Režimová opatření při průjmu dítěte | Blog Mall.cz

Režimová opatření při průjmu dítěte

Průjmová onemocnění u dětí nejsou ničím vzácným a maminky se s nimi setkají s největší pravděpodobností už v první roce věku dítěte. Průjmy, jejich příčina a léčba jsou jedna věc, druhá jsou pak režimová opatření. O léčivech se toho dočtete všude poměrně dost, proto bych se raději zaměřila na to, jak vlastně dětem při průjmových onemocněních vařit, co smí a co vhodné není? Dieta je totiž v léčbě průjmu dost zásadní a má svá pravidla.

Protože děti vyžadují v každém věku trochu něco jiného, rozdělím období diety podle věku. To aby by se v přehledu našla každá maminka, ať má malé miminko nebo třeba dítě školkou povinné.

Myslete vždy na vodní bilanci. Ztráty tekutin se vám musí dařit uhradit. Pokud ne, je třeba vyhledat lékařskou péči. U malých kojenců může dehydratace vzniknou během pár hodin a dítě v celkově vážném stavu. Je pak třeba podávání nitrožilní rehydratace.

Příznaky dehydratace u dětí: suché rty a sliznice, neklidnost a plačtivost přechází v apatii, spavost, u miminek výrazně propadlá velká fontanela. Miminko nečůrá - suché plenky.

Miminka od narození do půl roku věku

Všeobecně se u průjmu snažíme omezovat příjem mléčné stravy, u miminek je to malinko jiné. Děti do půl roku věku jsou prakticky výlučně na mléčné stravě, takže si uděláme dvě podkategorie:

  • Děti kojené - kojit nepřestáváme ani mateřské mléko nevynecháváme a kojíme dál dle potřeb miminka. Před kojením se ale snažíme podávat miminku 5-6x denně (50-80 ml) rýžového odvaru
  • Děti nekojené - do zlepšení příznaků se doporučuje umělé mléko úplně vysadit a nahradit ho rýžovým odvarem, rehydratačním roztokem a čajem. Při zlepšení obtíží pak zavedeme opět mléčnou stravu, ale je vhodné v prvních dnech udělat UM naředěním rýžovým odvarem (větší poměr odvaru než UM).

Pozor, pokud vidíte, že se nedaří zachovávat vodní bilanci a miminko ztrácí více tekutin než jste schopné doplnit, neváhejte a vyhledejte lékařskou péči. Malí kojenci jsou v případě rotavirových průjmů ohroženi životu nebezpečnou dehydratací, která může vzniknout během několika hodin.

Děti od 6 měsíců do jednoho roku věku

Jednotlivá jídla podáváme raději častěji a v menších dávkách než jsme zvyklí. Je nezbytné úplné vysazení mléčných výrobků, protože při průjmových onemocněních je porušeno vstřebávání laktózy a mléčné výrobky se v dietě zařazují až jako úplně poslední.

První dny diety by měly obsahovat rýžový a mrkvový odvar. K obědu můžete dítěti rozvařit rýži s trochou mrkve, případně vystřídat za kombinaci brambor s mrkví. Dbejte na pitný režim a správnou dehydrataci dítěte. V případě, že se nedaří upít ztráty tekutin, vyhledejte lékařskou péči.

Snažte se dávat dětem zprvu příkrmy nemastné - mrkev, brambor, rýže, bez masa. Dětem se kombinace většinou přejídá, tak trochu měňte konzistence, můžete udělat bramborovou a rýžovou kaši. Pokud se příznaky nehorší, můžete pomalu zařadit do jídelníčku ovoce. Začínáme převařeným jablíčkem zbaveným slupky i jádřince, banánem. Vhodná je i jablečná přesnídávka a dětmi oblíbené piškoty, starší rohlík a černý čaj.

Pokud děti snídají či večeří kaše, kupte jim jejich nemléčné verze a připravte kaši z mléka bezlaktózového.

Režimová opatření při průjmu dítěte • 

Děti nad 1 rok věku

Důležitá je vždy rehydratace. Dítě musí pokrýt ztráty, se kterými se organismus potýká. Mezi vhodné nápoje patří rehydratační roztoky, které jsou obohacené o minerály. Dále doporučuji černé čaje. Pokud by se nedařilo dítě zavodnit a příjem tekutin by byl nízký i přes trvající průjem, je nutná nitrožilní rehydratace v lékařském zařízení.

Zcela nevhodné jsou při dietě ovocné šťávy, sycené nápoje a limonády, džusy, káva a alkoholické nápoje.

Stejně jako u mladších dětí je důraz na vynechání mléčných produktů. Začínáme rýžovým odvarem, přidáme odvar z mrkve, z příloh volíme na první místě rýži, vzápětí pak suchý brambor bez omastku. Pokud se potíže nezhoršují, přidáme do jídelníčku netučný vývar z krátce žijících zvířat (kuře, králík, krůta, ryby). Svačinky mohou být ovocné, ideálně převařené jablíčko nebo syrový banán. I v tomto věku pak oblíbené piškoty, starší rohlík a černý čaj.

Pokud děti snídají či večeří kaše, kupte jim jejich nemléčné verze a připravte kaši z mléka bezlaktózového.

Ve chvíli, kdy se stolice dítěte upraví, můžete pomalu zavádět mléčné výrobky. Někdy to však může být až po týdnu nebo deseti dnech. Pokud podáte mléčné výrobky dříve, kdy ještě nebude zcela zregenerovaná sliznice střeva, přítomnost laktózy opět vyvolá průjmy. 

Po průjmovém onemocnění by dítě nemělo mít alespoň dva týdny žádné tučné či smažené jídlo. Volte spíše šetřící režim, postupně pomalu přecházejte na pravidelnou stravu a na závěr doplňte dětem do jídelníčku i výrobky mléčné.

Autorka článku: MUDr. Michala Knězková - dětská lékařka - www.mklife.cz

 

Instagram

@mall_czsk

Top 5