Kotě: nový člen domácnosti | Blog Mall.cz

Kotě: nový člen domácnosti

Ať jste vyslyšeli volání dětí, nebo si plníte vlastní sen, už je to jisté – brzy se u vás zabydlí kotě. Poradíme, na co se před a s příchodem malého tygra připravit a jak mu přechod do nového domova co nejvíce usnadnit.

Čerstvě narozená koťátka jsou slepá a zcela závislá na matce. Do nového domova mohou nejdříve ve věku 6-8 týdnů, ideální ale je, aby koťata s matkou a sourozenci zůstala do 12 týdnů. Pokud tedy vy nebo chovatel nespěcháte, vydržte – malý tygr bude na oplátku plně socializovaný a připravený opustit matku.

Než si ale začnete vybírat kotě, zaměřte se na chovatele. Ideální je kotě od známého, protože máte přehled o:

  • skutečném věku kotěte,
  • prodělaných očkováních a zdravotním stavu,
  • povaze a oblíbených aktivitách,
  • zázemí matky.

Na všech faktorech záleží, proto je ověřujte, i když jste si chovatele našli přes inzerát. Bez znalosti skutečného stáří kotěte nemůžete správně naplánovat jeho očkování a odčervení a brzké odebrání může rovněž ovlivnit jeho sociální rozvoj.

Hračky nemohou nahradit hry se sourozenci. Dopřejte mu je proto co nejdéle.

Co kotěti pořídit

Od chovatele si také vyptejte, na co je kotě zvyklé v případě:

-       krmení (alespoň první dny krmte kotě tím, čím chovatel),

-       misek (kočky jsou čistotné, proto jim misky neumisťujte blízko jejich toalety),

-       kočičí toalety (krytých toalet s dvířky se některé kočky bojí),

-       steliva (stejná značka a tedy i vůně steliva kotěti připomene hygienické návyky),

-       hraček (poproste chovatele, aby koťátku oblíbenou hračku dal na cestu),

-       a škrabadla (ne každé škrabadlo se zavděčí každé kočce, čtěte víc).

Chovatele se zeptejte i na pelíšek, většina koček ale místa na spaní ráda střídá. Akčnímu kotěti, zejména v menších bytech, proto pořiďte hlavně dostatek hraček.

Usnadněte kotěti orientaci v novém prostředí – pořiďte mu maximum známých věcí.

Kdybych bylo kotě, co bych tady provedlo…

Ještě než se vybaveni přepravkou vydáte pro nového člena domácnosti, projděte se po bytě a zkuste si představit, že se na něj díváte z pohledu kotěte. Žádný strach – s touto aktivitou vám velmi rády pomohou děti.

Kromě dobré představivosti ale potřebujete také vědět, co je pro malého tygra nebezpečné. Potenciální hrozby odstraňte a nachystejte tak novému členu domácnosti bezpečné prostředí.

S příchodem nového člena domácnosti dávejte pozor hlavně na jedovaté pokojovky a elektrické kabely.

Vítej doma, tygře

Přestože zabezpečíte zdánlivě vše, připravte se na to, že kotě je velice vynalézavý tvor. Až se osmělí, samo vás o tom svými lumpárnami přesvědčí.

Osmělování a zvykání si v novém domově je však něco úplně jiného. Koťata první dny bez mámy, navíc v prostředí plném nových pachů, často žalostně naříkají, jsou zalezlá a nechtějí žrát. Buďte proto trpěliví a dopřejte koťátku čas a prostor, aby se rozkoukalo.

Kotě se v novém domově rychle stane parťákem, jen mu dejte čas se rozkoukat.

Nejlepší je přivézt kotě do nového domova v pátek, abyste na něj měli během víkendu čas a nový člen domácnosti si zvykl nejen na prostory, ale i obyvatele.

Ze všeho nejdřív kotěti ukažte jeho toaletu – postavte ho na písek a párkrát zahrabte. Kotě pak vezměte ještě k miskám s vodou a krmením, ale jinak ho nechte volně zkoumat. Je v pořádku, když hned začne řádit, i když si zaleze pod gauč a několik hodin odtamtud nevyleze. Uvidíte, že dříve či později se stane sebevědomým členem domácnosti.

Vše potřebné pro vaše kotě seženete zde >