Dokonalá zahrada? Chce to dvě relaxační zóny | Blog Mall.cz

Dokonalá zahrada? Chce to dvě relaxační zóny

Sobotní grilovačka s přáteli, pohodička po práci se sklenkou v ruce nebo víkendový relax na houpačce. Zahrada nemusí být jenom místem úporné dřiny, ale i příjemného odpočinku. Jak si u domu vytvoříte oázu, do které se budete každý den těšit?

Vytvořte alespoň dvě relaxační zóny

První zóna bude společenská – typicky terasa, altánek nebo posezení u grilu. Zde se budete scházet s rodinou nebo přáteli a společně snídat či večeřet.

O kousek dále, nejlépe v odlehlém koutě zahrady, si ale vytvořte i odpočinkovou zónu jenom pro vás. Sem se schováte, když budete chtít chvilku pro sebe nebo prostor pro soukromější rozhovor. Na tomto místě vám poslouží třeba houpačka Wörthersee s pevnou konstrukcí ze severské borovice. Už se vidíte, jak v ní po náročném pracovním dni s šálkem dobré kávy relaxujete?

Ideální nábytek do relaxační zóny? Třeba houpačka.Ideální nábytek do relaxační zóny? Třeba houpačka.

Společenskou zónu udělejte dostatečně velkou

Společenskou zónu vytvořte v těsné blízkosti vchodu do domu, ideálně na pevném podkladu. Nábytek rozmístěte tak, abyste okolo lidí sedících u stolu mohli snadno procházet.

Do společenské zóny umístěte stůl s posezením, nabízí se například Sestava Austin. Hliníková křesla a stůl s bezpečnostním tvrzeným sklem můžete venku nechávat celoročně – a zároveň máte jistotu, že vám vydrží roky. Kdyby židle nestačily, přikupte další. Sezení vám zpříjemní posltrované sedáky, které můžete nakoupit i samostatně po jednotlivých kusech.

Společenskou zónu zastiňte, protože ostré slunce svítící do očí během víkendového oběda není nic příjemného. Zastínění ihned vyřešíte například pomocí slunečníku nebo markýzy, výhledově můžete posezení zastínit stromem či pergolou s popínavými rostlinami.

Myslete na to, abyste z tohoto místa dobře viděli na gril, příchozí hosty i dětské atrakce – pískoviště nebo trampolínu, které se pokuste umístit blízko vchodu do domu. Společenská zóna je zkrátka klíčové stanoviště, ze kterého byste měli mít přehled o všem důležitém.

Společenská zóna je strategické místo, ze kterého je dobré mít přehled o všem důležitém.Společenská zóna je strategické místo, ze kterého je dobré mít přehled o všem důležitém.

Oživte zahradu vodní plochou

Malé jezírko, přírodní biotop nebo potůček s tekoucí vodou dokážou na vaší zahradě zázraky. Ochlazují vzduch, lákají drobné živočichy a hlavně vaši zahradu oživí.

Pokud máte menší zahradu, nahraďte vodní plochu malou kašnou nebo pítkem pro ptáky. V každém případě si k vodní ploše pořiďte lehátka, například lehátka Sumatra. Jsou pohodlná, ergonomicky tvarovaná i lehká, takže si je snadno přenesete kamkoliv potřebujete. Zároveň však něco vydrží, takže je můžete nechat venku celý rok.

Jen vy, zurčící voda a tohle lehátko. Dokonalý relax.Jen vy, zurčící voda a tohle lehátko. Dokonalý relax.

Místo plotu sázejte živé keře

Ani v té nejútulnější relaxační zóně se ale nebudete cítit moc dobře, když do ní uvidí lidé z ulice nebo zvědavý soused v trenkách. Své sousedy nicméně nemusíte oddělovat 2metrovou zdí, lepší službu odvede živý plot z rostlin a keřů, případně dřevěný plot, který necháte obrůst popínavými rostlinami.

Pokud zvolíte plot, vysázejte kolem něho rostliny i dřeviny a držte se přitom 3 chytrých pravidel:

  1. Rostliny nesázejte po jedné, ale vysaďte jich vždy několik blízko u sebe. Za čas vytvoří nádherný trs.
  2. Keřům nebo trsům rostlin dopřejte dostatek místa pro růst, abyste prostor nepřeplácali.
  3. Větší a vyšší rostliny patří k plotu (nebo jako samostatný prvek = solitér), zatímco nižší a menší dovnitř do skalek či na okraj záhonků.
Okolo plotu vysázejte rostliny, zahrada pak bude útulnější a zjemní přechod mezi plotem a zahradou.Okolo plotu vysázejte rostliny, zahrada pak bude útulnější a zjemní přechod mezi plotem a zahradou.

Pryč s rovnými a ostrými liniemi

Zahrada, kterou lemuje dokonale rovná cesta nebo záhon, nevypadá dvakrát přirozeně. Kouzlo zahradních architektů tkví v oblých obrysech záhonů a cestiček.

Na druhou stranu to ale s divokostí nepřehánějte – náhodně zasazené dřeviny po celé ploše zahrady nejsou spásným řešením. Naopak se snažte, aby zejména střed zahrady působil vzdušně a prostorně. Vyplňte ho třeba precizně střiženým anglickým trávníkem a výrazným prvkem v podobě stromu, keře nebo menšího zahradního altánku.

Tajný trik zahradních architektů? Zakulacené záhony.Tajný trik zahradních architektů? Zakulacené záhony.

A jak vypadá vaše zahrada? Držíte se v ní popsaných pravidel? Dejte nám vědět na Facebooku.