Bulgur
Bulgur je naklíčená, nalámaná a předvařená celozrnná pšenice, kterou rádi používají vegani, vegetariáni jako součást pokrmů. V české kuchyni se používá do nádivek, karbanátků i jako příloha. Bulgur je populární pro svou velmi dobrou stravitelnost (nenadýmá) a dobré nutriční složení. Obsahuje vlákninu, vitamíny i minerály. Oproti rýži má více proteinů i vlákniny, vyšší obsah vitamínů i minerálů a nižší glykemický index. K sehnání je běžně v supermarketu.
Jelikož se vyrábí z pšenice, není vhodný pro celiaky a do bezlepkových receptů.
Příprava bulguru
Bulgur můžete připravit třemi možnými způsoby:
- Vařením – na mírném ohni vařte 12–15 minut
- Zalitím horkou vodou – po zalití horkou vodou nechte bulgur odpočívat 25–30 minut
- Nabobtnáním – zalijte bulgur studenou vodou a nechte cca 1 hodinu bobtnat, zachováte tím všechny důležité vitamíny a minerály
Polenta
Polenta je kukuřičná kaše, která se připravuje z kukuřičné mouky, vody a soli. Používá se buď jako příloha k masu nebo zelenině a vyrábějí se z ní i knedlíky nebo různé placky. Je oblíbená u veganů, vegetariánů i masožravců a je vhodná pro celiaky a osoby s poruchami příjmu lepku. Polenta je bohatá na bílkoviny, vlákninu a obsahuje i velké množství vitamínů a minerálů. Kukuřičnou mouku na polentu koupíte ve zdravé výživě i v některých supermarketech.
Příprava polenty
Na polentu budete potřebovat:
- 250 ml horké vody
- 310 ml mléka
- 90 g instantní nebo obyčejné kukuřičné mouky na polentu
- 30 g másla
- sůl, pepř
Postup (2–3 porce): Vodu a mléko přiveďte k varu. Pak pomalu přisypávejte kukuřičnou mouku a prošlehávejte ji metlou, aby se netvořily hrudky. Míchejte 5 minut v případě instantní polenty, 20 minut v případě obyčejné polenty. Nakonec vmíchejte máslo a dochuťte solí, popř. i pepřem. Podávejte k masu nebo jen s česnekem, pórkem či sýrem.
Kuskus
Kuskus je spařená tvrdozrnná pšenice, ječmen či proso, ze které se následně vyrábí malé kuličky. Je oblíbený u veganů, vegetariánů i masožravců, ale není vhodný pro celiaky, protože obsahuje lepek. Přidává se do salátů, k různým druhům masa, k mořským plodům i do sladkých jídel. Kuskus obsahuje celou řadu prospěšných látek, nenasycené mastné kyseliny, vitamíny i minerály.
Kuskus se rozděluje na dva typy:
- Bílý – druh bílé těstoviny, který si zanechává účinné látky
- Celozrnný – druh hnědé těstoviny, který obsahuje i slupku zrna, má více účinných látek a je zdravější než bílý kuskus
Příprava kuskusu
Na přípravu kuskusu budete potřebovat:
- kuskus
- koření
- sušenou zeleninu
Postup (1 porce): Do misky nasypte malý hrneček kuskusu. V rychlovarné konvici uvařte vodu a zalijte jí kuskus v poměru 1:2 (na 1 hrneček kuskusu 2 hrnečky vody). Ochuťte kořením, přidejte sušenou zeleninu (nemusí být), zakryjte mísu pokličkou a nechte bobtnat cca 10 minut.
Quinoa
Jedná se o zralá semena merlíku chilského, která jsou velmi podobná kuskusu nebo amarantu. Na rozdíl od nich ale neobsahují lepek a jsou výživovou bombou s vysokou nutriční hodnotou. Quinoa má vysoký obsah bílkovin, ukrývá celou řadu vitamínů a je významným zdroje minerálů a vlákniny. Zároveň je velmi lehce stravitelná a obsahuje i základní aminokyseliny, které mohou chybět v jídelníčku vegetariánů i veganů.
Příprava quinoi
Postup (1 porce): Quinou připravujte v poměru 1:2, stejně jako kuskus. Tedy jeden hrníček quinoi na 2 hrníčky vody. Vodu s quinoou přiveďte k varu a vařte asi 15–20 minut. Během varu quinou pravidelně míchejte. Absorbuje totiž vodu a mohla by se připálit. Podávejte jako přílohu k masu či zelenině, v salátu, polévce i omáčce.
Používáte zdravé přílohy pravidelně nebo se držíte spíš starých dobrých brambor, knedlíků a rýže? Podělte se s námi v komentářích třeba i se svým oblíbeným receptem.