1) Začněte domácí přípravou
První zahrádkářské práce na vás čekají v teple domova. Už od února můžete set první semena, abyste měli předpěstované své vlastní sazenice:
- rajčat,
- paprik,
- kedluben,
- květáku,
- brokolice,
- celeru,
- melounu
- či letního pórku.
Nejpozději do půlky března byste měli setí stihnout, aby sazeničky vyrostly, zesílily a zvládly i chladnější rána po vysazení do venkovních záhonů. S tím ale zatím nespěchejte.
Pokud mají sazeničky narostlé kromě děložních lístků i první listy, rozsaďte je po jedné do větších nádob (například do krabic od mléka nebo kelímků od velkých jogurtů) a nechte je ještě povyrůst – buď doma nebo ve skleníku.
2) Vyrazte na průzkum zahrady
Po zimě si vaši pozornost zaslouží všechny přezimující rostliny. Nejčastěji jsou to:
- jahody,
- léčivé bylinky
- a okrasná zahrada.
Z rostlinek odstraňte suché části a zkontrolujte, zda je nenapadla plíseň nebo jiná nemoc. Pokud při kontrole rostlin zpozorujete i první plevel, pryč s ním – včasným vypletím zabráníte květu a rozmnožení plevele po zahradě.
Rostliny podpořte hnojením. Ideální je dávka vyzrálého kompostu nebo kvalitního hnoje. Kupičky přisypte nebo zaryjte k jahodám i stromkům, ať mají dost síly.
Rovnou se můžete pustit i do prvního venkovního setí. Pokud počasí přeje zahradničení a nemrzne, do foliovníků nebo do záhonů vysejte:
- mrkev,
- ředkvičky,
- petržel,
- špenát
- či kopr.
Březen je také čas jarního řezu růží, přihnojování okrasných rostlin a péče o první rašící květiny. Pokud ještě mrzne, přikryjte je chvojím. Vyčistěte skalku, vyhrabejte mech a staré listí.
Nezapomeňte zalévat – rostliny sice ještě zdánlivě hibernují, ale ve skutečnosti jim vydatná březnová zálivka pomůže nastartovat sezónu květu.
3) Věnujte se stromkům
Při kontrole zahrady vám nesmí ujít stromy. Je totiž nejvyšší čas na jejich prořez. Začněte také promýšlet dokoupení nových stromků. Na jaře je ideální zasadit:
- meruňku,
- nektarinku
- či broskvoň.
Nezapomeňte ani na živý plot – i ten si zaslouží prořezat, jen dávejte pozor na první hnízdící ptáky.
4) Vyšperkujte si trávník jako na zámku
Po zimě si můžete položit existenční otázku: udržovat stávající trávník, nebo založit úplně nový?
Ve prospěch starého trávníku hovoří to, že:
- v něm nejsou lysá místa bez trávy,
- je pěkně rovný,
- plevel vidíte jen sem tam.
Pokud naopak přes plevel těžce vyhlížíte pěkné kousky trávníku a už několik let vás štvou vydupaná místa, je na jaře ideální čas na založení nového trávníku. Začít s tím můžete hned v březnu, jestliže už nemrzne.
Když jste se svým trávníkem spokojení a na znovuzaložení nepomýšlíte, řádně trávník pohrabte, ať ho zbavíte mechu, uschlých rostlinek a zbytků listí. Pokračujte provzdušněním pomocí vertikulátoru a dosetím holých míst.
5) Kdo kompostuje, má za tři
K pořádné zahradě patří i pořádný kompost. Má 2 velké výhody:
- zbavíte se biologického odpadu tím nejlepším způsobem
- a získáte novou, vysoce úrodnou zeminu.
Pokud nejste se svým dosavadním kompostem spokojení (nebo ještě žádný nemáte), vrhněte se v březnu na založení nového kompostu. Zdatným pomocníkem vám bude urychlovač kompostu.
6) Balkonoví pěstitelé, pozor! I vás se týkají březnové práce
Pokud toužebně vzhlížíte k balkonům zdatných zahrádkářů, je březen ideální měsíc na rozplánování vlastní zahrádky na balkoně.
V truhlících vypěstujete bylinky, jahody nebo i papriky. Do větších nádob můžete koncem jara zasadit rajčata, která si nejprve předpěstujte doma. Sice nemáte k dispozici 10 záhonů, ale i s balkonem naděláte velkou parádu.
Do čeho se v březnu na zahradě pouštíte vy? Napište nám na Facebooku, co dalšího je důležité stihnout.