Chcete vlastní rajčata nebo jahody? Stačí balkon | Blog Mall.cz

Chcete vlastní rajčata nebo jahody? Stačí balkon

Možná už vaše parapety a nebo balkon poskytují útočiště bylinkám. Věděli jste ale, že z truhlíků dokážete získat mnohem více? Podíváme se, jak si vypěstovat ovoce a zeleninu i bez zahrádky.

Vezměte si na pomoc kompas

V první řadě zjistěte, na kterou světovou stranu máte balkon orientovaný. Dobrou zprávou je, že pěstovat můžete na každém balkoně, jen musíte přizpůsobit skladbu rostlin i jejich umístění.

Každý balkon poskytuje jiné podmínky. Při troše snahy a sluníčka ale vypěstujete požadovanou zeleninu nebo ovoce všude.Každý balkon poskytuje jiné podmínky. Při troše snahy a sluníčka ale vypěstujete požadovanou zeleninu nebo ovoce všude.

I stínomilné rostliny můžete snadno vypěstovat na prosluněném balkoně. Stačí je umístit níže nebo jim chytře opatřit stín. Například keříčky rajčat si na přímém sluníčku libují a ve vzniklém stínu se budou mít dobře některé druhy salátů. Jako podobný slunečník dobře funguje i hrášek.

Svatá trojice: květináč - hlína - hnojivo

Plánujte. Vezměte si k ruce metr, blok a tužku. Změřte budoucí balkonovou zahrádku a postupně ji na papíře obsazujte truhlíky a květináči.

Na balkon a parapety vybírejte raději lehké plastové květináče.

Nezapomínejte, že truhlíky musí být dostatečně velké, aby měly rostliny možnost získávat z hlíny potřebné živiny. Na balkoně se totiž nemůžete spolehnout na přirozený cyklus obměny živin v půdě a potřebné látky se tak rychleji vyčerpají.

I z malého balkonu můžete udělat rozkvetlou zahradu obohacující váš jídelníček.I z malého balkonu můžete udělat rozkvetlou zahradu obohacující váš jídelníček.

Samozavlažovací květináče oceníte především, pokud necháváte svoji budoucí úrodu na několik dnů bez dozoru. Zvládnete s nimi k kratší dovolenou. Pokud ale odjíždíte na 5 a více dnů, požádejte raději alespoň o jedno zalití sousedy nebo příbuzné.

Hlínu kupte ideálně ve větším množství, takové pytle vychází cenově nejrozumněji. Zakoupený substrát také promíchejte s trochou písku nebo perlitu, který zeminu odlehčí. A pokud máte možnost, přidejte i kompost.

Ohledně hnojení si nemusíte dělat příliš velké starosti. Balkonovou zahrádku zvládnete i s jedinou krabicí univerzálního hnojiva.

Balkon jako rajčatová velmoc

Nenechte se vystrašit. Rajčata jsou na pěstování jednou z nejméně náročných rostlin. A jakmile jednou ochutnáte vlastní, o vybledlé kousky z obchodů už ani pohledem nezavadíte. Rajčata plodí až do začátku října.

Vybírejte mezi zakrslými keříčky, které plodí menší a sladší rajčátka, nebo zvolte klasická tyčková rajčata.

Na pěstování rajčat potřebujete:

  • slunné místo,
  • truhlík nebo květináč s minimální hloubkou 30 centimetrů,
  • a tyčku na podepření keříčku.

Pokud sáhnete po tyčkových rajčatech, nezapomeňte odlamovat boční výhonky. Berou rostlině zbytečně mnoho energie a zvládnou vám během několika týdnů udělat z balkonu džungli plnou lián.

Doma vypěstovaným rajčatům nemohou kousky z obchodu konkurovat.Doma vypěstovaným rajčatům nemohou kousky z obchodu konkurovat.

Vypěstujte si jahody a další ovoce

Ačkoliv je dobré jahody do truhlíků vysadit přibližně na konci dubna, klidně zapomeňte na poučky a provoňte si s nimi balkon i v pozdějších měsících. Sazeničky plodí při teplém počasí až do začátku podzimu a rostlinka vám vydrží i tři sezóny.

Jahodám se dobře daří, pokud mají dostatek:

  • sluníčka - pokud tedy máte balkon orientovaný na západ nebo sever, umístěte je alespoň co nejvýše, ať se k nim dostane maximum světla,
  • a prostoru - do 100 centimetrů dlouhého truhlíku zasaďte nejvýše 4 rostliny.

Na balkonech se také dobře daří keříčkovým borůvkám, angreštu nebo malinám. Jen si představte, jak čerstvým ovocem plným antioxidantů ozdobíte koláč nebo si z nich připravíte osvěžující smoothie pro chvíle relaxace na balkoně.

Jahody mají desítky odrůd. Poraďte se v zahradnictví a najděte tu nejlepší variantu pro váš balkon.Jahody mají desítky odrůd. Poraďte se v zahradnictví a najděte tu nejlepší variantu pro váš balkon.

Chilli papričky potěší milovníky silných chutí

Někdo to rád pálivé. Experimentujte a zasaďte si více druhů zakrslých i větších keříčků papriček.

Rostlinky nevyžadují žádnou speciální péči, vystačíte si s nádobami o hloubce přibližně 25 centimetrů a běžným substrátem. Chilli papričky jsou teplomilné a snadno je při ochlazení přesunete do pokoje, kde vám budou dělat parádu ještě celý podzim.

Pokud nejste fanoušky ostrých jídel, využijte sklizeň a naložte ji společně s domácími bylinkami do olivového oleje a obdarujte lahvičkami své chillimilující blízké.