Všechno začíná už správným výběrem autoboxu. Rakve se nejčastěji vyrábějí ve velikostech s objemem 270-650 litrů. Nemá smysl kupovat zbytečně naddimenzovaný objem – čím víc budou věci uvnitř boxu „namačkané“, tím menší je riziko, že se v něm uvolní a protrhnou některou ze stěn.
Těžké věci doprostřed dolů
Při skládání nákladu dovnitř boxu dodržujte zlaté pravidlo, podle kterého nejtěžší věcí patří dolů a doprostřed, zatímco těmi lehčími vyskládejte okraje a horní část boxu.
Výborným pomocníkem při naplňovaní boxů jsou vnitřní oddělovací příčky – použijte je pokaždé, když k tomu budete mít příležitost. Tato možnost samozřejmě padá, pokud v rakvi převážíte dlouhé lyže nebo snowboardy.
Jakmile box naplníte, zajistěte náklad pevnými popruhy. Věci by se uvnitř boxu vůbec neměly pohybovat, což nejlépe otestujete tím, že naplněnou rakev vezmete do rukou a budete s ní prudce lomcovat na všechny strany. Jestli v boxu něco lítá nebo skáče, musíte to upevnit lépe.
Přizpůsobte boxu svou jízdu
Nezapomínejte, že s boxem na střeše má vaše auto odlišné jízdní vlastnosti – např. se mění jeho těžiště. Většina výrobců rakví sice povoluje rychlost až 130 km/h, ale to ještě neznamená, že nesmíte jet pomaleji. Zejména na otevřených prostranstvích, kde se do auta opírá prudký boční vítr, je vysoká rychlost riziková.
Pokud je to možné, vyhněte se také prudkému brzdění nebo zbytečně rychlým rozjezdům, které zvyšují riziko, že se věci uvnitř rakve uvolní. Plynulá a klidná jízda je bezesporu tím nejlepším, co pro svůj střešní box můžete udělat.
Jak to bude do budoucna?
Vývoj střešních boxů jde neustále dopředu a brzy se dočkáme rakví, u kterých vnitřní uchycení nákladu nebudeme vůbec řešit. Např. švédská značka Thule už teď vyrábí autoboxy, které náklad po zavření víka automaticky upevní a zajistí pomocí zádržné sítě a tašky v přední části boxu.
Takové boxy ale stojí skoro 40 000 Kč, takže si musíme ještě chvilku počkat, než budou finančně dostupné i pro širokou veřejnost.