1. Čokoláda ublíží psům i kočkám
Kočky si bohužel mlsání čokolády nikdy neužijí, ubližuje jim stejně jako psům. Obsahuje látky (takzvané methylxanthiny), které vyvolávají u zvířat průjmy, zvracení, vysokou teplotu, záchvaty a srdeční potíže. Všechny tyto projevy se zvířatům snadno stanou osudnými. Větší množství těchto látek najdete v hořké čokoládě, proto u ní buďte obzvlášť opatrní.
Stejné látky obsahují i kofeinové nápoje, takže pokud se vám na podlahu rozlije cola, raději kočku rychle zažeňte.
2. Pozor na cibuli a česnek
Cibule a česnek poškodí kočkám červené krvinky, což vede k chudokrevnosti. Nebezpečí představují hlavně syrové a ve větším množství, ale držte své kočky dál od všeho, co cibuli nebo česnek obsahuje byť jen ve stopové podobě.
Kočky, které snědly cibuli nebo česnek, poznáte podle snížené chuti k jídlu, slabosti, bledých dásní nebo oranžové až červené moči. Pokud si těchto příznaků všimnete, zajděte s kočkou k veterináři.
3. Nedávejte kočkám zbytky jídel
Zbytky od oběda neservírujte kočce do misky. Pokud kočku pravidelně krmíte zbytky jídel, vytvoří si návyk žebrání, ale co hůř – zbytky často obsahují potraviny, které kočkám škodí (třeba brambory a rajčata). Například mastná a smažená jídla způsobují kočkám průjmy a potíže s trávicí soustavou. Navíc jsou tučnější než běžná kočičí strava, a proto po nich kočky rychle přibírají.
Kočka slídící na jídelním stole má zaděláno na zdravotní problémy. • MALL.CZ
4. Kravské mléko je mýtus
Přestože máme z pohádek v hlavě zakořeněné, že kočky pijí kravské mléko, pravdou je, že jim moc neprospívá. Obsahuje totiž laktózu, kterou kočky neumí trávit, a proto je po mléku pronásledují průjmy a žaludeční bolesti. Chcete-li kočku potěšit mlíčkem, pořiďte jí speciální mléko pro kočky nebo mléko bez laktózy.
>> Čtěte, jak správně umístit kočičí záchod. <<
5. Hroznové víno kočky nesmí uždibovat
Máte-li na stole mísu s hroznovým vínem nebo rozinkami, držte od ní kočičí mlsouny dál. I po malém množství hroznů mohou vašim kočkám do 24 hodin selhat ledviny. Pokud tedy přistihnete kočku, jak baští hrozny, na nic nečekejte a vyrazte k veterináři. Mezi typické příznaky po snědení hroznů patří zvracení, průjmy, letargie nebo nechutenství.
Kočky jsou líná stvoření, a proto letargii snadno zaměníte za pouhé lenošení. Letargickou kočku poznáte tak, že nereaguje ani v situacích, kdy je obvykle čilá. • MALL.CZ
6. Po kynutém těstě kočičí bříška trpí
Na dobrotách z kynutého těsta si kočky nesmlsnou, protože jim způsobují silné bolesti břicha. Těsto jim nafoukne žaludek a střeva do takové míry, že mohou prasknout. Proto kočky držte dál jak od syrového těsta, tak od hotových knedlíků, buchet a dalších potravin z kynutého těsta.
>> Pořiďte své kočce misku na jídlo z MALL.CZ. <<
7. Nezaměňujte krmivo pro psy a kočky
Kočky a psi jsou odlišní nejen v chování, ale i v jídelníčku. Proto kočkám nikdy neservírujte psí krmivo. Není sice pro kočky vyloženě jedovaté, ale obsahuje jiné látky, než kočičí tělo vyžaduje. Z toho důvodu by se po pravidelném podávání mohly u koček vypěstovat onemocnění srdce nebo problémy se zuby a zrakem.
8. Pozor na některé rostliny
Máte-li doma kočku, musí z vaší zahrádky či květináčů zmizet některé rostliny. Kočky obvykle poznají, které rostliny jsou pro ně jedovaté dřív, než jich spasou celý záhon, ale nechat je volně růst v kočičí blízkosti je i tak nebezpečené.
V blízkosti koček proto nepěstujte ani nevystavujte:
- lilie,
- kapie,
- hrachor,
- rododendron,
- brambořík,
- vistárie,
- jmelí,
- cesmíny,
- břečťan
- a pryšec mexický.
Kočky rády ochutnávají různé rostliny, a proto ty škodlivé v jejich blízkosti raději nepěstujte. • MALL.CZ
Jak kočky od jedovatých potravin udržet
K tomu, aby si kočky nedělaly zálusk na jedovaté potraviny ve vaší domácnosti, vám pomůže několik triků:
- Potraviny skladujte tam, kam se vaše kočka nedostane. Pokud je ve spíži pravidelným návštěvníkem, pořiďte si zámek.
- Nedovolte kočce sedět na jídelním stole a kuchyňské lince.
- Nekrmte kočku zbytky jídla, protože si snáze navykne na jezení potravin, které pro kočky nejsou běžně určené.
- O Vánocích, Velikonocích a dalších příležitostech, kdy jsou všude po domě dobroty, věnujte zvýšenou pozornost tomu, kde kočka je a co dělá.
>> Pořizujete si kotě? Poradíme vám, jak se připravit. <<
Co v kočičím jídelníčku naopak nesmí chybět
Aby kočka dobře rostla a vyhla se nemocem, potřebuje dostatek živin. Dle vědeckých studií vyžadují kočky přesně ty látky, které se nacházejí v myších. Jde o konkrétní množství bílkovin, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálních látek, které kočkám předáte dvěma možnými způsoby:
1. Suchá strava – Kočičí granule s obsahem masa se kočce postarají o perfektně vyvážený jídelníček. Dejte si ale pozor na levné kočičí granule s vysokým obsahem soli, které způsobují kočkám ledvinové kameny.
2. Vlhká strava – Některé kočky dávají přednost vlhkým krmivům, jako jsou kapsičky, konzervy nebo paštiky. I ty představují pro kočky vyvážený jídelníček. Opět si ale dejte pozor na vysoký obsah soli.
Krmivo pro kočky musí obsahovat především bílkoviny, tuky, minerály a samozřejmě vitamíny. Tyto složky obsahuje granulová potrava i kočičí konzervy. Proto by měly být základem každého kočičího jídelníčku.
>> Naservírujte své číče krmivo z MALL.CZ. <<
A aby vám nic neuniklo, sledujte nás na sociálních sítích – jsme na Facebooku, Instagramu i na YouTube.