Jak pečovat o myčku nádobí | Blog Mall.cz

Jak pečovat o myčku nádobí

Bez řečí za vás kdykoli umyje nádobí, vyleští sklenice i vydrbe zapečené kastroly. Myčka nádobí je věrná pomocnice v domácnosti a k nejlepším výsledkům jí pomáhá pravidelná péče. Víme, jak předejdete nepříjemnému zápachu i problémům se špatně umytým nádobím.

Otevřete myčku a vyvalí se takový puch, až nakrčíte nos. Nebo nádobí spíše přebíráte, než že byste ho uklízeli – jeden talíř čistý, na druhém zbytky od oběda. Žádná z těchto situací není příjemná, oběma se dá ale snadno předejít správnou péčí. A že si ji vaše myčka, která ročně umyje přibližně 8 tisíc kusů nádobí, opravdu zaslouží.

Péče o myčku se dělí na 3 části:

  1. Při každém mytí – myčka používá k mytí teplejší vodu, než v jaké člověk udrží ruce. Díky tomu zbavuje nádobí i svůj vnitřní povrch bakterií. Tento fakt je dobré podpořit správnou volbou tablet do myčky.
  2. Když je potřeba – tvrdost vody výrazně ovlivňuje mycí schopnosti myčky, v každé lokalitě je ale jiná. Například majitelé myček v Brně musí dosypávat sůl častěji než v Praze. Myčka většinou sama upozorní, že je čas sůl a leštidlo doplnit, v návodu ke svému spotřebiči se zase dočtete, kam přesně patří.
  3. Každý měsíc – bez ohledu na tvrdost vody se v myčce usazuje mastnota a další nečistoty. Je proto dobré pravidelně jednou měsíčně použít čistič a osvěžovač myčky.

Když se rozsvítí kontrolky vpravo, je čas doplnit leštidlo (obvykle má znak sluníčka) nebo sůl (značí se eskem).Když se rozsvítí kontrolky vpravo, je čas doplnit leštidlo (obvykle má znak sluníčka) nebo sůl (značí se eskem).

Čistič a osvěžovač myčky

Zatímco vnitřek myčky září čistotou, topné těleso a ramena s tryskami mohou vypadat jinak. Přitom právě na nich záleží, jak dobře bude nádobí umyté. Jednou měsíčně proto pusťte myčku naprázdno na 65 °C, jen s dávkou čističe.

V balení s čističem myčky Finish najdete i osvěžovač. Ten jednoduše zavěsíte na horní koš myčky a vyřešíte tak nepříjemný zápach. Jemná vůně vydrží až 60 mycích cyklů.

Osvěžovač se postará o vůni, čistič o části myčky, které nejsou vidět.Osvěžovač se postará o vůni, čistič o části myčky, které nejsou vidět.

Leštidlo a sůl do myčky

Sůl do myčky má hned tři funkce – změkčuje vodu, zabraňuje usazování vodního kamene v myčce i na nádobí a zvyšuje mycí účinek. Kdykoli se proto na myčce rozsvítí symbol doplnění soli, přisypte ji. Především bydlíte-li v oblasti s tvrdou vodou.

To samé platí v případě leštidla do myčky. Tato látka je totiž zodpovědná za vysoký lesk i za to, že se z nádobí odstraní všechny zbytky nečistot a zůstane suché. Vlastnosti leštidla oceníte především při mytí sklenic na víno, šampaňské a dalšího jemného skla.

Tablety do myčky

Výběru tablet do myčky věnujte zvláštní pozornost. Ideální jsou vícesložkové, které se postarají o odstranění i těch nejsilnějších nečistot. Například tablety Finish Classic si díky červené kuličce Powerball poradí i s velmi zašpiněným nádobím – ani pekáče tak nemusíte předmáčet.

Pokročilejší tablety Finish All in 1 Max si poradí se zaschlou špínou i se skvrnami od čaje. Kromě kuličky Powerball pro odmáčení mají i funkci leštidla a soli, takže chrání myčku před vodním kamenem a nádobí je po umytí krásně suché, ale bez zaschlých kapek vody. Leštidlo a sůl ovšem nenahradí úplně, protože tyto látky mohou v plné dávce přijít jen do speciálního zásobníku.

Pokud myjete stříbrné nádobí nebo jemné sklo, u kterého dbáte na skutečně diamantový lesk, sáhněte po tabletách Finish Quantum Max. Díky složení s Power Gelem zaručují nejlepší mycí vlastnosti a ochranu filtru myčky, posilovač lesku se zase postará o perfektní vzhled.   

Prohlédněte si přehled všech pomocníků a vyberte správný detergent pro vás a vaši myčku.Prohlédněte si přehled všech pomocníků a vyberte správný detergent pro vás a vaši myčku.

Tablety vybírejte podle tvrdosti vody i typu nádobí, který nejčastěji myjete. Pokud si nejste jistí, sáhněte po univerzálních tabletách Finish All in 1 Max. Zkušenosti našich zákazníků svědčí o tom, že si v běžné domácnosti skvěle poradí:

„Tablety Finish používám dlouhodobě a i přesto, že jsem ze zvědavosti vyzkoušela i jiné značky, vždy jsem se k nim vrátila a již neplánuji experimentovat. Krásně odstraní i zaschlé nečistoty a jako bonus dodají nádobí lesk. Za mě je to jednička na trhu. Děkuji.“

Monika Š., Praha

„Doma jsem měla málokdy nádobí bez map od tvrdé vody a zbytků jídla, v práci ale všechny talíře i skleničky zářily čistotou. Zkusila jsem tedy domů koupit stejnou značku tablet (Finish All in 1 Max) a ejhle, je po problémech.“

Jana P. Brno

Na jaké pomocníky při péči o myčku nedáte dopustit vy? Podělte se v komentářích nebo na Facebooku.