Rebarbora od A do Z
Rebarbora neboli reveň kadeřavá je nekorunovanou královnou jarní sezóny. Má sytě růžovou barvu a lehce kyselou chuť. Na české zahrady doputovala až z Asie, kde ji pěstovali už před 3 000 lety jako léčebnou bylinu. Kromě kyselé chuti je totiž plná vápníku, draslíku, vitamínů B a kyseliny listové. A co je nejzajímavější, v kuchyni ji sice odjakživa zpracováváme jako ovoce, botanicky vzato je to ale zelenina. Přestože je reveň plná vitamínů a minerálů, kvůli obsahu kyseliny šťavelové by ji neměli jíst lidé s onemocněním ledvin, těhotné ženy a děti do 10 let.
Kdy je sezóna rebarbory?
V Čechách se rebarbora sklízí od jara do června, kdy má lahodnou chuť a nízký obsah kyseliny šťavelové. Stará česká pranostika dokonce praví, že poslední rebarbora by se měla sklízet po svatojánské noci, tedy 24. června. Na trzích a pultech obchodů čerstvé řapíky jednoduše poznáte podle jejich pevnosti a pružnosti.
Tip: Nevíte, co s rebarborou a chcete si ji vychutnat i mimo sezónu? Nakrájejte ji na malé špalíky a v uzavíratelném sáčku je schovejte do mrazáku, kde vám vydrží i půl roku.
Jak zpracovat rebarboru
Rebarborové pravidlo číslo jedna: v kuchyni zpracovávejte pouze řapíky. Listy reveně mohou být totiž díky vysokému množství kyseliny šťavelové až jedovaté a samotná syrová rebarbora vám nepříjemně podráždí žaludek. Zvláštní způsob úpravy ale reveň nepotřebuje, stačí ji jen oloupat (mladé řapíky nemusíte) a nakrájet na zhruba dvoucentimetrové špalíky, které se nerozvaří.
5 receptů z rebarbory, které si zamilujete
Rebarbora báječně chutná jak na koláči, tak v džemu nebo limonádě. Nebojte se s ní experimentovat a kombinovat ji s dalším ovocem, jako jsou jahody, maliny nebo jablka. Inspirujte se našimi recepty a vychutnejte si reveň hned na několik způsobů.
1. Drobenkový koláč s rebarborou
Drobenkový koláč s ovocem je zkrátka letní klasikou. Zkuste mu letos dodat šmrnc nakyslou rebarborovou chutí. Není od věci tyto koláče upéct rovnou dva. Po tom jednom se totiž ani nezapráší.
Suroviny na jeden plech:
- 800 g rebarbory,
- 300 g hladké mouky,
- 230 ml teplého mléka,
- 125 g cukru krupice,
- 100 g másla,
- 2 vejce,
- 500 g plnotučného tvarohu,
- 1 sáček vanilkového cukru,
- 10 g čerstvého droždí.
Na drobenku:
- 50 g másla,
- 50 g polohrubé mouky,
- 50 g cukru krupice.
Tip: Jak na zdravější drobenku? Mouku nahraďte ovesnými vločkami, máslo kokosovým olejem a cukr datlovým sirupem.
Postup:
Hladkou mouku, cukr a špetku soli promíchejte ve větší míse, uprostřed udělejte důlek, přidejte polovinu mléka a rozdrobte sem droždí. Zakryjte utěrkou a nechte vzejít kvásek, trvá to zhruba 20 minut. Mezitím si rozehřejte máslo a smíchejte ho s druhou polovinou mléka a jedním vejcem.
Směs z másla, mléka a vejce vlijte do mísy s moukou a pečlivě hněťte asi 10 minut. Poté těsto zakryjte potravinářskou fólií a nechte hodinu kynout, dokud nezdvojnásobí svůj objem. Mezitím si připravte náplň smícháním tvarohu, vejce a vanilkového cukru.
Tip: Tyhle kuchyňské roboty stojí za to! Uhnětou těsto, namelou maso a některé zvládnou i výrobu zmrzliny.
Troubu předehřejte na 180 °C a připravte si drobenku. Rebarboru omyjte, oloupejte a pokrájejte na dvoucentimetrové špalíky. Vykynuté těsto rozválejte na pečicím papíře a přemístěte na velký plech. Potřete ho tvarohovou směsí, posypte rebarborou a navrch ozdobte drobenkou. Koláč pečte v předehřáté troubě asi 40 minut dozlatova.
2. Rebarborový sirup
Domácí rebarborová limonáda je netradiční letní osvěžení, na její výrobě přitom není nic složitého. Stačí si připravit domácí rebarborový sirup, zalít ho sodovkou a přidat pár snítek máty. Na grilování i rodinné oslavě budete s naší rebarborovou limonádou za hvězdu.
Ingredience:
- 1 kg rebarbory,
- 250 g cukru,
- 250 ml vody,
- 1 citrón.
Postup:
Omytou rebarboru nakrájejte na malé kousky, dejte do hrnce, přidejte zbytek surovin a vařte 30 minut. Směs rozmixujte tyčovým mixérem a nalijte do uzavíratelných skleněných lahví. Skladujte ve sklepě nebo v lednici.
Tip: Chcete připravit osvěžující limonádu pro celou rodinu? Vybavte se speciální skleněnou lahví s kohoutkem, do které se vejde několik litrů.
3. Rebarborový crumble s jahodami
Tenhle originální britský recept spatřil světlo světa za války, kdy byl nedostatek surovin, a milovníci rebarbory na něj nedají dopustit. Stačí smíchat trošku mouky s cukrem a máslem, zasypat sezónním ovocem a voilà! Báječný dezert je na světě. Crumble podávejte ideálně ještě teplý a s kopečkem vanilkové zmrzliny.
Ingredience:
- 350 g rebarbory,
- 150 g jahod,
- 85 g másla,
- 3 lžíce třtinového cukru.
Na drobenku:
- 100 g másla,
- 100 g třtinového cukru,
- 100 g polohrubé mouky.
Postup:
Troubu předehřejte na 200 °C. Z másla, cukru a mouky si připravte drobenku. Rebarboru omyjte, oloupejte, nakrájejte a v míse smíchejte s troškou cukru a nakrájenými jahodami. Směs rozdělte do menších zapékacích mističek, bohatě zasypte drobenkou a pečte 30 minut dozlatova.
4. Bezlepková buchta s rebarborou
Ať už máte v rodině celiaka, nebo si chcete rebarboru vychutnat ve zdravější verzi, pšeničnou mouku jednoduše nahraďte tou mandlovou. V zahraničí je pro rebarborový koláč populární alternativou také jablečná mouka. Ta se vyrábí ze sušených jablek a je nejen plná ovocné chuti, ale také antioxidantů a vitamínů.
Ingredience:
- 600 g rebarbory,
- 150 g třtinového cukru,
- 170 g mandlové mouky,
- 130 g másla,
- 2 vejce,
- 1 lžička prášku z vinného kamene,
- 1 vanilkový cukr,
- špetka soli.
Jak na to:
Předehřejte si troubu na 180 °C. Rebarboru omyjte, oloupejte a nakrájejte na 2 cm velké špalíky. Do mísy prosejte mandlovou mouku s práškem do pečiva a špetkou soli. Vejce a oba druhy cukru ušlehejte v kuchyňském robotu do nadýchané pěny, poté do ní lehce vmíchejte máslo a na konec mouku.
Těsto přelijte do vymazané koláčové formy o průměru 24 cm a navrch dejte nakrájené kousky rebarbory. Pečte dozlatova zhruba 30 minut.
Tip: Všechny druhy bezlepkové mouky i další přísady nejen na pečení vám MALL.CZ přiveze až domů.
5. Rebarborový džem
Schovejte si rebarboru do sklenice a připravte si z ní džem, který vám připomene jaro během šedivých zimních dnů. Osvědčená klasika je kombinace rebarbory a jablek, reveň ale báječně ladí také s vanilkou, pomeranči nebo zázvorem. Na Islandu dokonce do džemu přidávají snítku citrónového tymiánu, který chuť rebarbory dokonale podtrhne.
Suroviny:
- 1 kg rebarbory,
- 400 g jablek,
- 500 ml vody,
- šťáva ze 2 citrónů,
- 400 g krupicového cukru.
Jak na to:
Rebarboru omyjte, nakrájejte na malé kousky a dejte do hrnce. Přidejte nastrouhaná jablka a podlijte vodou. Za stálého míchání směs přiveďte k varu, přidejte cukr i šťávu z citronu a nechte vařit zhruba 30 minut do zhoustnutí. Džem nalijte do sterilizovaných zavařovacích sklenic, obraťte víčkem dolů a nechte vychladnout.
Tip: Věděli jste, že multifunkční zavařovací hrnce pořídíte už od 1 699 korun? V létě vám pomohou se zavařováním a nakládáním, v zimě je využijete pro přípravu horkých nápojů.