Puchýře vznikají intenzivním a soustavným třením kůže nohy o ponožku či obuv. Mezi vrstvami kůže (pokožkou a škárou) se vytvoří kapsa, která se zaplní tekutinou. Ta chrání hlubší vrstvu kůže (škáru), kde jsou nervová zakončení, před poškozením a infekcí.
Jestli se vám puchýř na noze udělá nebo ne, záleží zejména na:
- typu vaší kůže,
- zvolené obuvi,
- ponožkách,
- mikroklima v botě (vlhkosti a teplotě).
Bota prostě musí padnout
Při výběru pohorek si musíte být jistí, že jste si dobře zvolili velikost bot. Puchýře se vám udělají, pokud máte botu příliš volnou, ale i příliš těsnou.
Když si zkoušíte boty v obchodě:
- projděte se v nich, nestačí se jen postavit ze židle,
- v outdoorových obchodech mívají ještě šikmou plošinu pro simulaci chůze z kopce a do kopce – rozhodně ji využijte, abyste zjistili, zda vám bota opravdu sedí a nikde nedře,
- zohledněte, že vám noha v teple nebo při vyšší fyzické námaze trochu oteče, proto si obuv ideálně zkoušejte až odpoledne,
- ujistěte se, že vám bota sedí na délku i na šířku – noha potřebuje dostatek prostoru, aby bota netlačila prsty k sobě (to dobře zajišťují barefoot boty), nechte si trochu místa i mezi špičkou boty a palcem, dobře si zavažte tkaničky, které dokážou zamezit prokluzování paty a dření.
Pokud chcete přežít i náročnější túry bez puchýřů, potřebujete ideálně rozšlápnuté padnoucí boty a pevné, ale ne zas příliš těsné, šněrování. • MALL.cz
Bez správných ponožek ani ránu
Vybrat si správné ponožky není úplně jednoduché:
- musí vám padnout velikost, aby vás ponožky neškrtily a nedeformovaly vám prsty,
- zároveň ale musí odvádět vlhkost, protože čím vyšší vlhkost v botě, tím pravděpodobnější je vznik nepříjemných puchýřů.
Ponožky ze syntetických materiálů bývají těsnější, ty s příměsí bavlny nebo vlny se zas můžou roztáhnout a pak se vám v botě rolovat – a to je živná půda pro puchýře.
Poohlédněte se po ponožkách, které jsou zesílené v nejnamáhanějších částech – třeba na patě. Pomáhají snížit tlak a tlumí tření boty o kůži. Můžete zkusit také dvoje ponožky na sobě, aby se třely ponožky o sebe a ne ponožka o kůži, případně si kupte přímo speciální dvouvrstvé ponožky.
Kde není vlhko, tam není puchýř
Na chodidle jsou tisíce potních žláz, které dokážou v botě vyprodukovat pořádné vlhko. Kvůli němu se pak puchýře tvoří snadněji. Pro snížení pocení zkuste antiperspiranty nebo před túrou dopřejte svým nohám koupel v odvaru z dubové kúry.
Pokud se vám na túře podaří boty si promáčet, vyměňte si alespoň mokré ponožky za suché, jinak budete mít nohu samý puchýř. • MALL.cz
Upravte si botu podle potřeby
Když víte, že vás boty tlačí třeba na patě nebo v přední části chodidla, vystelte si botu speciálními vložkami, gelovými poduškami nebo polštářky, které ztlumí nárazy i tlak na problematických místech.
Kdo maže, ten šlape
Snadnou prevencí proti puchýřům je promazání chodidel i prstů na nohou vazelínou nebo olivovým olejem. Pokud jdete na opravdu dlouhý výšlap, vezměte si vazelínu klidně i s sebou do batohu a třeba v polovině trasy si nohy namažte znovu. Vazelína se totiž po nějaké době vstřebá a už vás před puchýři neochrání.
O své nohy pečujte
Na zdravých a měkkých chodidlech se puchýře tvoří méně. Proto o své nohy pravidelně pečujte:
- používejte pemzu nebo škrabku na tvrdé paty,
- mazejte chodidla změkčujícími krémy
- nebo dejte na babské rady – pro peeling chodidel použijte kávový lógr, na změkčení kůže pak tvaroh nebo olivový olej,
- jednou za čas nohám dopřejte šalvějovou lázeň.
Hned, jak ucítíte tlak a nepříjemné dření, řešte to
Když cítíte, že vás bota někde nepříjemně tlačí nebo dře, co nejdříve na postižené místo nalepte speciální náplast na puchýře. Totéž platí i tehdy, když už se puchýř stihl vytvořit. Zabráníte tak jeho protržení nebo úplnému stržení, což mnohonásobně zvyšuje riziko infekce a také prodlužuje délku hojení.
Speciální náplasti na puchýře většinou obsahují gel, který podporuje tzv. vlhké hojení rány. Kůže se díky nim rychleji zacelí. • MALL.cz
Propíchnout puchýř nebo ne?
Puchýř chrání hlubší vrstvy kůže. Tekutina uvnitř puchýře vytváří sterilní prostředí pro odhalenou hlubší vrstvu kůže (škáru), takže přirozeně působí jako prevence infekce a zrychluje hojení.
Puchýřů se nejrychleji zbavíte tzv. vlhkým hojením. Postižené místo proto natřete tenkou vrstvou HemaGelu, přikryjte sterilní gázou a přelepte, nebo použijte gelové náplasti na puchýře.
Pokud se rozhodnete puchýř přece jen propíchnout, vždy použijte sterilní jehlu a kůži nijak nestrhávejte. Jen puchýř na okraji propíchněte a tekutinu vytlačte ven pomocí sterilní gázy. Ránu vydezinfikujte a pak puchýř zalepte.
Nejčastější dilema je, zda puchýř propíchnout nebo ho nechat, jak je. Pokud se rozhodnete pro propichování, použijte jedině sterilní jehlu. • MALL.cz
Zkuste babské rady
Když zrovna nemáte po ruce HemaGel, zkuste babské rady na ošetření puchýřů. Doporučit vám můžeme tyto 3 triky:
- Namočte sterilní gázu do ricinového oleje, přiložte ji na puchýř a nechte působit přes noc. Ricinový olej urychlí hojení puchýře, kůži zjemňuje a zároveň vysuší tekutinu v puchýři bez propichování, takže pak nehrozí prasknutí puchýře a vyhnete se riziku infekce.
- Pokud nemáte ricinový olej, podobné účinky má jablečný ocet. Postup je stejný.
- Jestli doma pěstujete rostlinu aloe vera, ulomte z ní jeden list a gelem, který z listu vytéká, puchýř potřete. Urychluje hojení a také zmírňuje bolest.
Gel, který vytéká z listů aloe vera, příjemně chladí, snižuje bolestivost puchýřů a hojí je. • MALL.cz
Diabetici, mějte se obzvlášť na pozoru
Pokud trpíte cukrovkou, věnujte puchýřům zvláštní pozornost a péči. Můžou se totiž velmi špatně hojit a pokud by se vám do nich dostala infekce, hrozí, že přerostou až v chronickou ránu.
Máte nějaký zaručený recept na hojení puchýřů? Podělte se o něj s námi v komentářích.