Jsou to hlavně nízké zimní teploty spolu s vysokou vlhkostí, které způsobují kondenzaci páry a růst vlhkosti v bytě. Právě ta je přitom živnou půdou pro plísně, které nám pak doma dělají ze života peklo.
Nejvíc vrásek nám v zimě přidělávají okna. Orosená skla, rohy i rámy. Tam všude se voda sráží a podporuje vznik plísní. Mikroskopické houby se pak šíří po bytě a pochutnávají si na zdech v koupelnách, kuchyních i sklepích. Pokud nezasáhneme včas, mohou vám způsobit:
- bolesti hlavy,
- kašel,
- vyrážku
- nebo astma.
Snažte se vzniku plísní předcházet. Jejich likvidace je složitější než pár preventivních návyků. • MALL.cz
Pokud už doma náznak chlupatých stěn objevíte, začněte ihned jednat. Boj s plísněmi je totiž běh na dlouhou trať. Investujte proto svou energii raději do prevence a zamezte vlhkosti, než si na ní plísně smlsnou. Začít můžete třeba hned.
1. Pravidelně větrejte
I když je venku pod nulou a vám se nechce pouštět do vyhřátého domova mráz, větrání je v boji proti plísním nejdůležitější. Čím vyšší je teplota vzduchu, tím víc vlhkosti se v místnosti drží. Větrejte několikrát denně (stačí na 5 minut) a nad vlhkostí máte napůl vyhráno.
>> Přečtěte si, jaké jsou zásady správného větrání. <<
2. Měřte vlhkost
Pořiďte si vlhkoměr a pravidelně kontrolujte hodnoty v bytě. V létě udržujte vlhkost mezi 40–55 %, v zimě mezi 45–65 %. Při vyšších teplotách by se plísním mohlo začít nebezpečně dařit. Při úklidu také pečlivě prozkoumejte riziková místa:
- rohy místností,
- stěny za nábytkem,
- spáry mezi obklady
- nebo místa okolo dveří.
Kontrolujte pravidelně hodnotu vlhkosti v bytě. Aby se v místnosti nemnožily plísně, neměla by přesáhnout 65 %. • MALL.cz
3. Udělejte prostor
Plísně se velmi rády schovávají u země za nábytkem. Jestli vám to prostor dovolí, posuňte všechny skříně alespoň 5 centimetrů od zdí. Stěny budou moct dýchat a nebude se na nich tolik srážet voda.
4. Nesušte prádlo v bytě
V létě pověsíte prádlo na balkon a za chvilku je suché. V zimě je to ale složitější. Sušáky máte všude po bytě a necháváme vlhkost odpařovat přímo do vzduchu. Pořiďte si sušičku prádla, která vás problémů s mokrým oblečením zbaví. A když už prádlo doma pověsíte, postavte ho alespoň k otevřenému oknu.
>> Čtěte, s čím vším vám v domácnosti sušička pomůže. <<
5. Zavírejte dveře
Pokud se sprchujete, vždy zavírejte dveře od koupelny, aby se vlhkost nešířila dál. Nezapomeňte pak otřít vlhké stěny i podlahu. A pokud máte možnost, nainstalujte si do koupelny ventilaci.
Nezapomeňte za sebou zavírat dveře, jinak se vlhkost rozšíří z vlhkých místností do celého bytu. • MALL.cz
6. Vařte s poklicemi
Kuchyně je spolu s koupelnou nejvlhčí místností v bytě. I proto často plísně nachází útočiště právě tam. Naučte se používat pokličky a pořiďte si digestoř, aby vlhkost neunikala do okolí.
7. Topte
Jakmile dům prochladne, zvlhne a začnou se v něm tvořit zčernalé rohy. Nemusíte mít zrovna topení na maximum, abyste dali plísním najevo, že u vás nemají šanci. Stačí udržovat v místnosti teplotu alespoň kolem 21 stupňů.
8. Uklízejte
Pokud vám doma bují na zdech černé houby, nemusí to vždycky znamenat, že máte v bytě špínu. Pravidelným úklidem ale nic nezkazíte – v čistém prostředí se plísně nebudou cítit dobře. Neotálejte ani s vynášením plného odpadkového koše.
I preventivní úklid může pomoct zamezit vzniku plísní. • MALL.cz
Nechte sežrat plíseň chytrou houbou
Jestli všechny vaše preventivní snahy selžou a plísně se u vás stejně objeví, udělejte s nimi krátký proces.
- Plísně nikdy nedrhněte nasucho, akorát byste je rozptýlili do prostoru. Pořiďte si čisticí prostředek na bázi chlóru. Osvědčeným plísňovým zabijákem je Savo. Nastříkejte ho na dané místo a plíseň seškrábejte.
- Naši předci nedali dopustit ani na hašené vápno. Má totiž dezinfekční účinky a nedovolí plísním, aby se po stěně šířily. Až odstraníte stopy houby, natřete zeď vápnem. Stěna pod ním dýchá, a tak se snáz zbaví vlhkosti.
- Vyzkoušet můžete i takzvané chytré houby (Pythium oligandrum). Ty obsahují mikroorganismy, které se nežádoucími plísněmi živí. Prodávají se například ve formě prášku, který se smíchá s vodou a natře na stěnu. Jakmile plísně sežere, už se nemá dál čím živit a z bytu zmizí.
Ani chemie nebo chytré houby ale nezmůžou všechno. Plísně jsou neodbytné a rády se vrací na místo činu. Aby se k vám znovu neodvážily, umístěte do místnosti pohlcovač vlhkosti či elektrický odvlhčovač (vysoušeč)
Zvlášť v zimě doma oceníte tyto pomocníky. • MALL.cz
Pokud se ani tak nevítaných hostů nezbavíte, poraďte se raději s odborníky. Ti odhalí, zda je problém ve vlhkosti bytu nebo třeba ve špatné izolaci oken.
A aby vám nic neuniklo, sledujte nás na sociálních sítích – jsme na Facebooku, Instagramu i na YouTube.