Jak se nepříjemného svědění zbavíte
Svědění z hmyzího štípnutí se úplně zbavíte až ve chvíli, kdy imunitní systém vytlačí z těla cizí látky. Už naše babičky ale znaly způsoby, kterými celý proces urychlíte nebo nepříjemné svědění zmírníte. Vystačíte si jen s tím, co máte doma ve spíži.
1. Jablečný ocet
Jablečný ocet vás zbaví otoku a ránu vydezinfikuje. Naneste ho na vatový tampon a místo vpichu potřete. Poté ještě namočený tampon po dobu minuty nebo dvou na postižené místě přitiskněte. Pokud nemáte doma jablečný ocet, můžete použít i obyčejný ocet, který je ale o něco méně účinný.
2. Citron
Citronová šťáva vás svědění a otoků zbaví velmi rychle. Ze začátku může štípat, ale poté svědění rychle odezní. Kvůli počátečnímu štípání ale citronem raději neošetřujte štípance malým dětem. Na oteklé místo:
- vymačkejte šťávu z citronu,
- přiložte tampon s citronovou šťávou
- nebo přiložte plátek citronu.
>> Vyzbrojte se proti komárům moskytiérou nebo repelentem z MALL.CZ. <<
3. Cibule nebo brambora
Cibule nebo brambora nejlépe poslouží k zastavení úporného svědění, kvůli kterému se nesoustředíte na nic jiného. Jednoduše ukrojte plátek cibule nebo brambory a přiložte ho na štípanec. Plátek držte na kůži čtvrt až půl hodiny, případně ho k místu přivažte obvazem, aby držel sám. Až svědění ustoupí, místo opláchněte vodou.
4. Esenciální oleje
Esenciální oleje mírní svědění hmyzích štípanců, ale také další bolesti a záněty spojené s kůží. Olej na štípance naneste vatovým tamponem nebo ho jemně vmasírujte. Doporučujeme vyzkoušet více druhů, protože každý působí na různou pokožku jinak. Na komáří štípance se nejvíc osvědčil:
- olej z čajovníku (tea tree) – ulevuje od svědění a má antivirotické vlastnosti, které vás chrání před infekcí. Navíc pomáhá proti lupům a akné.
- levandulový olej – zmírňuje otok, potlačuje záněty a odstraňuje svědění. Svým aroma také odrazuje ostatní komáry, ale zase může přitahovat včely. Proto ho raději nepoužívejte před odchodem ven.
>> Vyberte si esenciální olej na MALL.CZ. <<
5. Kostky ledu
Otoků a bolesti vás zbaví také studený led. Ledem naplňte například igelitový sáček a přiložte ho na štípanec podobně, jako když ošetřujete oteklé svaly. Případně na štípanec přiložte kus ledu z mrazáku nebo sáček mražené zeleniny. Chlad vás nejen zbaví svědění, ale také zpomalí šíření komářích slin v krevním oběhu, čímž podáte pomocnou ruku svému imunitnímu systému.
6. Banánová slupka
Látky potlačující svědění má v sobě také banán. Proto si jeden oloupejte a svědivý štípanec potřete vnitřní stranou banánové slupky, případně si slupku po dobu několika minut na místo připevněte obvazem. Samotný banán pak nezapomeňte sníst, je úžasným zdrojem draslíku.
>> Přečtěte si, s čím dalším vám banánová slupka pomůže. <<
7. Bazalka
Utrhněte si pár lístků bazalky, promněte je v dlaních a štípance si potřete. Ráně tak okamžitě ulevíte od svědění. Nebo si vytvořte léčivý bazalkový roztok, kterým budete štípance potírat průběžně. Stačí, když smícháte sušenou bazalku v hrnku vroucí vody. Potom roztok nechte vychladnout, naneste ho na vatový tampon a štípance si potřete.
8. Pasta z ovesných vloček
Svědění snižují také ovesné vločky, ale nejprve jim musíte dát vhodnou formu. Smíchejte hrst ovesných vloček s vodou a nechte chvíli odstát, dokud se z vloček nestane pasta. Tou štípance potřete, a jakmile pasta na kůži zaschne, smyjte ji studenou vodou.
Náš tip: Pokud nemáte po ruce bazalku, vyzkoušejte listy z petržele nebo jitrocele, efekt mají podobný.
>> Zjistěte také, co dělat, když vás bodne vosa nebo včela. <<
Proč štípance svědí
Krev sají pouze komáří samičky, které potřebují proteiny z krve pro tvorbu vajíček. Jejich sosáky se ale po zapíchnutí do kůže netrefí do cévy na první pokus. Proto máte občas po jedné noci více štípanců, i když vám v místnosti poletuje jen jeden komár.
Komáří sosák funguje jako dvě trubky – jednou z nich proudí do vašeho těla komáří sliny a druhou proudí krev z vaší cévy do komára. Komáří sliny udržují cévy roztažené a tlumí bolest, aby z vás komár mohl bez povšimnutí sosat.
Jenže na komáří sliny zareaguje váš imunitní systém, který spustí produkci hormonu histaminu. Ten zvyšuje propustnost cév a způsobuje alergickou reakci. Právě proto místo vpichu zrudne, oteče a svědí. Imunitní systém produkuje histamin tak dlouho, dokud neodbourá proteiny z komářích slin. Proto si štípanec nikdy neškrábejte, svědění tím neutlumíte, ale naopak zesílíte a můžete si do rány zanést infekci.
Na podobném principu funguje i svědění způsobené jiným hmyzem.
Pomůžeme vám užít si léto podle vašich představ. Máme pro vás všechno možné a uděláme i nemožné, abyste si to spolu užívali. Všemožně.
A aby vám nic neuniklo, sledujte nás na sociálních sítích – jsme na Facebooku, Instagramu i na YouTube.