Jedovaté potraviny, které kočkám nikdy nedávejte | Blog Mall.cz

Nesmíš, číčo! Jedovaté potraviny, které kočkám nikdy nedávejte

Kočky jsou pěkně mlsná stvoření, a když zmerčí nějakou pochoutku, udělají kdejakou lumpárnu, aby se k ní dostali. Ale pozor, spousta potravin, které běžně najdete v domácnosti, je pro kočky jedovatá. Přinášíme vám seznam jídel, které svým kočkám nikdy neservírujte.

1. Čokoláda ublíží psům i kočkám

Kočky si bohužel mlsání čokolády nikdy neužijí, ubližuje jim stejně jako psům. Obsahuje látky (takzvané methylxanthiny), které vyvolávají u zvířat průjmy, zvracení, vysokou teplotu, záchvaty a srdeční potíže. Všechny tyto projevy se zvířatům snadno stanou osudnými. Větší množství těchto látek najdete v hořké čokoládě, proto u ní buďte obzvlášť opatrní.

Stejné látky obsahují i kofeinové nápoje, takže pokud se vám na podlahu rozlije cola, raději kočku rychle zažeňte.

2. Pozor na cibuli a česnek

Cibule a česnek poškodí kočkám červené krvinky, což vede k chudokrevnosti. Nebezpečí představují hlavně syrové a ve větším množství, ale držte své kočky dál od všeho, co cibuli nebo česnek obsahuje byť jen ve stopové podobě.

Kočky, které snědly cibuli nebo česnek, poznáte podle snížené chuti k jídlu, slabosti, bledých dásní nebo oranžové až červené moči. Pokud si těchto příznaků všimnete, zajděte s kočkou k veterináři.

3. Nedávejte kočkám zbytky jídel

Zbytky od oběda neservírujte kočce do misky. Pokud kočku pravidelně krmíte zbytky jídel, vytvoří si návyk žebrání, ale co hůř – zbytky často obsahují potraviny, které kočkám škodí (třeba brambory a rajčata). Například mastná a smažená jídla způsobují kočkám průjmy a potíže s trávicí soustavou. Navíc jsou tučnější než běžná kočičí strava, a proto po nich kočky rychle přibírají.

Kočka slídící na jídelním stole má zaděláno na zdravotní problémy.Kočka slídící na jídelním stole má zaděláno na zdravotní problémy.

4. Kravské mléko je mýtus

Přestože máme z pohádek v hlavě zakořeněné, že kočky pijí kravské mléko, pravdou je, že jim moc neprospívá. Obsahuje totiž laktózu, kterou kočky neumí trávit, a proto je po mléku pronásledují průjmy a žaludeční bolesti. Chcete-li kočku potěšit mlíčkem, pořiďte jí speciální mléko pro kočky nebo mléko bez laktózy.

>> Čtěte, jak správně umístit kočičí záchod. <<

5. Hroznové víno kočky nesmí uždibovat

Máte-li na stole mísu s hroznovým vínem nebo rozinkami, držte od ní kočičí mlsouny dál. I po malém množství hroznů mohou vašim kočkám do 24 hodin selhat ledviny. Pokud tedy přistihnete kočku, jak baští hrozny, na nic nečekejte a vyrazte k veterináři. Mezi typické příznaky po snědení hroznů patří zvracení, průjmy, letargie nebo nechutenství.

Kočky jsou líná stvoření, a proto letargii snadno zaměníte za pouhé lenošení. Letargickou kočku poznáte tak, že nereaguje ani v situacích, kdy je obvykle čilá.Kočky jsou líná stvoření, a proto letargii snadno zaměníte za pouhé lenošení. Letargickou kočku poznáte tak, že nereaguje ani v situacích, kdy je obvykle čilá.

6. Po kynutém těstě kočičí bříška trpí

Na dobrotách z kynutého těsta si kočky nesmlsnou, protože jim způsobují silné bolesti břicha. Těsto jim nafoukne žaludek a střeva do takové míry, že mohou prasknout. Proto kočky držte dál jak od syrového těsta, tak od hotových knedlíků, buchet a dalších potravin z kynutého těsta.

>> Pořiďte své kočce misku na jídlo z MALL.CZ. <<

7. Nezaměňujte krmivo pro psy a kočky

Kočky a psi jsou odlišní nejen v chování, ale i v jídelníčku. Proto kočkám nikdy neservírujte psí krmivo. Není sice pro kočky vyloženě jedovaté, ale obsahuje jiné látky, než kočičí tělo vyžaduje. Z toho důvodu by se po pravidelném podávání mohly u koček vypěstovat onemocnění srdce nebo problémy se zuby a zrakem.

8. Pozor na některé rostliny

Máte-li doma kočku, musí z vaší zahrádky či květináčů zmizet některé rostliny. Kočky obvykle poznají, které rostliny jsou pro ně jedovaté dřív, než jich spasou celý záhon, ale nechat je volně růst v kočičí blízkosti je i tak nebezpečené.

V blízkosti koček proto nepěstujte ani nevystavujte:

 • lilie,
 • kapie,
 • hrachor,
 • rododendron,
 • brambořík,
 • vistárie,
 • jmelí,
 • cesmíny,
 • břečťan
 • a pryšec mexický.

Kočky rády ochutnávají různé rostliny, a proto ty škodlivé v jejich blízkosti raději nepěstujte.Kočky rády ochutnávají různé rostliny, a proto ty škodlivé v jejich blízkosti raději nepěstujte.

Jak kočky od jedovatých potravin udržet

K tomu, aby si kočky nedělaly zálusk na jedovaté potraviny ve vaší domácnosti, vám pomůže několik triků:

 • Potraviny skladujte tam, kam se vaše kočka nedostane. Pokud je ve spíži pravidelným návštěvníkem, pořiďte si zámek.
 • Nedovolte kočce sedět na jídelním stole a kuchyňské lince.
 • Nekrmte kočku zbytky jídla, protože si snáze navykne na jezení potravin, které pro kočky nejsou běžně určené.
 • O Vánocích, Velikonocích a dalších příležitostech, kdy jsou všude po domě dobroty, věnujte zvýšenou pozornost tomu, kde kočka je a co dělá.

>> Pořizujete si kotě? Poradíme vám, jak se připravit. <<

Co v kočičím jídelníčku naopak nesmí chybět

Aby kočka dobře rostla a vyhla se nemocem, potřebuje dostatek živin. Dle vědeckých studií vyžadují kočky přesně ty látky, které se nacházejí v myších. Jde o konkrétní množství bílkovin, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálních látek, které kočkám předáte dvěma možnými způsoby:

1. Suchá strava – Kočičí granule s obsahem masa se kočce postarají o perfektně vyvážený jídelníček. Dejte si ale pozor na levné kočičí granule s vysokým obsahem soli, které způsobují kočkám ledvinové kameny.

2. Vlhká strava – Některé kočky dávají přednost vlhkým krmivům, jako jsou kapsičky, konzervy nebo paštiky. I ty představují pro kočky vyvážený jídelníček. Opět si ale dejte pozor na vysoký obsah soli.

Krmivo pro kočky musí obsahovat především bílkoviny, tuky, minerály a samozřejmě vitamíny. Tyto složky obsahuje granulová potrava i kočičí konzervy. Proto by měly být základem každého kočičího jídelníčku.

>> Naservírujte své číče krmivo z MALL.CZ. <<

A aby vám nic neuniklo, sledujte nás na sociálních sítích – jsme na Facebooku, Instagramu i na YouTube.