Tohle není televize, to je umělecké dílo | Blog Mall.cz

Tohle není televize, to je umělecké dílo

„Stunning TV“, „Where brain and beauty meets“, „Freaking Gorgeous“ neboli „Ohromující TV“, „Kde se potkává krása a chytrost“, „Bláznivě nádherná“. Takové najdete ohlasy, když si zkusíte vygooglit recenze na televizi s názvem Sony Bravia A1. A tak jsme prozkoumali, co se v této novince ukrývá. Je toho hodně.

Žádný poměr cena/výkon nebo zlatá střední cesta. Sony Bravia A1 je nejočekávanější televize tohoto roku. OLED displej s 4K rozlišením není pro všechny, ale v SONY přesně splnili očekávání, která vzbudili na lednovém veletrhu CES 2017 v Las Vegas.

První OLED? Kdepak

Technologie OLED – organic light-emitting diode – není žádnou novinkou, známe ji už od roku 1987. Organic proto, že mezi průhlednou anodou a kovovou katodou je několik vrstev organické látky. Jedna z nich – tzv. vyzařovací vrstva, v okamžiku přivedení napětí začne svítit. Zjednodušeně řečeno jednotlivé body vyzařují světlo samy o sobě – nejsou podsvícené.

První OLED televize SONY od roku 2008 je tenká pouze 8 mm.

Technologie OLED dlouho sloužila jen malým displejům telefonů nebo MP3 přehrávačů. SONY však přišlo s první OLED televizí na světě... v roce 2008. Byl to skvělý kousek po všech stránkách, ale měl uhlopříčku pouhých 11”. Teprve v roce 2017 přichází comeback s velkým C.

Miliony bodů pracují nezávisle

SONY Bravia A1 má více než 8 milionů zobrazovacích světelných bodů (rozlišení 4K – 3840 × 2160). Všechny ovládá HDR procesor X1 Extreme a vyždímá tak z každého bodu maximum.

Protože jednotlivé pixely mohou úplně zhasnout, dokáže Bravia A1 zobrazit tak precizní černou, že se vám bude černá z jiných televizí zdát jako šedivá. Ostatní barvy jsou pak o to autentičtější, jelikož vnímání barev závisí na okolí – když je okolo barevných objektů skutečná černá, zdá se vám, že barvy snad vystupují z obrazu do vašeho pokoje. 

Extrémně rychlý procesor zpracovává a analyzuje v každém okamžiku miliony operací – výsledkem je dokonale plynulý obraz, výjimečný kontrast a největší hloubka barev, jakou jste kdy viděli. Všechno si vychutnáte na neustále perfektně vykreslených texturách.

Dokonalý obraz si užijete z každého úhlu.

Výsledkem je realistický obraz z každého úhlu. Díky zapínání a vypínání bodů ve zlomku vteřiny nedochází ani k rozmazávání obrazu u scén s rychlým pohybem. Dokonalému zobrazování pomáhá i technologie HDR – konkrétně formát HDR10 – a technologie Super Bit MappingTM 4K HDR.

Technologie 4K X-Reality™ PRO se zase stará o redukci šumu a vykreslení co nejrealističtějšího podání barev. Využívá k tomu opět výkonný procesor, který porovnává obraz s obrazovými vzory v databázi a hledá co nejvěrnější zobrazení.

Obrazovka, která hraje

Není to jen obraz, v čem OLED displej exceluje. Unikátní zvuková technologie se stará o to, že jako reproduktor slouží samotná obrazovka. Zvuk k vám přichází z celé plochy obrazovky, nikoliv z jednoho či více reproduktorů.

Zvuk vychází přímo z displeje díky pohonu, který zezadu obrazovku rozvibruje a vytváří dokonalý zvuk. Žádné klasické reproduktory v televizích nemohou konkurovat. Konečně tak pocítíte skutečné propojení obrazu a zvuku, které vás stáhne přímo do děje.

Nekonečný obraz

Televize Sony Bravia A1 není výjimečná jen uvnitř, ale i navenek. Díky tomu, že jednotlivé body vydávají světlo, není nutné podsvícení a displej je tak nebývale tenký – 8 mm.

Při sledování SONY Bravia A1 vás nic neruší.

Při pohledu zepředu uvidíte jen obrazovku. Žádný rušivý rámeček, stojan, ani reproduktory. Koncept One Slate se dá přeložit jako jedním tahem. Ať už visí na stěně nebo je opřena o podstavec, jedná se o umělecké dílo 21. století. Televize bude dominantou každé místnosti.

Sony Bravia A1 je mezi televizemi výjimečným počinem - jak na pohled, tak použitými technologiemi. Nejradši bychom si pořídili oba modely – s uhlopříčkami 55” i 65”. Co vy?