Zahrádkářský kalendář: červen | Blog Mall.cz

Zahrádkářský kalendář: červen

Jarní dřina konečně nese výsledky. Na chvíli odložte motyčky a skliďte si první sladkou úrodu. A pak zase zpátky do práce...

Pokud nemáte zahrádku, nevadí. V našem zahrádkářském kalendáři se inspirujte českým ovocem a zeleninou, které v červnu dozrávají, a plňte nákupní košíky jen opravdu čerstvými plodinami.

Sezónní plodiny mají nejvíc vitamínů i chuti.

Zeleninová zahrádka: sklízejte a sázejte

Červen je na zeleninové zahrádce synonymem raných brambor, které se na pár týdnů protínají se sezónou chřestu. Dokonalá kombinace! Opravdovou červnovou lahodou je ale i čerstvý hrášek.

Z hlíny na záhonku také už začínají vykukovat ředkvičky, mrkve, kedlubny a saláty. Jakmile se vám záhonek po sklizené úrodě uvolní, můžete ho znovu osít. Vhodné jsou například:

  • fazole,
  • mrkve,
  • pórek.

Jsou tu. Vaše první ředkvičky, mrkve a další zelenina.

Zvláštní péči věnujte v červnu také rajčatům a je jedno, jestli je pěstujete na zahrádce nebo na balkoně. Tyčková vyvázejte a odstraňte vedlejší výhonky. Rajčata se vám za péči odmění a již v červenci si pochutnáte na šťavnatých plodech.

Ovocná zahrádka: čas na jahody

Maliny, třešně a jahody se sice pomalu začnou červenat, kvůli studenému jaru však se sklizní možná budete muset počkat až do července. Červnovou jistotou je ale:

  • rebarbora,
  • angrešt,
  • některé druhy rybízů.

Rebarboře odstraňujte květní výhony, důležité jsou stonky listů.

Čekání na jahody si můžete ukrátit tím, že na hlínu pod rostliny dáte piliny, trávu nebo slámu. Jahodníky tak ochráníte před plísněmi z vlhké půdy. Samozřejmě nezapomeňte jahody vyplevelit.

Co se týče ovocných stromů, červen je ideální na ruční probírku plodů a úpravy tvaru koruny. Chybu neuděláte, když své jabloně a další ovocné dřeviny přihnojíte.

Okrasná zahrádka: konec cibulovin, začátek letniček

Teploty stoupají, proto všem květinám odstraňte odkvetlé květy, suché listy a z jejich okolí plevel, ať se nevysilují. Vyšším květinám dopřejte oporu a cibule jarních květin vytáhněte ze země a uložte.

Vyvazujte, hnojte, zalévejte - růže jsou královny zahrad, proto o ně pečujte.

Místo narcisů a tulipánů nasázejte třeba macešky, především se ale věnujte růžím. Výhony těch popínavých vyvázejte, velkokvětým odstraňte všechna poupata kromě vrcholového.

Květiny i trávník podle potřeby důkladně zalévejte a také hnojte. Ať mají dost sil na léto, které má být stejně horké jako loni!