Pejsek se plouží kolem, oblíbeného krmiva se ani nedotkne a nadšení z hraček aby u něho jeden pohledal. Pes si na nemoc nepostěžuje, ale že není ve své kůži, vidíte na první pohled.
Psí nemoci se projevují podobně jako ty lidské. Raději vždy jděte k veterináři, ať nic nepodceníte. • MALL.cz
Trápí-li pejska některé z těchto příznaků, plánujte cestu k veterináři. Stejně jako lidem, ani psům se nemoci nevyhýbají a na vás leží zodpovědnost za správné rozeznání nemoci a léčbu.
Lidské nemoci, které se nevyhýbají ani pejskům
Střevní obtíže, rýma či zánět spojivek čas od času potkají každého. A potkají i mazlíky se čtyřmi tlapkami.
1. Nachlazení (zánět hrtanu a hltanu)
Stačí, když pes promokne nebo se uřícený napije ledové vody. Při nachlazení pes kašle, mění se jeho hlas a může mít zvýšenou teplotu. Poznáte ji tak, že pes má:
- horké tlapky a uši,
- suchý a horký čumák,
- zduřelé uzliny v podpažních jamkách a slabinách,
- zarudlé, suché a horké dásně.
Nikdy mu nepodávejte lidské léky, ale vydejte se ke zvěrolékaři, který předepíše psí recept, doporučí vitamíny a vyloučí závažné onemocnění, jako je třeba infekční onemocnění plic.
Teplotu můžete psovi také změřit análně za použití speciálního teploměru. Běžná psí teplota se pohybuje mezi 37,5 a 39 °C. • MALL.cz
2. Zánět spojivek
Na zánět očních spojivek psi trpí docela často – do oka se jim totiž snadno dostane prach či infekce. Hnisavý výtok z oka nejlépe vyléčí antibiotické kapky, které pejskovi předepíše doktor.
3. Střevní potíže
Stačí jedno olíznutí na vycházce, rodinná oslava plná dobrot nebo cesta na dovolenou a psí střeva se začnou bouřit. Za průjem či zácpu obvykle může nevhodná strava nebo stres. Za průjmem, zvlášť pokud trvá déle a je doprovázený i teplotou či zvracením, hledejte infekci a vydejte se k veterináři. Zavítejte tam ale i tehdy, pokud má pes delší dobu problémy s vylučováním.
4. Artróza
Bolestivé onemocnění kloubů, které brání v pohybu, obvykle potká starší psy anebo ty s nadváhou či genetickými predispozicemi. Léčí se léky zlepšujícími hybnost anebo operativní výměnou kloubu.
5. Zubní kámen
Zažloutlý až nahnědlý povlak zubů může vést až k zánětu dásní a vypadávání zubů. Psovi naordinujte tvrdou stravu, čistěte mu zuby a pravidelně navštěvujte zvěrolékaře, který zubní kámen odstraní mechanicky nebo pomocí ultrazvuku.
Dávejte psovi také tvrdou stravu a nechte ho na vycházce okusovat klacky – předcházíte tak zubnímu kameni. • MALL.cz
Zablešení, psinka a jiné psí choroby
Spoustu nemocí si pejsci mohou přinést zvenku nebo je chytit při hrách s jinými psy. Většinou léčbu rychle zvládne veterinář, první příznaky ale vypozorujte sami.
6. Začervení
Stejně jako kočky, i psi trpí na začervení. Nejčastějšími parazity jsou škrkavky, které jsou přenosné i na člověka. Psa můžou ohrozit ale i tasemnice, měchovec, svalovec, hádě či tenkohlavec. I pokud psi nemají žádné příznaky, mezi které patří nechutenství, hubnutí a trávící potíže, odčervujte je 2× až 4× ročně.
7. Psinka
Psinka je strašákem všech majitelů psů. Projevuje se zvýšenou teplotou, nechutenstvím a skleslostí – ačkoliv příznaky samy odezní, nepodceňujte je a raději zajděte k veterináři. Psinku, která může mít podobu kožního, plicního, střevního či nervového onemocnění, nejčastěji chytí mladí psi od nakažených zvířat a může mít trvalé následky v podobě poškození mozku, ochrnutí či třasu končetin.
8. Blechy
Kožich plný blech si pejsci nejčastěji přinesou jako suvenýr z dovádění s jinými psy. Zda má pes blechy, poznáte podle toho, že:
- se drbe,
- má na kůži červené ranky,
- na srsti jsou vidět drobné černé tečky (bleší trus),
- je neklidný.
Aby se blechy v psím kožíšku snadno neubytovaly, používejte antiparazitika a dezinfikujte psí pelíšek a deky.
Pokud najdete v kožichu blechy, vyčistěte i psí pelech a deku. • MALL.cz
9. Zánět análních žlázek
Víte, co znamená, když pes sáňkuje? Neužívá si zimních radovánek, ale šoupe zadkem po podlaze. Většinou v důsledku zánětu análních žláz. Ten vznikne narušením přirozeného vyměšování, žlázy se zduří a psa svědí – proto tahá zadek po zemi, olizuje si kořen ocasu či zanícená místa vykusuje. Do léčby se nepouštějte sami, ale nechte ji na lékaři nebo profesionálovi z psího salónu.
10. Otočení žaludku
Když se psovi náhle zvětší břicho, rychle dýchá, má zrychlený tep a snaží se zvracet, zbystřete a jeďte na veterinu. Zvlášť velká plemena může potkat otočení žaludku, které bez chirurgického zásahu může být i smrtelné.
Když psa potkají viry a infekce
Vedle psinky můžou psa potkat další virové a infekční nemoci, které můžou být nebezpečné i pro lidi.
- Infekční hepatitida – postihuje játra a projevuje se zvracením, průjmem a bolestí břicha.
- Vzteklina – virové onemocnění, které je v drtivé většině případů smrtelné.
- Parvoviróza – nakažlivé onemocnění často postihuje štěňata a projevuje se krvavým průjmem a zvracením.
- Leptospiróza – přenáší ji krysy a projevuje se vysokými horečkami, žloutenkou, krvácením sliznic a krvavou stolicí.
Pes vám o nemoci neřekne, pokud ho ale dobře pozorujete, sami poznáte, že se necítí dobře. • MALL.cz
- Koronaviróza – virové onemocnění je nebezpečné hlavně pro štěňata, které trpí akutním průjmem.
- Parainfluenza – infekční onemocnění přenášené vzduchem se projeví suchým kašlem, dávením a horečkou a pokud se neléčí, může postihnout i plíce.
- Toxoplazmóza – postihuje také psy a projevuje se otřesy, svalovou slabostí, úbytkem hmotnosti či zánětem mandlí, sítnice a rohovky.
Znáte psí nemoci? Podělte se s námi o svoje zkušenosti na Facebooku.