Jak ušetřit tisíce korun ročně na provozu kuchyňských spotřebičů | Blog Mall.cz

Jak ušetřit tisíce korun ročně na provozu kuchyňských spotřebičů

Pokud zrovna ve sklepě netěžíte kryptoměny, kuchyň bude pravděpodobně místem největšího odběru elektrické energie v celém bytě. Největší podíl na tom má lednička, mrazák, sporák a myčka nádobí. Existuje řada opatření, kterými lze spotřebu těchto spotřebičů snížit, a tím i výrazně snížit sumy vynaložené za platbu faktur. Není třeba se nějak výrazně omezovat, stačí změnit své návyky a dodržovat pár jednoduchých pravidel. Úspora za energie může být v řádech tisíců korun ročně.

Úsporné spotřebiče jsou základ

Zásadních úspor v domácnosti dosáhnete, budete-li při nákupu spotřebičů dbát na jejich energetickou třídu. Všechny spotřebiče lze pořídit ve třídě A, nebo ještě lépe A+ a A++ (Ledničky A+ jsou o 25 % úspornější než třída A, A++ dokonce o 45 %). Lednička třídy A má denní spotřebu kolem 0,7 kWh a její provoz tak vyjde zhruba na 900 Kč za rok. Stará lednička třídy C má denní spotřebu 3 kWh a náklady na její roční provoz se blíží téměř 4 000 Kč. Za deset let tak lze ušetřit až 30 tisíc korun.

Přečtěte si: Energetické třídy spotřebičů: Co znamenají a k čemu jsou vůbec dobré?

Pokud není nákup nového spotřebiče na pořadu dne, myslete alespoň na pravidelnou údržbu. Mrazničku i chladničku je třeba pravidelně zbavovat námrazy, která spotřebu energie citelně zvyšuje. Nezapomeňte ani na logické rozmístění spotřebičů v rámci kuchyně – chladnička určitě nepatří vedle sporáku, radiátoru a dalších zdrojů tepla. Ve chvíli, kdy ji zvenčí něco zahřívá, totiž musí vynaložit mnohem více energie k tomu, aby chladila svůj obsah.

Důležité je i nastavení správné teploty přímo v ledničce. Pro běžný provoz stačí v chladničce +5 °C a v mrazničce -18 °C. Každý stupeň dolů představuje zvýšení spotřeby o 7 %. Taktéž mrazák pravidelně odmrazujeme. Silná vrstva ledu dokáže zvýšit spotřebu elektřiny až o 75 %.

Jak vypočítat elektrickou spotřebu domácího spotřebiče
Na provozu spotřebičů můžete citelně ušetřit.Na provozu spotřebičů můžete citelně ušetřit. • 

 • Každý spotřebič je opatřen štítkem, který udává jeho příkon ve wattech (W), tedy jeho spotřebu elektřiny v provozu.
 • Průměrná cena za 1 kWh = 4,80 Kč.

 • Spotřeba například rychlovarné konvice je 133 W, pro usnadnění předpokládejme, že konvici používáme 1 h denně.

 • Denní spotřeba je tedy 133 W × 1 h = 133 Wh = 0,133 kWh.

 • Při průměrné ceně 1 kWh = 4,80 Kč vychází denní spotřeba rychlovarné konvice zhruba na 0,60 Kč, ročně tedy 219 Kč.

Jak ušetřit na provozu ledničky

Chladnička je největší žrout elektrické energie. Průměrně spotřebuje třetinu z celkové spotřeby domácnosti. Není divu, „jede“ 365 dní v roce. Proto údaj o spotřebě je vedle objemu chladničky to nejdůležitější, co by měl zákazník před koupí sledovat. Provoz moderní chladničky s energetickou třídou A+ potřebuje denně přibližně 0,7 kWh. Při průměrné ceně 4,8 Kč/kWh stojí roční provoz 1200 Kč.

Chladnička má na svědomí asi třetinu celkové spotřeby domácnosti.Chladnička má na svědomí asi třetinu celkové spotřeby domácnosti. • 

 • Chladničku a mrazák umístěte co nejdále od sporáku nebo jiného tepelného zdroje (například od radiátoru). Vhodné není ani přímé slunce. Ideální je suché a chladné místo.
 • Jak na zadní straně, tak i po bocích chladničky by mělo zůstat pět až deset centimetrů volného místa, aby zde mohl proudit vzduch a výměník se správně ochlazoval. Výjimkou jsou vestavné chladničky, které mají odvětrání umístěné jinde.

 • Nastavit chladničku na velmi nízkou teplotu je zbytečné a drahé. Pro normální provoz postačuje teplota +5 °C.

 • Dveře chladničky otevírejte na co nejkratší dobu.

 • Potraviny, které potřebujete odmrazit, nechte odmrazit v ledničce. Chlad z produktů přirozeně ochladí ostatní potraviny a spotřeba elektrické energie klesne.

 • Pravidelně ledničku odmrazujte (pokud toho není schopna sama). Vrstva námrazy zvyšuje spotřebu energie vskutku dramaticky – již při síle 3 mm stoupá o 30 %.

 • Na spotřebě energie se podepisuje i vnitřní osvětlení. Je rozdíl, zda máte uvnitř chladničky klasickou žárovku, nebo mnohem úspornější LED diody.

 • Na velikosti záleží - pro dvoučlennou rodinu je zbytečné kupovat si velkou americkou lednici, když v ní budete mít jen několik jogurtů, lahví vína a sýr. Platí totiž, že čím větší přístroj je, tím dražší provoz.

Existují modely chladniček, které vás zvukovým signálem upozorní, pokud teplota uvnitř chladničky vzroste na určitou hranici, a tím nepřiměřeně roste i spotřeba energie. Tato funkce upozorní například i na to, když chladničku špatně dovřete.

Jak ušetřit na provozu myčky nádobí
Spotřebu myčky můžete držet zkrátka třeba ekonomickým programem.Spotřebu myčky můžete držet zkrátka třeba ekonomickým programem. • 

Myčka nádobí dnes patří k základnímu vybavení kuchyně stejně tak jako dřez. Šetří čas, spotřebuje méně vody, šetří místo v kuchyni a vaše ruce před útokem saponátu. O pohodlí ani nemluvě. Spotřeba vody kvalitní myčky se pohybuje mezi 12 – 15 litry na jedno mytí, nejlepším myčkám stačí dokonce jen 10 litrů. Spotřeba elektrické energie u běžné myčky činí v průměru 1,1 kWh za jedno mytí, u myček energetické třídy A to může být jen 0,8 kWh. Jeden cyklus mytí nádobí při 60° tak stojí nákladově mezi 4 – 5 Kč. Pokud takto používáte myčku čtyřikrát týdně, ročně vás vyjde zhruba 1000 Kč. Několik jednoduchých tipů, jak tyto náklady snížit:

 • Při samotné koupi vybírejte model s energetickou třídou spotřebiče A, A+, A++ nebo A+++.

 • Používejte ekonomický cyklus mytí - tento cyklus je obvykle bez funkce předmytí, je rychlejší a spotřebuje až o 25 % méně elektřiny.

 • Myčku zapínejte zcela naplněnou nebo ji zapínejte ve funkci poloviční náplně, pokud je taková funkce nabízena.

 • Sledujte průměrnou spotřebu vody – u myčky o šířce 60 cm by měla být do 3360 litrů ročně, zatímco u myčky o šířce 45 cm do 3080 litrů ročně.

 • Pozornost věnujte i třídě účinnosti sušení – volte nejlépe třídu A.

Jak ušetřit na provozu sporáku
SporákSporák • 

Plynové a elektrické sporáky s litinovými plotýnkami mají prakticky stejnou spotřebu. Elektrické sporáky se sklokeramickou deskou jsou úspornější o 10 – 30 %. Energeticky  nejúspornější jsou indukční varné desky, které mají narozdíl od klasických setrvačných materiálů elektrických odporových plotýnek prakticky nulovou tepelnou setrvačnost, a tedy asi o 20 % nižší ztráty.

 • Na vaření v hrnci bez pokličky spotřebujete díky úniku tepla o 150 až 300 % více energie, než když je poklička na hrnci.

 • Při vaření vždy zkuste přizpůsobit velikost hrnce plotýnce. Pokud je totiž, nádoba menší než plotýnka, teplo utíká kolem a ohřátí obsahu trvá déle.

 • Na vaření používejte jen tolik vody, kolik opravdu potřebujete. Dáte-li litr vody tam, kde by stačilo čtvrt litru, zvýší se spotřeba energie až o 75 %.

 • Elektrický vařič zapínejte, až když je hrnec na plotýnce a vypínejte ho několik minut před skončením vaření – v elektrické desce zůstává naakumulované teplo, které by jinak bez užitku uniklo do prostoru.

 • Vodu na čaj nejúsporněji ohřejete topnou spirálou (rychlovarné konvice) nebo v kávovaru.

Orientační spotřeba domácích spotřebičů

Kolik průměrně domácí spotřebiče potřebují energie?Kolik průměrně domácí spotřebiče potřebují energie? • 

Jak ušetřit na provozu pračky
I praní prádla lze snadno uzpůsobit tak, aby se snížila spotřeba energií.I praní prádla lze snadno uzpůsobit tak, aby se snížila spotřeba energií. • 

Spotřeba elektrické energie pračky představuje přibližně 7 % z roční spotřeby elektrické energie domácnosti. Pokud perete čtyřikrát týdně na 60° můžete ročně za chod pračky zaplatit až 1900 Kč.

 • Používejte cyklus "eko" k praní prádla, které není příliš znečištěné.

 • Při koupi volte model s energickou třídou spotřebiče A, A+. A++ nebo A+++.

 • Pračku zapínejte, až když je plná. Nejmodernější pračky si prádlo umějí zvážit a podle toho nadávkují vodu a spustí energeticky úsporný program. Ten byste měli naplno používat sami, obecně je ale lepší počkat, až bude prádla více.

 • Pokud to není bezpodmínečně nutné, nevyvařujte ani nepřepírejte. Většina bakterií umírá už při 60 stupních.

 • Moderní prací prášky jsou vysoce účinné i při nízkých teplotách. Méně znečištěné prádlo proto stačí prát na 40, nebo jen 30 °C. Například ručníky není třeba prát na 90 °C, ale stačí jen na 60 °C. Tím snížíme spotřebu energie až o 50 %, ale také zabráníme zbytečnému opotřebení prádla.

Nezapomínejte na osvětlení

I když žárovky zpravidla nepovažujeme za spotřebiče v pravém smyslu slova, i ony samozřejmě spotřebovávají elektřinu. Klasické žárovky s wolframovým vláknem až 90% energie přemění v teplo a jen malou část ve světlo. Proto se vyplatí byt vybavit moderním LED osvětlením. I když jsou žárovky s LED technologií dražší, vynaložená investice se vám brzy vrátí, protože jejich efektivita a také životnost je řádově vyšší než u klasických žárovek.

Ušetříme také díky správnému rozmístění svítidel. Centrální osvětlení místnosti můžeme nahradit bodovými světly, omezíme dekorativní osvětlení. V místnostech, kde nikdo není, nesvítíme. Nenecháváme také svítit přes noc.

Důležitá je nejen správná volba osvětlení jako takového, ale také jeho rozmístění.Důležitá je nejen správná volba osvětlení jako takového, ale také jeho rozmístění. • 

Pozor na stand-by režim

Většina elektroniky v domácnosti disponuje funkcí pohotovostního neboli stand-by režimu. Typicky televizor, DVD a Blu-Ray přehrávač nebo domácí kino se po vypnutí zcela nevypnou, nýbrž přecházejí do takzvaného pohotovostního režimu. To znamená, že jsou vám jediným stisknutím tlačítka ovladače opět k dispozici. Elektřinu spotřebovává také uspaný počítač nebo tiskárna. Často si tak ani neuvědomujeme, že přístroje při této „hibernaci“ neustále spotřebovává energii. Když spočítáte spotřebu stand-by všech “tichých” elektrospotřebičů, je to přibližně 300 až 600 kWh za rok.

Jestliže nechcete přístroje neustále vypínat a zapínat, pořiďte si prodlužovací kabel s vypínačem a zapojte do něj hned několik spotřebičů. Díky jednomu tlačítku pak můžete snadno ovládat více spotřebičů najednou.

Další tipy na úsporná opatření:

 • S rozvahou používejte spotřebiče jako topinkovače, teplovzdušné stolové univerzální trouby, tyčové mixéry, vařiče vajíček a podobně.

 • Objevte kouzlo sušení prádla na venkovní šňůře. Na rozdíl od sušičky vás to nic nestojí. Pokud nechcete, aby vaše prádlo okukovali sousedi, použijte domácí rozkládací stojan.

 • V zimě se (trošku) otužujte, v létě si zvykněte na vyšší domovní teplotu. I jeden stupeň na termostatu vám přinese znatelné úspory.

 • Odpojíte telefon od nabíječky, ale ta zůstane v zásuvce? Nabíječka se dál zahřívá a spotřebovává energii. Promrháváte tak až desetkrát víc energie než při samotném nabíjení.

 • Pokud u vás doma běží televize celé odpoledne a večer, může televize spolykat až desetinu nákladů na energii. Nejvíce elektřiny spotřebují staré plazmové modely, které již nahradily LCD televize a úsporné LED televize.