9 tipů jak vybavit auto na zimu a kolik to stojí | Blog Mall.cz
9 tipů jak vybavit auto na zimu a kolik to stojí

9 tipů jak vybavit auto na zimu a kolik to stojí

Zima po Vánocích v Česku udeřila. Co je nutné mít v autě? Zimní pneumatiky na kolech jsou snad samozřejmostí, ale nezapomeňte na řetězy do kufru, nemrznoucí kapaliny a tak dále. Pokud připravujete auto na zimu od nuly, může vás to vyjít na několik tisícovek.

Ruku na srdce. Kolik jste před zimou investovali do svého auta, když pomineme de facto povinné zimní pneumatiky? Co třeba nemrznoucí kapaliny, nové stěrače a předsezonní kontrola akumulátoru? Vsadíme se, že pro většinu motoristů je to naprostá utopie. 

Jenže pak je tu ještě řada drobností, a když jsme vzali do ruky kalkulačku, dostali jsme se na částku dalších pár stovek. Naštěstí pro většinu položek platí, že je koupíte jednou, a pak léta používáte.

1. Nemrznoucí kapalina

Tím základním před zimou by měla být právě kontrola provozních kapalin. Výhoda je v tom, že to zvládnete sami doma, zatímco vyvážení kol či seřízení brzd doporučujeme nechat odborníkům. Takže mrkněte na stav oleje a datum poslední výměny brzdové kapaliny. Při sjezdech z prudkých alpských serpentin by se mohla dokonce úplně vyvařit. Jinak vydrží dva roky, a pak by se měla vyměnit v servisu. Tam změří i koncentraci nemrznoucí kapaliny. Zato vodu v ostřikovačích zvládnete nahradit nemrznoucí směsí sami. 
Investice: 30 Kč za litr, průměrná náplň 2,5 l

Nemrznoucí kapaliny na MALL.cz >>

2. Autobaterie

Špatné svědomí nejednoho šetřivého motoristy se naplno projeví teprve tehdy, až uhodí první mrazíky. A možná bude stačit jen první noc na horách, po níž prostě slabý akumulátor neotočí startérem. V zimě má velký odběr elektřiny i ventilátor, vyhřívání oken, zrcátek či sedadel. Akumulátor vydrží asi 4 až 5 let, ale před zimou bystě měli překontrolovat také novější, zda je v dobré kondici. Dřív se dolévala destilovaná voda, což u dnešních bezobslužných baterií často neplatí.
Investice: od 1000 do 3000 Kč

3. Osvětlení

Dřív se to ještě učilo v autoškole, dnes už to ani nemá význam. Řeč je o výměně žárovek, kvůli kterým musíte často do servisu. Nemluvě o xenonových výbojkách, s nimiž tam zamíříte vždycky. Ostatně i nastavení klasických halogenových světlometů svěřte odborníkům. Náhradní žárovky byste v každém případě měli mít u sebe pro vnitřní klid.
Investice: sada žárovek do 75 Kč

Autožárovky na MALL.cz >>

4. Stěrače

Ať už patříte mezi zastánce tradičních vícedílných stěračů nebo nových aero, stejně byste je měli zkontrolovat. Pokud mažou po okně, ani se nezdržujte a rovnou je vyměňte. Je to lehká práce, jen se možná trochu ušpiníte. Připomínáme, že přimrzlé stěrače ke sklu vůbec nezapínáme ani neodtrháváme – může se poškodit motorek nebo gumička.
Investice: sada od 200 Kč

5. Gumové těsnění

Komu někdy nepřimrzly dveře? Nejsnadnější pomocí je natření pryžového těsnění silikonovým olejem. Když už přimrznou, neškubejte s nimi, ale spíše na ně zabouchejte.
Investice: olej nebo tuk na těsnění od 70 Kč

6. Zimní pneumatiky

Musíte je mít vždy, když je na cestě vrstva sněhu, ledu nebo kluzko. Pokud je nemáte, čeká vás velká investice v řádu tisícovek (nová sada na auto i s disky od 6000 Kč). Ale ani ti, co je používají každý rok, nemají vyhráno a musí zaplatit.
Investice: přezutí od 800 Kč

Zimní pneumatiky na MALL.cz >>

7. Sněhové řetězy

I když máte zimní pneumatiky, jsou úseky, kam se bez řetězů nedostanete. Typů je na trhu nepřeberně ve všech cenových kategoriích. Nejlevnější produkty ze supermarketů slouží maximálně pro jednorázové vytažení ze závěje. Na dražších typech, jež lze i opravovat, už si můžete dovolit dlouhodobější jízdu po zasněžené silnici. Na ledu poslouží rovněž textilní návleky. Kdo to myslí s cestami na hory vážně, měl by investovat do plastových »pavoukových« řetězů, které se jen zacvaknou do předem namontovaných držáků na šroubech kol.
Investice: od 350 Kč

Sněhové řetezy na MALL.cz >>

8. Výbava

Auto sice připravené máte, ale přes namrzlá okna nevidíte ven. Tak ještě honem pro škrabku na led, smeták na sníh a rozmrazovač zámků. Ten se z výbavy stále více vytrácí kvůli spoléhání motoristů na dálkové ovládání odemykání. Ale co když se přes noc vybije akumulátor? Rozmrazovač v kufru auta potom moc nepomůže.
Investice: škrabka i se smetákem od 30 Kč, rozmrazovač zámků od 20 Kč

9. Nosič lyží 

Pamatujte na to, že nepřipoutané lyže do auta nepatří. A to ani když jste si připlatili v ceníku nového vozu na úžasný průchod mezi zadním opěradlem. Sám o sobě je totiž k ničemu, jestliže nejsou sportovní pomůcky řádně upevněny. Při nehodě dokážou posádku ošklivě zranit. Kupodivu to platí i pro výbavu na střeše, dokonce ve střešním boxu. Z pravidelných testů německého autoklubu ADAC vychází, že levnými boxy nepřipoutané lyže projedou a pokračují v cestě dopředu ničivou silou. Garantem bezpečnosti ve voze je vždycky řidič, který nese odpovědnost i za upevnění nákladu.
Investice: nosiče lyží od 1000 Kč

Nosiče lyží na MALL.cz >>


 

TIPY NA AUTODOPLŇKY NAJDETE ZDE >>

Témata:
  tipy, auto, výbava
 

Instagram

@mall_czsk

Top 5