Podzimní kempování se od letního téměř vůbec neliší seznamem vybavení, ale poměrně zásadně kvalitou stanu a spacáku. A pokud jste milovníci letního kempování a plánujete vyrazit pod stan i v září nebo v říjnu, podívejte se, jestli váš stan a spacák vydrží i časté deště a nevyzpytatelné teploty.
Jak vybrat spacák na podzimní kempování
Nabídka outdoorových spacáků je obrovská a není vůbec lehké se v ní orientovat. Nás bude při výběru spacího pytle nejvíce zajímat, jestli nám v noci bude teplo. K tomu nám poslouží dva ukazatele. Pro hrubou orientaci je to třídění spacáků podle ročních období – letní, třísezónní a zimní. Přesněji se můžeme řídit hodnotami teplotního určení – KOMFORT, LIMIT a EXTRÉM. Ty udávají, při jaké teplotě se vyspíme skvěle, při jaké jen dobře, a kdy se budeme modlit, ať už je ráno.
Příklad teplotních určení spacáků
Vysvětlíme si rozdělení teplotního určení na příkladu: třísezónní spacák Husky Menor -10 udává:
- Komfort: 1 °C
- Limit: -4 °C
- Extrém: -10 °C
Což v překladu znamená, že se při 1 °C vyspíme báječně, pár stupňů pod nulou ještě dobře a v -10 °C to ještě přežijeme. Do sněhu tento spacák tedy rozhodně není, ale na podzim nám skvěle poslouží.
- Zkušení horalové radí, že údaje je možné dělit i podle pohlaví. Mužům vyhovuje spíš limitní teplota, zatímco ženám komfortní.
- Karimatka má přímý vliv na komfort spacáku
- Spacák neizoluje ze všech stran stejně. Plocha spacáku, na které spíme má stlačenou izolaci, a tak zespodu spacák nehřeje, jak by měl. Proto je karimatka základ komfortního spánku obzvlášť na podzim. Dalo by se říct, že je i důležitější, než samotný spacák. Pokud k vám karimatka pustí zimu od země, ani ten nejlepší spacák vás nezachrání.
Jak vybrat stan na kempování na podzim?
- Stan není zrovna nejlevnější vybavení na kempování, proto byste neměli koupit jen tak něco, co vám přijde do cesty. Přeci jen si kupujete dočasné obydlí, na které se budete chtít spolehnout zejména v podzimních plískanicích. Záruka dostatečné voděodolnosti je pro podzimní kempování základ. Jednovrstvé náhražky moskytiér za pár stokorun vám pro toto období stačit nebudou.
- Je proto potřeba vybírat z dvouvrstvých stanů. V našich podmínkách vám bude stačit tropiko (vrchní vrstva stanu) s voděodolností okolo 3 000 mm vodního sloupce. U podlážky vybírejte ze stanů s voděodolností mezi 5 000 mm – 10 000 mm.
Kam se vydat na podzimní kempování?
Ne všechny kempy jsou celoročně otevřené. Proto se před podzimním kempováním ujistěte, zda má kouzelné místo, o kterém vám vyprávěli sousedé po jejich letní dovolené, otevřenou bránu i na podzim. V Čechách je přes 2 000 kempů, které mají otevřeno po celý rok, a tak si můžete vybírat. Mezi naše favority patří:
- Autokemp Špindlerův Mlýn – s nádhernou horskou přírodou kolem
- Autocamping Rozkoš – s možností rybaření a v centru oblíbených turistických cílů
- Camp Velkopařezitý – houbařský ráj nedaleko města Telč, zapsaného do seznamu UNESCO
- Liščí Mlýn – kemp ve Frenštátu pod Radhoštěm s mnoha oceněními, skvělý pro pejskaře a manažery (Wi-Fi po celém areálu)
- Autocamp Tábořiště Svitačka – romantika nedaleko hradu Trosky oblíbená mezi turisty i cykloturisty
Máte nějakou oblíbenou značku stanů a spacáků, která vám kryje záda v podzimním nečase? A do jakého kempu na podzim jezdíte vy? Dejte nám vědět do komentářů na náš Facebook, ať se můžeme inspirovat my i ostatní výletníci.