Ať se zazelená! Oživte trávník po létě v 8 krocích | Blog Mall.cz

Ať se zazelená! Oživte trávník po létě v 8 krocích

Suché a teplé léto nedalo zabrat jen lidem, ale i trávníkům. Pokud jste ten svůj přes prázdniny každý den pravidelně nezalévali, místo zelené plochy máte možná na zahradě jen žluté spáleniště. Teď je ideální čas vyprahlý trávník zregenerovat. Čtěte, jak na to krok za krokem.

S regenerací trávníku začněte hned, jakmile teploty klesnou a začne trochu pršet. Ideální čas je v září a první polovině října, kdy je půda ještě teplá, aby osivo vyklíčilo. Zároveň má pažit dostatek času, aby se uchytil a do zimy zesílil.

Pokud je trávník suchý jen místy, stačí ho dosít. Jestli ale vidíte vyprahlá spáleniště na víc než polovině plochy, pusťte se raději do obnovy celého trávníku. Jak na to?

Když věnujete na podzim trávníku svou péči, oplatí vám to i na jaře – rychleji se pak zazelená a bude odolnější vůči chorobám i škůdcům.Když věnujete na podzim trávníku svou péči, oplatí vám to i na jaře – rychleji se pak zazelená a bude odolnější vůči chorobám i škůdcům.

1. Začněte kosit

Nejprve trávník pokoste na výšku asi 3 cm. Jen tak se trávník zvládne rychle zregenerovat a vstřebat živiny.

2. Klíčem je vertikutace

Aby se trávník vzpamatoval, musí se do půdy dostat vzduch, voda a potřebné živiny. Zarostlým a nepropustným trávníkem by to ale nešlo. Proveďte proto vertikutaci a trávník provzdušněte. Postupujte při tom podle našeho průvodce vertikutací.

Nože vertikutátoru proříznou travní drny a zbaví trávník plevele, mechu, plsti z trávy a odumřelých rostlin. Díky tomu se pak ke kořenům dostanou živiny a pažit může dýchat. Zbytky plsti a stařinu z trávníku vyhrabte – poslouží vám speciální vyčesávač nebo klasické švédské hrábě.

>> Pořiďte si zahradní vertikutátor.

3. Přesejte trávník

Je-li trávník provzdušněný, celou plochu přesejte. Na 100 m2 spotřebujete asi 4 kila osiva. Ale pozor! Ve výběru neexperimentujte a použijte směs, kterou jste vyseli původně. Trávníku totiž změna nesvědčí. Pokud nemáte vážný důvod, značku travní směsi neměňte ani po letech.

>> Najděte si svou značku travní směsi.

NÁŠ TIP: Vyhýbejte se takzvaným trávním náplastem – po jejich použití nemá trávník všude stejnou barvu a vznikají na něm nesourodé fleky.

Základem správné regenerace trávníku je kosení a vertikutace. Díky nim se do půdy snáz dostanou živiny a trávník se lépe obnoví.Základem správné regenerace trávníku je kosení a vertikutace. Díky nim se do půdy snáz dostanou živiny a trávník se lépe obnoví.

4. Pohnojte to

Bez hnojiva se při regeneraci trávníku neobejdete. V srpnu a v první polovině září použijte standardní sezónní hnojivo s dusíkem. Jestli ale budete hnojit později, sežeňte si raději speciální podzimní hnojivo s vyšším obsahem draslíku. Ten pomůže mladému trávníku přečkat zimu a mrazy.

>> Vyberte si nejlepší trávníkové hnojivo.

5. A přidejte substrát

Chcete-li mít jistotu, že se nové osivo dobře ujme a trávník zregeneruje, pořiďte si balení travního substrátu a rukou ho rozházejte po trávníku v asi půlcentimetrové vrstvě. Speciální směs:

  • zlepší půdní strukturu i propustnost trávníku,
  • vyplní poškozená místa
  • a pomůže trávníku snáz regenerovat.

Pokud máte ve svém zahradnickém vybavení válec, využijte ho a zahradu jím přejeďte. Zbavíte se tak i nerovností.

6. Chce to vodu

Máte hotovo? Teď jen stačí počkat na déšť. Pokud nepřichází, ujměte se zalévání sami. Pořádná závlaha je totiž základ. Udržujte substrát pořád vlhký – nové osivo pak vzejde rychle a rovnoměrně.

Se zálivkou to ale nepřehánějte. Dejte pozor, ať osivo nevyplavíte.

NÁŠ TIP: Chcete-li aby tráva rostla jako z vody, na osetou plochu raději několik týdnů nevstupujte. Pohlídejte i domácí mazlíčky, aby na trávník nevběhli.

Při zavlažování buďte opatrní, zvlášť pokud trávník zaléváte hadicí. Silný proud by mohl osivo vyplavit a tráva by pak nerostla rovnoměrně. Máte-li na zahradě instalovaný zavlažovací systém, využijte ho.Při zavlažování buďte opatrní, zvlášť pokud trávník zaléváte hadicí. Silný proud by mohl osivo vyplavit a tráva by pak nerostla rovnoměrně. Máte-li na zahradě instalovaný zavlažovací systém, využijte ho.

7. Znovu koste

Jestli se trávě daří a roste do výšky, vrhněte se na další kosení. Kdybyste ji nechali na zimu moc dlouhou, mohla by se na ní tvořit plíseň. Sekačku ale vytáhněte, až má tráva alespoň 8 centimetrů, jinak byste zbytečně vytrhali i nově rostoucí stébla. Zahradu pak posekejte maximálně na 5 centimetrů.

>> Kupte si sekačku přesně pro vás.

8. A nakonec… trávník propíchněte

Stejně jako zemědělci na konci sezóny pole přeorají, aby se půda odlehčila, udělejte i vy něco podobného se svým trávníkem. Po 2–3 týdnech se pusťte do aerifikace propíchání trávníku.

Pokud nemáte speciální pojízdný válec, použijte rycí vidle a udělejte do trávníku díry, které ho provzdušní. Ty nakonec zasypte křemičitým pískem.

NÁŠ TIP: Jestli chcete celý proces obnovy trávníku udělat najednou, abyste na něj nemuseli později myslet, klidně zařaďte aerifikaci ještě před vertikutaci.

Než se pustíte do obnovy trávníku, ověřte si, že máte doma všechno potřebné náčiní.Než se pustíte do obnovy trávníku, ověřte si, že máte doma všechno potřebné náčiní.

Podzimní péče se projeví i na jaře, kdy bude trávník:

  • odolnější vůči škůdcům,
  • méně náchylný k chorobám
  • a rychleji se zazelená.

A jak si letos poradil váš trávník s horkým létem? Napište nám do komentářů, jestli už jste se vrhli na jeho regeneraci.