkem, aby si mohl oblečení rovnou vyzkoušet. Pokud to nejde, důkladně psa předem změřte a zapište si míry. Je důležité, aby obleček psa nikde neškrtil ani nedřel.

Zaměřte se hlavně na délku oblečku – pokud bude psovi krátký, nezakryje mu dostatečně záda a pes bude mít odhalené ledviny. Příliš dlouhý obleček, který psovi sahá až k ocasu, ho zase omezuje v pohybu.

Psa měřte vždy ve stoje (pomocí krejčovského metru nebo provázku). Pokud máte doma chlupáče s hustou a dlouhou srstí, raději připočítejte pár centimetrů na délce zad i u obvodu hrudníku.

Při nákupu vesty nemusíte řešit, jestli máte doma fenku nebo psa – mají většinou zapínání těsně pod hrudníkem a střih je vhodný pro obě pohlaví. Ale chcete-li svého psa vymódit do kombinézy nebo bundy, pak hledejte kousky určené speciálně pro fenky, nebo naopak pro psy.

>> Pořiďte psovi obleček z MALL.CZ. <<

A aby vám nic neuniklo, sledujte nás na sociálních sítích – jsme na Facebooku, Instagramu i na YouTube.