Jak funguje bezdrátové nabíjení
Bezdrátové nabíjení funguje na principu elektromagnetické indukce, která je známá už od 19. století. Možná jste slyšeli o vynálezci Nikolovi Teslovi, který pomocí elektromagnetické indukce rozsvítil žárovku bez použití drátů.
Elektromagnetická indukce vzniká mezi dvěma plošnými cívkami. Jedna je v nabíjecí podložce zapojené do elektřiny a druhá je součástí chytrého telefonu. Jakmile je k sobě přiblížíte, rozproudí se mezi nimi energie. Na stejném principu fungují například indukční vařiče, u kterých se proud přenáší z cívky v desce vařiče do dna hrnce z vodivého materiálu.
Bezdrátové nabíjení elektroniky pak funguje na standardu Qi z roku 2008. Ten elektromagnetickou indukci doplňuje o chytré dovednosti, díky kterým například na displeji vidíte stav nabíjení. Nabíjecí podložka vybavená Qi pozná, když je v dosahu (obvykle zhruba 1 cm) vhodné zařízení a začne ho sama nabíjet. A pokud v okolí žádné zařízení není, sníží svůj výkon na minimum, aby neplýtvala energií.
Pomocí bezdrátového nabíjení dnes doplníte energii nejen mobilům, ale také chytrým hodinkám, sluchátkům nebo myším. Bezdrátové nabíječky pořídíte v různých podobách, nejčastěji jsou to ale podložky a stojánky. Bezdrátové nabíječky využívají i někteří výrobci nábytku, takže je najdete vestavěné v nočním stolku nebo v pohovce.
Bezdrátové nabíječky ve tvaru stojánků jsou ideální na pracovní stůl. Mobil máte po ruce a dobře vidíte na displej.
Výhody bezdrátového nabíjení
Největší výhodou bezdrátového nabíjení je pohodlí. Nehledáte kabel, netrefujete se s ním do portu, ale prostě jen mobil přiložíte k nabíječce. Nabíječku si můžete umístit k pracovnímu stolu, do auta nebo kamkoliv, kde trávíte hodně času. Velkou výhodou také je, že jsou bezdrátové nabíječky většinou univerzální, takže nemusíte řešit, která nabíječka se k vašemu mobilu hodí.
Další výhodou je funkce takzvaného reverzního nabíjení. V praxi to znamená, že nabitý smartphone se sám stává nabíječkou. To přijde vhod například u bezdrátových sluchátek. Pokud vám v nich dochází baterka, přiložíte je na chvíli ke smartphonu a můžete poslouchat dál. Nebo pokud vašemu kamarádovi dochází baterie v mobilu, můžete mu poskytnout trochu šťávy z toho svého.
Bezdrátové nabíjení má ale i pár nevýhod, o kterých je dobré vědět:
- během nabíjení nemůžete používat zadní fotoaparát
- a během bezdrátového nabíjení unikne více energie než s kabelem.
Díky bezdrátové nabíječce můžete na mobilu pohodlně sledovat videa, aniž byste ho drželi v rukách.
Náš tip: Bezdrátové nabíječky EPICO
Chcete-li začít s bezdrátovým nabíjením, doporučujeme vyzkoušet nabíječky od výrobce EPICO, které mají několik vychytávek navíc.
Zaprvé jsou kompatibilní s technologií MagSafe, kterou používají iPhony řady 12. Jde o magnety rozmístěné do prstence pod sklem nabíječky. Díky nim se iPhone k nabíječce doslova přicucne a nevyklouzne. To přijde vhod zejména u stojánkových nabíječek do auta. Pokud máte speciální kryt podporující MagSafe, nemusíte ho z iPhonu před nabíjením sundávat. K nabíječkám EPICO ale jednoduše připevníte i kterýkoliv jiný smartphone.
Výrobci si dali záležet také na designu, který je na jednu stranu minimalistický a hezký na pohled, ale u stojánkových nabíječek má i praktické využití. Například mobil kdykoli natočíte do vodorovné polohy a můžete pohodlně sledovat filmy či videa, zatímco se nabíjí.
Takto vypadá bezdrátová nabíječka EPICO v akci.
Vyzkoušejte například nabíječku ve tvaru podložky, bílou nebo černou nabíječku do auta či stojánkovu nabíječku na stůl.
>> Nebo si vyberte z kompletní nabídky nabíječek EPICO na MALL.CZ. <<
A aby vám nic neuniklo, sledujte nás na sociálních sítích – jsme na Facebooku, Instagramu i na YouTube.