Na co se dívat při výběru nového notebooku?

Procesor, grafická karta, paměť RAM, disk a displej: to jsou základní parametry, které musíte při výběru nového notebooku sledovat. Důležitá je i kvalita konstrukce nebo výdrž baterie.

Procesor: šetření není na místě

Ať už si kupujete notebook na hraní nebo na práci, procesor je jednou z nejdůležitějších komponent. Levné procesory typu Intel Atom nebo Celeron a Pentium s písmenem N jsou i na běžnou kancelářskou práci velmi pomalé – a nikdo nechce čekat půl minuty, než se mu otevře okno prohlížeče.

Kupte si raději notebook s procesory Intel Core i3 nebo i5, které nabízejí mnohem vyšší výkon než zmíněné atomovské procesory. Nejvyšší řadu Intelu – i7 – pak doporučíme těm, kteří chtějí na notebooku hlavně hrát hry.

Váš procesor by měl mít alespoň dvě jádra o výkonu minimálně 2 GHz. Pokud vás omezuje rozpočet, můžete pořídit slabší, ale počítejte s pomalejší odezvou. Na hry pak chtějte čtyřjádro s výkonem alespoň 2.5 GHz a vyšší.

Grafická karta: méně je někdy více

Někteří prodejci mají ve zvyku každý notebook s dedikovanou (samostatnou) grafickou kartou označovat jako herní. Ale pozor – dedikovaná grafika zvyšuje cenu i spotřebu notebooku, a často přitom nedává smysl.

Pokud kupujete herní notebook s dedikovanou grafikou, chtějte GeForce GTX 1050 a vyšší (GTX 1050Ti, GTX 1060, GTX 1070 nebo GTX 1080). Výjimečně můžete zvolit i slabší 960M. Dedikované grafiky 950M nebo 940M kupujte jen k méně výkonným procesorům, jinak nemají moc význam. Každopádně počítejte s tím, že novější hry si na nich plynule nezahrajete.

Herní notebook by měl mít výkonnou dedikovanou grafiku.Herní notebook by měl mít výkonnou dedikovanou grafiku.

Operační paměť: alespoň 4 GB

Velký vliv na rychlost notebooku má i operační paměť – RAM. Dnes už musíte mít minimálně 4 GB, těm s 2 GB se vyhněte obloukem. Pokud ale chcete, aby byl notebook svižný i při spuštění více aplikací naráz, měli byste pořídit model s 8 GB RAM.

Dívejte se také na typ paměti a její frekvenci. DDR3 s frekvencí 1 600 MHz je minimem, lepší bude, když pořídíte DDR4 paměti s frekvencí 2 133 nebo 2 400 MHz.

Disk: SSD poznáte hned po prvním spuštění

Jestliže nemáte napnutý rozpočet, volte notebook s SSD diskem. Ten je asi 5× rychlejší než klasické HDD, což poznáte jak při spouštění systému, tak i při práci s aplikacemi. Vše se otvírá a načítá mnohem rychleji.

SSD disky jsou bohužel drahé, proto není od věci volit kombinovanou variantu – například 128 GB SSD + 500 GB HDD. Na SSD disk nainstalujete operační systém a nejpoužívanější programy, na klasické HDD pak dáte filmy nebo hry. Pokud si koupíte model jen s 128GB SSD diskem (nebo ještě hůře s 64GB či 32GB), budete litovat: brzy vám totiž dojde místo.

Pozor na to, abyste při koupi SSD nenaletěli. Někteří prodejci označují za SSD disky i disky typu eMMC, které jsou ale mnohem pomalejší než klasické SSD. Jakýmsi hybridem mezi SSD a HDD jsou pak SSHD disky, které jsou konstrukčně stejné jako HDD, ale mají v sobě malou (například 8GB) SSD část, do které se ukládají programy, které spouštíte nejčastěji. SSHD disk se tak „učí“ a časem spouští vaše oblíbené aplikace rychleji.

Displej: jedině Full HD s IPS

Standardem dnešní doby jsou notebooky s Full HD rozlišením, do HD jděte pouze za předpokladu, že vás tlačí rozpočet. Full HD vypadá mnohem lépe při práci, filmech i hrách – zejména, pokud máte větší displej. HD rozlišení snesete snad jen na menších noteboocích a netboocích s úhlopříčkou pod 15 palců.

Dívejte se také na technologii displeje, zlatým standardem je dnes IPS. Ten má skvělé pozorovací úhly i podání barev – na rozdíl od technologie TN, u které barvy v ostřejších úhlech šednou.

Závěrem: baterka, konektivita i zpracování

Dostáváme se k nevýkonovým parametrům. Z recenzí nebo informací od výrobce zjistěte, jak dlouho vydrží notebook na baterku. Minimem jsou cca 4 hodiny, záleží, jak moc notebook zatěžujete. Některé modely ale při rozumné zátěži zvládnou i 10 hodin.

Jestliže s notebookem hodláte cestovat, chtějte odolný model s kovovým krytem, aby se vám hned nerozbil. Na druhou stranu dávejte pozor, aby stroj nebyl zbytečně těžký. Nejlehčí notebooky mají okolo 1 kg, což je na cesty velmi příjemné.

Notebook s kovovým krytem vydrží, ale pozor na hmotnost.Notebook s kovovým krytem vydrží, ale pozor na hmotnost.

Nezapomínejte ani na konektory. Na vašem notebooku musí být HDMI pro zapojení monitoru nebo projektoru a taky pár USB pro připojení klávesnice, myši nebo třeba nabíječky na smartphone.

Čím se při výběru notebooku řídíte vy? A máte své oblíbené značky? Dejte nám vědět na našem Facebooku.

 

Doporučujeme

  • +420 296 245 025